روش های خنک کردن خانه 

 

روش های خنک کردن خانه

 


خنک نگه داشتن خانه در هوای گرم کار آسانی نیست، حتی اگر وسایل خنک کننده را تمام وقت روشن بگذارید و آن را روی خنک ترین درجه تنظیم کنید، باز هم در ساعت هایی از بعدازظهر تابیدن نور خورشید دمای داخل خانه را بالا می برد. استفاده از سیستم های تهویه مطبوع، اوضاع را بهتر می کند اما هزینه های نصب و راه اندازی و هزینه های برق مصرفی آن زیاد است.


به علاوه، سیستم های تهویه هوا از خنک کننده های حاوی ترکیبات کلرینه استفاده می کنند که به نظر می رسد این ترکیبات سبب نازک تر شدن لایه ازن می شود و در گرم تر شدن دمای کره زمین نقش دارد اما راهکارهای دیگری هم برای خنک نگه داشتن خانه وجود دارد؛ راهکارهای طبیعی و ساده ای که به کاربردن و اجرای آن ها علاوه بر خنک کردن و کاهش دمای خانه موجب صرفه جویی در مصرف برق هم می شود.یکی از راه های جایگزین برای خنک کردن خانه و استفاده کمتر از وسایل برقی خنک کننده هوا، به کاربردن راه های طبیعی است. استفاده از راه طبیعی به این معنی که بدون استفاده از هیچ وسیله برقی یا مکانیکی بتوانیم خانه را خنک نگه داریم. مناسب ترین روش برای پیشگیری از جذب حرارت و دفع گرمایی که به ساختمان می تابد، انعکاس یا بازتاباندن آن است.


گرما از چند طریق وارد خانه می شود که مهم ترین و عمده ترین آن حرارت ناشی از تابش گرمای خورشید است که از پنجره ها و سقف وارد خانه می شود. راه دیگر، منابع حرارتی و وسایل گرمایی داخل خانه است؛ وسایلی مانند اجاق گاز و فرهای برقی. برای کاهش این نوع حرارت در خانه بهتر است به خصوص در ساعت های گرم روز کمتر اجاق گاز را روشن نگه داشت و از غذاهایی که به پخت و پز نیاز ندارند، استفاده کرد. درزها و سوراخ های دیوار یکی دیگر از راه های ورود گرما به خانه است که برای پیشگیری از اتلاف انرژی باید آن ها را پوشاند.

 


رنگ ساختمان و بازتاب گرما


ساختمان هایی که پوشش بیرونی آن ها تیره است، حدود ۷۰ تا ۹۰ درصد انرژی خورشیدی تابیده شده به سطح شان را جذب می کند، مقداری از انرژی هم از طریق همرفت و جا به جایی منتقل می شود. در مقابل، ساختمان هایی با سطوح رنگ روشن،حرارت را انعکاس می دهد و گرما را دفع می کند.

 


آفتاب و پشت بام


حدود یک سوم از گرمای ناخواسته از طریق پشت بام وارد خانه می شود. بازتاباندن و انعکاس دادن نور تابیده شده به پشت بام هم کار آسانی نیست. بیشتر آسفالت ها و پوشش های پشت بام رنگ تیره دارد. حتی پوشش های سفید رنگ فایبرگلاس هم ۷۰ درصد پرتوهای تابیده شده خورشید را جذب می کند. برای انعکاس نور تابیده شده به پشت بام می توان از پوشش هایی که برای سقف خانه های پیش ساخته استفاده می شود، کف پوش های ساخته شده از لاتکس سفید یا ورقه های فلزی استفاده کرد. آسفالت هایی حاوی فایبرگلاس و آلومینیوم هم وجود دارد که البته به دلیل کدر و تیره رنگ بودن، پرتو ها را کمتر انعکاس می دهد. راه دیگر برای بازتاباندن گرمای خورشید، نصب پرده های آفتاب گیر در کنار پشت بام است که تا ۲۵ درصد گرمای وارد شده از طریق سقف خانه را کاهش می دهد.

 


پنجره ها


۴۰ درصد از گرمای ناخواسته از طریق پنجره ها وارد خانه می شود. استفاده از پوشش های بازتاب دهنده نور یکی از راه های دفع این گرماست. استفاده از این نوع پوشش روی پنجره علاوه بر خنک نگه داشتن خانه، از تابش مستقیم نور خورشید به وسایل خانه و کم رنگ شدن مبلمان، پرده ها و فرش هم جلوگیری می کند.


انواع متعددی از این پوشش ها با درجه های گوناگونی از تیرگی وجود دارد که با توجه به نوع آب و هوای منطقه باید نوع مناسب را انتخاب کرد. اگر از پوشش های ثابت استفاده می کنید، بهتر است پنجره های جنوبی را با این پوشش نپوشانید تا در زمستان بتوانید از گرمای نور خورشید استفاده کنید.

 


عایق کاری


عایق کاری یا ایزولاسیون روش مناسبی برای جلوگیری از انتقال گرما به داخل خانه است. عایق کاری، خانه را از گرمای تابستان و سرمای زمستان محافظت می کند. بهترین محل برای عایق کاری، پشت بام و سقف و راهروی طبقه بالای خانه است، چون این محل ها مهم ترین منبع جذب گرماست.

 


گیاهان، عایق های طبیعی


گیاه یک عایق طبیعی است که علاوه بر کم کردن میزان تابش نور خورشید، به طور طبیعی هوا را تصفیه می کند و منظره بسیار زیبایی ایجاد می کند.به طور معمول از گیاهان خودرو و محلی که به رسیدگی و توجه کمتری نیاز دارد برای این کاراستفاده می شود. گیاهان علاوه بر جلوگیری از تابش نور خورشید، مقداری خنکی مطبوع هم ایجاد می کنند و می توانند دمای اطراف شان را تا پنج درجه سانتی گراد کاهش دهند.

 


سایبان برای پنجره ها


سایبان ها با جذب یا بازتاب نور خورشید از ورود آن به خانه به میزان قابل توجهی جلوگیری می کنند. نصب سایبان در هر دو سطح خارجی و داخلی پنجره مفید است اما سایبان های خارجی به دلیل این که گرما را پیش از برخورد با پنجره دفع می کنند، مناسب تر و موثرتر است. هنگام نصب سایبان باید با توجه به شرایط آب و هوایی و تعداد دفعات باز کردن پنجره نوع مناسب را انتخاب کرد. نصب سایبان مناسب، دمای داخل خانه را تا ۱۱ درجه سانتی گراد کاهش می دهد و جذب گرما را در پنجره های جنوبی تا ۶۵ درصد و در پنجره های شرقی تا ۷۷ درصد کاهش می دهد. سایبان های براق و رنگ روشن بیشتر گرما را دفع می کند. بهتر است سایبان با پنجره زاویه ۴۵ درجه داشته باشد و طول آن نیمی از ارتفاع آن را بپوشاند.

 


درخت، سایبان طبیعی


درختان و گیاهان هم می توانند به عنوان سایبان عمل کنند. کاشتن یک درخت در دیوار شرقی یا غربی خانه با سایه انداختن روی پنجره و دیوارها مانند سایبان عمل می کند. بهتر است از درخت هایی که در پاییز برگ آن ها می ریزد استفاده کرد تا در زمستان بتوان از مزایای گرمای خورشید بهره برد.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X خدمات نظافتی,تمیزکار منزل,نظافتکار منزل

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023