اتفاقات آشپزخانه‌اياتفاقات آشپزخانه‌اي, آشپزخانه‌, زودپز, قابلمه‌

تا به حال فكر كرده‌ايد چه اتفاقاتي ممكن است خانم‌هاي خانه را تهديد كند و اگر چنين مشكلاتي ايجاد شود، چطور بايد با آنها مقابله كرد؟ همه ما درباره نمونه‌هايي از اين حوادث خانگي شنيده‌ايم و در روزنامه‌ها و اخبار درباره آنها مطالبي خوانده يا شنيده‌ايم، اما به ‌طور معمول فكر مي‌كنيم چنين اتفاقاتي هيچ‌وقت براي ما رخ نمي‌دهد و فقط ديگران با اين مشكلات روبه‌رو شده يا مي‌شوند.

اگر شما هم چنين طرز فكري داريد، خوب است بدانيد ممكن است چنين اتفاقات ناخوشايندي براي همه افراد پيش بيايد؛ ولي آنچه مهم است و چهره حوادث را تغيير مي‌دهد، شيوه پيشگيري و نيز برخورد و نحوه رويارويي با آنهاست.خوشبختانه براحتي و با كمي دقت و توجه مي‌توان از بروز اين مشكلات جلوگيري كرد؛ تنها كافي است از قبل به فكر باشيم و با رعايت نكات ايمني اين موارد را به حداقل برسانيم.

زودپزها را دريابيد

خيلي از خانم‌هاي خانه‌دار كه تجربه كمي دارند يا تازه زندگي جديد را شروع كرده‌اند و هنوز خيلي خوب شيوه كار كردن با لوازم آشپزخانه را نمي‌دانند، ممكن است با اين مشكل روبه‌رو شوند؛ البته نكته مهم اين است كه به خاطر بسپاريد كار كردن اشتباه با زودپز حتي مي‌تواند جان افراد را بگيرد و ده‌ها مشكل جسمي و مالي برايشان فراهم كند.

بنابراين قبل از استفاده، از سالم و تميز بودن سوپاپ اطمينان و در زودپز مطمئن شويد تا خطري براي شما ايجاد نشود.

دسته قابلمه‌ها را كنترل كنيد

شايد ساده و حتي خنده‌دار به نظر برسد، اما شل يا خراب بودن دسته‌هاي قابلمه و ماهيتابه مي‌تواند بسيار خطرناك باشد. براي اين‌كه هيچ‌وقت با چنين مشكلاتي روبه‌رو نشويد، هميشه قبل از برداشتن و استفاده از آنها، دسته‌ها را كنترل كنيد و مطمئن شويد كه سالم و محكم است.

البته همين‌قدر كه دسته‌هاي شل و خراب ظروف مي‌تواند دردسرساز شود، استفاده از ظروف نامناسب هم مشكلاتي را ايجاد خواهد كرد؛ تصور كنيد وقتي غذايي داغ يا سرد را داخل ظروف شيشه‌اي مي‌ريزيد و ناگهان با تكه‌هاي شيشه روبه‌رو مي‌شويد كه به اطراف پرتاب مي‌شود، چه حسي خواهيد داشت؟ اگر شما هم دوست نداريد شاهد چنين صحنه‌اي در آشپزخانه‌تان باشيد، حتما قبل از استفاده از هر نوع ظرف، نحوه كاربرد آن را مطالعه كرده و با اطمينان از آنها استفاده كنيد.

وسايل برقي خطرناك است

بارها كارشناسان در مورد استفاده صحيح و ايمن از لوازم برقي موجود در آشپزخانه هشدار داده‌اند و گفته‌اند چه مشكلاتي ممكن است براي افراد ايجاد شود. اما در اغلب موارد، ما فكر مي‌كنيم همه اين دردسرها مربوط به بچه‌هاست و ما بزرگترها بخوبي مي‌توانيم از اين لوازم استفاده كنيم، بدون اين‌كه كوچكترين مشكلي ايجاد شود.

اما جالب و البته بسيار مهم است بدانيد در اين مورد خانم‌هاي خانه بيش از ساير افراد در معرض خطر قرار دارند و ممكن است دچار مشكلاتي مانند برق‌گرفتگي شوند. بنابراين استفاده از اين لوازم را شوخي نگيريد و هنگام روشن يا خاموش كردن و همچنين نظافت آنها، نهايت توجه را به‌ كار ببريد. حداقل اين‌كه هنگام تميزكردن وسايل برقي دقت كنيد دوشاخه دستگاه از پريز خارج شده باشد.

اجاق گازهاي هميشه روشن

كمتر پيش مي‌آيد اجاق‌هاي گاز در آشپزخانه‌ها خاموش شود و چند ساعتي استراحت كند؛ صبح قبل از شروع كار و فعاليت روزانه، اجاق گاز روشن مي‌شود تا چاي گرم و تازه براي صبحانه آماده شود. به محض تمام شدن صبحانه، خانم خانه بايد فكر ناهار باشد، بعد چاي عصر و عصرانه و آخر وقت هم شام و.... اين برنامه هر روز تكرار مي‌شود و خانم‌ها ناچارند وعده‌هاي غذايي را به ترتيب آماده كنند. اما آنچه مهم است رعايت ايمني هنگام استفاده از اجاق گاز است؛ دستگيره‌هاي پارچه‌اي كه كنار گاز مي‌افتد، آستين لباس، پيش‌بندهاي آشپزي، دستمال‌هاي نظافت و... همگي خيلي راحت و سريع آتش مي‌گيرد و شما را با مشكلاتي جدي روبه‌رو مي‌سازد. پس اگر مي‌خواهيد خانه و زندگي‌تان طعمه حريق نشود، خوب است با دقت و حوصله بيشتري غذا را آماده كنيد و زياد اطراف اجاق گاز نچرخيد.

علاوه بر اين، حواستان باشد كودكان خردسال هم دور و بر گاز نباشند؛ كتري‌هاي پر از آب جوش يا قابلمه‌هاي غذا كه روي اجاق گاز هستند، بسيار خطرناك بوده و گاهي ممكن است در اثر كوچك‌ترين حركت و لرزش سقوط كند. به همين دليل بهتر است هيچ‌وقت بچه‌ها را در آشپزخانه تنها نگذاريد.

منبع:jamejamonline

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------