تکنیک های چیدمان میز غذاخوری 

اصول چیدمان میز غذاخوری متناسب با هر مهمانی و مراسم تغییر می کند

 

اصول چیدمان میز غذاخوری (قسمت۱)

میزبان یک مهمانی بزرگ و خاص هستید و یا قصد تدارک عروسی را دارید؟ چیدمان میز غذا چقدراهمیت دارد؟ آیا از اصول این چیدمان آگاهی دارید؟ چیدمان درست چه میزان در نشان سلیقه و شیک بودن میز شام تاثیر دارد؟ بهتر است بدانید که چیدمان میز غذا دارای اصول و قوانین خاص خود است. این اصول متناسب با هر مهمانی و مراسم تغییر می کند و به دسته مختلف تقسیم بندی می شوند و شما با توجه به نوع مهمانی، طبق اصول و قوانین عمل نمایید تا میزشام خیره کننده ای برای مهمانان خود آماده کنید.

 

چیدمان قاشق کارد چنگال کنار بشقاب

 

اصول چیدمان میزغذا

۱- رسمی

۲- غیر رسمی

۳- پایه ای

۴- بوفه

 

برای اینکه بدانید کدام دسته مناسب مهمانی شماست باید بدانید مهمانی شما چه میران رسمی است؟ چیدمان رسمی می تواند مهمانان یکی مهمانی صمیمی را معذب کند و احساس راحتی را آز آن ها بگیرد، همچنین چیدمان بوفه به هیچ وجه در یک مهمانی رسمی قابل قبول نیست.

 

انتخاب چیدمان مناسب برای میز شام بستگی به چندین عامل دارد از جمله: میزان رسمیت مهمانی، تعداد وعده ی غذایی سرو شده و نحوه ارائه. هدف از چیدمان اصولی، داشتن بهترین تجربه برای مهمانانتان در مهمانی شما است. هر یک از این ۴ قوانین خاص خود را برای لوازم و ظروف و… دارند.

 

هدف از چیدمان اصولی، داشتن بهترین تجربه برای مهمانانتان در مهمانی شما است

 

قوانین عمومی در چیدمان میز:

برای شروع، ابتدا با چند قاعده عمومی چیدمان برای هر نوع چیدمان می پردازیم.

 

ظروف

برای پیش غذا، ظروف از خارجی ترین قسمت برای دسترسی آسان در هنگام استفاده چیده می شوند. برای مثال: چنگال سالاد در بیرونی ترین قسمت لبه ی سمت چپ قبل از چنگال شام  به خاطر اینکه سالاد معمولا قبل از غذای اصلی سرو می شود قرار می گیرد.

 

چنگال

چنگال ها اصولا در سمت چپ بشقاب اصلی قرار می گیرند. تنها استثناء مربوط به چنگال دسر و چنگال صدف است که به ترتیب بالای  و سمت راست بشقاب اصلی قرار می گیرند.

 

کارد

کارد همیشه سمت راست بشقاب اصلی قرار می گیرد به صورتی که تیغه برش کارد در جهت بشقاب باشد. دراین مورد استثناء مربوط به کارد کره خوری که روی بشقاب کره خوری در جهت پایین و چپ قرار می گیرد.

 

قاشق

قاشق ها معمولا در سمت راست بشقاب اصلی قرار می گیرند به استثتاء قاشق دسر که بالای بشقاب اصلی قرار دارد.

 

محل قرارگیری

ظروف یا فاصله حدود ۱ اینچ ازلبه بشقاب اصلی به ترتیب از انتها چیده می شوند.

 

چیدمان ظروف مورد استفاده

در چیدمان از ظروفی که هنگام میل کردن غذا به کار می رود استفاده کنید. برای مثال در صورتی که در میان غذاهای شما سوپ وجود ندارد نباید قاشق سوپخوری کنار بشقاب قرار داده شود.

 

اکنون شما با اصول عمومی و ابتدایی این مبحث آشنا شده اید. در قسمت های بعدی این پست آموزشی چگونگی چیدمان برای سبک های مختلف مهمانی ها را به شما عزیزان آموزش خواهیم داد. با ما همراه باشید.

 

در چیدمان از ظروفی که هنگام میل کردن غذا به کار می رود استفاده کنید

 

منبع: decoboom.ir 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب خانه داری(شستشو، نظافت، لکه گیری، نکات آشپزی، هنر در خانه، مهارتهای زندگی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------