قفل دیجیتال کارنX

تازه های مهارتهای زندگی


تیز کردن تیغ ژیلت,چگونه تیغ ژیلت را که کند شده تیز کنیم,آموزش تیز کردن تیغ اصلاح ژیلت

شیوه تیز کردن تیغ ژیلت

چگونه تیغ ژیلت را که کند شده تیز کنیم تیز کردن تیغ ژیلت بسیاری از آدمها هنگامی که ژیلت شان کند…

علت صدای یخچال چیست؟علت صدای یخچال,علت سر و صدای یخچال ,دلیل صدای یخچال چیست

دلیل صدای یخچال چیست

 

علت صدای یخچال

صدای بالای یخچال، یکی از مشکلاتی است که ممکن است برای هر یخچالی ایجاد شود. بعد از گذشت چند سال از کار یک یخچال امکان دارد صدای اضافه ای از آن شنیده شود. چنانچه صدای اضافه‌ای از یخچال به گوش برسد خیلی آزار دهنده می‌شود. ما همه دلایل صداهای غیرعادی را توضیح می‌دهیم.

سیستم نوفراست (برفک ضدایی)

امروزه یخچال‌های بدون برفک به سیستمی هوشمند مجهز هستند. که سبب می‌شود گاهی اوقات المنت آن به کار بیافتد و برفک را از بدنه اواپراتور یخچال فریزر پاک کند. این کار به دلیل گرم شدن المنت در بین حجمی از برفک امکان دارد قدری صدا به وجود آورد. اما چون دائمی است و صدایی اذیت کننده نیز به حساب نمی آید. ولی وقتی صدای یخچال بیش از حد باشد و یا غیرعادی باشد حتما علتی دارد که حتما باید از متخصص کمک بگیرید.

 

علت صدای یخچال,علت سر و صدای یخچال ,علت صدای یخچال و روش های تعمیر آن

علت صدای یخچال

 

انواع صداهای یخچال

صدای چکه آب یخچال

این صدا به علت ذوب یخ‌هایی که در طول چرخه دیفراست یا یخ زدگی ایجاد شده‌اند، به وجود می آید. یخ‌های ذوب شده درون سینی تخلیه ریخته می‌شود و صدایی شبیه چکه کردن به گوش می‌رسد. این صدا کاملا عادی است و جای نگرانی ندارد.

 

صدای کلیک یخچال

صدای کلیک مثل یخچال فریزر از کنترل دیفراست آمده و در برخی مدل های یخچال مربوط به کنترل ترموستات است که یکبار موقع آغاز سیکل و یکبار در پایان سیکل به گوش می رسد. این صدا عادی است و جای نگرانی نیست.

 

صدای تق تق یخچال (قولنج شکستن یخچال)

لوله های داخلی یخچال را توسط تزریق فوم در داخل بدنه محکم می کنند. بعضی وقتها به ع جدا شدن لوله ها از فوم، جنس بد لوله ها و یا فوم، سر و صدای تق تق مانندی از یخچال به گوش می رسد که اصطلاحا به قولنج شکستن یخچال معروف است. این صدا عادی و به علت انقباض و انبساط لوله های یخچال است، ولی بعضی اوقات می تواند بلند و اذیت کننده باشد. متاسفانه در بیشتر موارد راه کاری برای برطرف کردن این صدای یخچال وجود ندارد چرا که به درون بدنه و لوله های داخلی ارتباط دارد، در بعضی موارد نیز کارهایی را برای کمتر شدن سر و صدای یخچال می توان انجام داد.

 

علت صدای یخچال,علت سر و صدای یخچال ,بررسی علت صدای یخچال

بررسی علت صدای یخچال

 

صدای خرخر یخچال

دلیل صدای خرخر یخچال می تواند به جریان گاز مبرد داخل لوله، لوله آب در پشت دستگاه و یا وسایلی در بالای یخچال ارتباط داشته باشد. این صدا عادی است هرچند در مواردی که صدای خرخر به پمپاژ مبرد درون لوله ها مربوط می شود، امکان دارد به علت فرسودگی لوله ها یا جنس بد آنها، رسوبات یا خوردگی های موتور به همراه گاز مبرد درون لوله ها به جریان افتاده و باعث به وجود آمدن سر و صدای غیر طبیعی یخچال شود.

 

صدای کمپرسور همراه با سوت

این صدا که می تواند در خیلی از یخچال های امروزی هم شنیده شود، عادی است. کمپرسورهای امروزی که بازده خیلی بالاتری نسبت به مدل های قدیمی دارند، بیشتر صدای تقریبا یکسانی که با سوت و پیچ بلندی همراه است تولید می کنند. این کمپرسورها در ظاهر امکان دارد که زمان بیشتری را روشن بوده و کار کنند ولی از نظر مصرف انرژی بهینه تر و کم مصرف تر از کمپرسورهای قدیمی هستند.

 

اما اگر صدای کارکرد کمپرسور به قدری زیاد باشد که از اتاق دیگر هم شنیده شود، یا اینکه بیشتر از یک ساعت طول کشیده و قطع نشود، در آن صورت کمپرسور ایراد داشته و باید با تعمیرکار یخچال تماس بگیرید.

 

علت صدای یخچال,علت سر و صدای یخچال ,علت سر و صدا های زیاد یخچال چیست

علت انواع صداهای یخچال

 

صدای ویبره بلند یخچال

بعضی اوقات صدای ویبره یخچال شنیده شده و می تواند اذیت کننده باشد. بیشتر این صدا به علت لرزش یخچال که در تماس با کابینت و یا دستگاه دیگری است ایجاد می شود. کناره ها و پشت یخچال را از کابینت و دیوار فاصله دهید، اینکار به گردش هوا و دفع گرما به وسیله یخچال هم کمک می کند.

 

همینطور در صورت تراز نبودن یخچال و یا محکم و ثابت نبودن سطح زیرین یخچال امکان دارد صدای ویبره دستگاه تشدید شده و بلندتر به گوش برسد.

 

صدای قل قل یخچال

بعضی وقتها یخچال صدای قل قل می دهد که از طرف پایین و کنار کمپرسور به گوش می خورد. این صدای قل قل که شبیه به صدای جوشیده شدن است، به علت وجود روغن داخل کمپرسور بوده که به داخل کندانسور یا اواپراتور وارد شده است. امکان دارد این اتفاق به علت جابه جایی و نصب یخچال و یا عوامل دیگر رخ داده باشد. در این هنگام حتما با تعمیرکار متخصص یخچال تماس گرفته و مشکل را با او در میان بگذارید. اغلب با خارج کردن گاز و شستشوی مدار یخچال و آنگاه شارژ گاز دوباره مشکل رفع می شود. بعضی وقتها نیاز است تا روغن هم دوباره شارژ شود ولی این مورد کلی نبوده و در بعضی موارد لازم می شود.

 

دلیل صدای تیک تیک یخچال

چنانچه یخچال شما به حد کافی خنک نمی شود و یا هر ۵ دقیقه یک بار صدای تیک تیک مانندی می دهد به احتمال زیاد کثیف شدن کویل کندانسور سیستم شما دلیل آن می باشد. جمع شدن خاک می‌تواند سبب گردد سیم پیچ کندانسور یخچال شما مرتباً سعی در ریست کردن خود کند و در نتیجه شما همیشه صدای تیک تیک می شنوید. دقت کنید که تمیز کردن کویل ها به صورت سالانه بهترین راه برای مطمئن شدن از کارکرد درست یخچال شما می باشد.

 

یکی دیگر از علل شنیدن صدای تیک تیک یا کلیک از یخچال شما می‌تواند به د لیل عیب داشتن رله استارت باشد. چنانچه مواد غذایی شما  بیشتر خراب می شود و یا حس می کنید سرمای یخچال شما کم شده است، امکان دارد این موضوع به علت روشن نشدن کمپرسور یخچال یا به دلیل خراب بودن رله استارت باشد و اغلب تنها راه کار عوض کردن رله استارت عیب دار است.

 

دلیل دیگر صدای تیک تیک یخچال می تواند خراب شدن تایمر یخ زدایی باشد. که برای  مطمئن شدن از این مشکل،  باید تایمر را به مولتی متر وصل کنیدو آن را به طور همیشگی آزمایش کنید.

 

علت صدای یخچال,علت سر و صدای یخچال ,علت انواع صداهای یخچال

انواع صداهای یخچال

 

صدای وزوز یخچال

صدای وزوز یخچال می تواند به علت چیزهایی باشد که بالای یخچال گذاشته اید و یا روی بدنه آن چسبانده اید، می توانید این اجسام را از بدنه یخچال جدا کنید و هر چیزی را که روی یخچال قرار داده اید بردارید. همینطور می توانید دو طرف یخچال را با دست فشار دهید و ببینید صدای وزوز بدنه یخچال قطع می شود.

 

دلیل دیگر صدای وزوز یخچال می تواند به علت تراز نبودن آن باشد. در چنین وقتهایی اغلب صدای وزوز را از پایین یخچال می شنوید. اطمینان پیدا کنید که یخچال شما تراز است.

 

مورد یگر مربوط به یخچال هایی است که یخ ساز یا حالت یخ زدایی خودکار دارند. در چنین مواردی صدای وزوز یا هوممممم مانندی از داخل یخچال شنیده می شود. اگر لوله آب به یخچال شما وصل نیست یخ ساز را خاموش کنید تا از صدای وزوز و یا هومممممم مانند و آسیب به یخچال خود جلوگیری کنید.

 

اگر آب نیز وصل باشد امکان دارد صدای وزوز آهسته ای را بشنوید. این صدای آب است که یخ ساز را پر می کند. چنانچه فشار آب بسیار زیاد باشد، صدای بلندتری می شنوید. شما می توانید فشار آب را کم کنید. حداقل فشار مورد نیاز یخچال تا اندازه ای است که بتوانید 3/4 لیوان را در کمتر از ۱۰ ثانیه پر کنید.

 

شنیدن صدای وزوز از پشت و پایین یخچال می تواند مربوط به کمپرسور یخچال باشد. این صدا اغلب به علت فرسوده شدن کمپرسور شنیده می شود و حتی امکان دارد سال ها این صدا را بشنوید. چنانچه صدای وزوز و یا هومممممم مانند بسیار بلند بود، بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید.

 

دلیل صدا دادن درب یخچال

اغلب زمانی که لولاهای در یخچال یا فریزر فرسوده و ساییده می شوند و یا روان کننده لولاها از بین می رود، زمان باز و بسته کردن در یخچال صدای گوش خراشی شنیده می شود. لوله ها را با دقت روغن کاری کنید تا صدای درب یخچال قطع شود. چنانچه با وجود روغن کاری باز هم درب یخچال شما صدا می دهد باید لولا ها را عوض کنید.

 

علت صدای یخچال,علت سر و صدای یخچال ,انواع صداهای یخچال

علت سر و صدا های زیاد یخچال چیست

 

دلیل بوق زدن یخچال

یکی دیگر از شیوه های اعلام هشدار یخچال به شما تولید صدایی به مثل بوق و یا بیپ بیپ کردن پی درپی دستگاه است. دلیل بوق زدن یخچال بالا رفتن دمای داخل دستگاه است ولی عللی برای این افزایش دما و گرم شدن داخل یخچال وجود دارد. بعضی از این علل ساده اند و به علت خرابی دستگاه رخ نمی دهند.

 

مثلا، بسته نشدن درست درب یا باز گذاشتن درب یخچال برای مدت زمانی امکان دارد علت بوق زدن یخچال باشد. با بستن درب بوق یخچال هم قطع می شود. بعضی اوقات دمای داخل یخچال فریزر به قدری افزایش پیدا میکند که برای رسیدن مجدد دما به مقدار تنظیم شده، چند دقیقه زمان نیاز است که با فشردن کلید قطع صدا، بوق کشیدن یخچال را قطع کرد.

 

ولی دلیل بوق زدن یخچال می تواند موارد پیچیده تری هم باشد که به خرابی بخش یا قطعه ای از یخچال باشد. از جمله:

 

- اشکال در مجموعه یخساز یخچال

 -اشکال در برد الکترونیکی یخچال فریزر

- یخ زدن اواپراتور یخچال

- گرفتگی دریچه هوا یا فن قسمت فریزر

- اشکال در لاستیک دور درب یخچال

راه حل های برطرف کردن مشکل در مواردی مشل اشکال در یخ ساز و اشکال در برد یخچال به علت پیچیدگی و نیز فنی بودن کار، فقط باید با  تعمیرکار حرفه ای تماس بگیرید. ولی اگر که اواپراتور یخ زده است و یا لاستیک دور درب شل شده و یا بخشی از آن کنده شده است، می توانید خودتا مشکل را برطرف کنید.

 

توجه کنید کارکرد همه یخچال فریزرها و قطعات اصلی استفاده شده در آن ها تقریبا شبیه هستند. پس، عللی که برای پیدایش سر و صدای یخچال گفته شد، در باره همه یخچال ها وجود دارد. چنانچه یخچال شما صدای غیر طبیعی دارد و دلیل آن را نمی توانید تشخیص دهید. با متخصص تماس بگیرید.

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------