نشانه هایی برای سمی بودن محیط کار 

کنترل مداوم یکی از موثرترین راه های از بین رفتن اعتماد است

 

محیط کار سمی یکی از مشکلاتی است که هم کارمندان و هم مدیران با آن روبرو هستند. در این مقاله به شما 8 نشانه از یک محیط کار سمی را می گویم. با ما همراه شوید.

 

حدود چند سال پیش، من به‌ عنوان سرپرست واحد مدیریت استعدادها، باید به مدیرعامل گزارش می‌دادم و در این گزارش باید 5 دلیل عمده اینکه چرا افراد در حال ترک سازمان هستند را ذکر می‌کردم. در کنار دلایلی که در این گزارش آورده شده بود، دلیل شماره 5 یعنی بدرفتاری، بی احترامی، محکوم کردن دیگران و سایر رفتارهای غیراخلاقی به‌ عنوان نتیجه سبک رهبری سمی نیز ذکر شده بود.

 

برای هر رهبر دیگری با میزان مشخصی از پاسخگویی، فروتنی و وجدان، رشد و یادگیری مهارت‌های جدید برای فائق آمدن بر این نقاط کوری که مانعی برای رشد شرکت هستند، بخشی از کار است. می‌توانید حدس بزنید که پاسخ این مدیرعامل چه بود؟ «من اسم تمامی افرادی که در آن گزارش ذکر شده است را می‌خواهم!»

 

8 روش برای اینکه بدانیم برای یک شرکت سمی کار می کنیم

به‌عنوان یک رهبر ارشد یا مدیر، کار شما این است که سازمانی را بسازید که در آن انسان های نادان، زورگو و مشکل ساز رشد نمی کنند. زیرا اگر هر یک از کارمندان خوب و وفادار شما هر کدام از این نشانه ها را در عمل ببینند (چهارتای اول در مورد مدیریت هستند و بقیه در مورد محیط کاری) قدرت رهبری در نهایت ممکن است با خطر مواجه شود.

 

اهمیت دادن به کارهای شخصی مدیران

اگر برای مدیری کار می کنید که تمامی هم‌ و غمش مسائل اطرافش است و همواره به دنبال ارضای نیازهای شخصی خود مانند حرص، طمع و قدرتش می گردد، این می تواند نشانه ای واضح از یک رهبری سمی باشد.

 

کارمندان از دیکتاتوری به ستوه آمده اند

در چنین محیط هایی، مدیران می خواهند که روی همه‌ چیز و همه‌ کس کنترل داشته باشند. تحت تمامی شرایط، او تیم را بی اعتماد کرده و مسئولیت های لازم را به آن ها تفویض نمی کند. هیچ محیط امنی برای بحث و گفتگوی گروهی وجود ندارد، زیرا سبک رهبری خودکامه است.

 

احتکار اطلاعات توسط مدیران

دلیلی واقعی و مبرم برای ذخیره اطلاعات توسط مدیران و محروم کردن دیگران از این اطلاعات وجود دارد و آن قدرت و کنترل مدیر است. کنترل یکی از موثرترین راه های از بین رفتن اعتماد است. رهبری که برای کنترل محیط کار و افراد درون آن، مدام اطلاعات را جمع آوری می کند نمی تواند قابل اعتماد باشد. رهبران آینده باید با مسئولیت کامل اطلاعات را به اشتراک بگذارند و شفافیت شخصی و سازمانی را به کارمندان خود نشان دهند.

 

مدیران پشت درهای بسته هستند

آیا تاکنون فکر کرده‌اید که مدیرتان کجاست؟ اگر در ساختمان باشد، آن‌ها اغلب پشت درهای بسته هستند تا از تعاملات شخصی، به‌خصوص در مواقع بحرانی، اجتناب کنند. این مدیران در زمان‌های حیاتی و مواقعی که به بازخوردهایشان نیاز است، به راحتی خود را مشغول می کنند و اغلب اوقات خود را با جلسات سرگرم می‌کنند تا ناامنی‌های درون سازمان را به چشم نبینند و همچنین با ترس تضادها یا مناقشه ها نیز روبرو نشوند. این دست از مدیران فقط به اخبار خوب علاقه دارند، زیرا نمی توانند کاری بیشتر از آن را انجام دهند. مشکلی پیش آمده است؟ برو با کسی دیگر در موردش حرف بزن.

 

نمایش رفتارهای مخرب و ضد بهره وری توسط کارمندان

بازی سرزنش کردن توسط افراد به راه افتاده است، شایعات و صفحه گذاری ها وجود دارد، رقابت های داخلی شدت یافته است و همکاران هیچ گونه پاسخگویی شخصی ندارند. حتی ممکن است داستان از این هم بدتر شده و محل کار به محلی برای اظهار نظر و تضادهای سیاسی تبدیل شود. مدیران و برخی از کارمندان ممکن است که بخواهند همکاران و زیردستان خود را در مقابل هم قرار دهند. اگر در چنین محلی کار می کنید، هرگز به فکر افشای اطلاعات نباشید و هیچ همکاری نزدیکی را با سایر افراد ترتیب ندهید.

 

غیبت، عدم مشارکت و حجم کارها در حال افزایش است

چرا؟ زیرا کارمندان به‌عنوان انسان هایی با ارزش تلقی نمی شوند، بنابراین اخلاق در چنین مکان هایی جایی نخواهد داشت. وقتی که انتظار مدیران این باشد که زندگی شخصی یا خانوادگی شخص به واسطه 50 ساعت اضافه کاری در هفته، تعطیلات کم و یا حتی عدم تعطیلات و حضور 7/24 قربانی شود، باید بدانید که شما به اوج این محیط کاری سمی رسیده اید.

 

رفتارهای غیراخلاقی مانند سرقت، تقلب و خرابکاری در محل کار

در تحقیق موسسه گالوپ مشخص شد که بدترین نوع کارمندان کسانی هستند که تعامل فعالی در سازمان ندارند و این کارمندان حدود 17 تا 20 درصد از نیروی کار سازمان ها را تشکیل می دهند. این کارمندان مانند زامبی ها فقط درون شرکت راه می روند و در عین شرکت در چرخه‌های شایعات، هیچ کار مثبت دیگری انجام نمی دهند. در چنین شرایطی، می توانید مطمئن باشید که رفتارهای غیراخلاقی مانند سرقت، تقلب و خرابکاری که موجب اختلال در روحیه و بهره وری می‌شوند درون سازمان افرایش خواهد یافت.

 

سلامت کارکنان در حال کاهش است

تحقیق انجام شده طی سال‌ها مشخص کرد که محیط های کاری آزار دهنده حجم انبوهی از استرس را بر کارمندان تحمیل کرده و توانایی‌ آن ها برای تمرکز و بهره ور بودن را کاهش می دهند. محققان دریافتند کارمندانی که رهبران سمی دارند، 60 درصد بیشتر احتمال دارد که به حمله قلبی یا سایر بیماری های قلبی مبتلا شوند.

 

منبع : زندگی ایده آل - bartarinha.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------