نحوه استفاده از توالت فرنگیشیوه استفاده از توالت فرنگی,استفاده از توالت فرنگی,نحوه استفاده از توالت فرنگی را به راحتی یاد بگیرید

شیوه استفاده از توالت فرنگی

 

نحوه استفاده از توالت فرنگی را یاد بگیرید

همانطور که می دانید توالت فرنگی در فرهنگ ایرانیان نیز متداول شده است، از سویی در خیلی مکان‌های عمومی امکان دارد فقط توالت فرنگی باشد. شرایط هنگامی که بخواهید به کشورهای خارجی مسافرت کنید دشوارتر خواهد شد چون مجبور به استفاده از توالت فرنگی خواهید بود. ولی نگران نباشد. با خواندن این مطلب بیتوته این کار خیلی آسان و بهداشتی خواهد بود.

مراحل استفاده از توالت فرنگی به شیوه درست

کنترل سرویس بهداشتی از نکات مهم در نحوه استفاده از توالت فرنگی

نخستین چیزی که درباره شیوه استفاده از توالت فرنگی باید بدانید این است که خیلی خوب محیط سرویس بهداشتی چک کنید تا امکاناتی که نیاز دارید وجود داشته باشد. شما برای استفاده از توالت فرنگی به دستمال‌کاغذی، شیر آب، مایع دستشویی احتیاج دارید و از همه مهم‌تر حتماً پیش استفاده سیفون توالت فرنگی را کنترل کنید تا مشکلی نداشته باشد. 

 

نکته دیگر در روش استفاده از توالت فرنگی تمیز کردن توالت فرنگی پیش از استفاده

از سرویس بهداشتی. ممکن است باکتری بسیاری داشته باشد و بر روی سطح سرویس بهداشتی قرارگرفته باشد پس در شیوه استفاده از توالت فرنگی توجه باشید حتماً پیش از استفاده با دستمال‌کاغذی درب یا سرپوش توالت فرنگی را برداشته و با دستمال دیگری اطراف کاسه توالت فرنگی را که روی آن می‌نشینید را به‌خوبی تمیز کنید به خصوص چنانچه این قسمت خیس باشد.

 

وقتی اطمینان پیدا کردید که سطح توالت فرنگی تمیز است، پیش از آنکه بنشیند چند برگ دستمال‌کاغذی اطراف جایی که می‌نشینید بگذارید تا دچار بیماری‌های پوستی نشوید. البته این مورد بیشتر در سرویس بهداشتی‌های عمومی انجام می‌گیرند. مراقب باشید که این دستمال ها در توالت نیوفتند، چون در عمل تخلیه اختلال به وجود می آید.

 

شیوه استفاده از توالت فرنگی,استفاده از توالت فرنگی,آموزش نحوه استفاده از توالت فرنگی

استفاده از توالت فرنگی

  

از کاورهای ویژه توالت فرنگی استفاده کنید

جدیدا ابزار در اختیار استفاده کنندگان از توالت فرنگی قرار گرفته است که خیلی مورد استفاده است. ان کاورها خروی صندلی توالت شما نصب می شوند و با نگه داشتن یک دکمه عوض می شوند. با این کار دیگر نگران نخواهید بود که پیش از شما چه کسی از این توالت استفاده کرده است.

 

قرار دادن شلوار در زیر زانو

هنگام نشستن روی توالت فرنگی شلوار خود را تا قسمت زیر زانو به پایین بکشید. به‌این‌ شکل، شلوار با توالت برخورد نمی‌کند و از کثیف شدن آن پیشگیری می‌شود؛ از سویی هم  با زمین آلوده برخورد ندارد. 

 

شیوه نشستن درست روی توالت فرنگی

نکته بعد درباره شیوه نشستن باید به نحوی باشد که یا از قسمت کمر، رو به جلو خم شویم، به اندازه ای که صدمه ای به کمر وارد نشود؛ و یا زیر پاهای‌مان سطحی را بگذاریم تا در قسمت کمر خم‌شدگی به وجود آید. چرا که بدن ما باید فرمی 34-40 درجه به خود بگیرد و نه شکلی 90 درجه!

 

علت آن هم این است که در زاویه 90 درجه‌ای مسیر روده بسیار باریک می‌شود. درنتیجه برای ما در بلند مدت مشکلاتی از قبیل هموروئید و یبوست ایجاد خواهد کرد. ولی در زاویه 35-40 درجه‌ای، به‌ علت آن‌که فرم روده در وضعیت طبیعی خود قرار می‌گیرد، کار دفع خیلی راحت‌تر و بدون صدمه رساندن به بدن انجام می‌شود.

 

به یاد داشته باشید که موقع نشستن هم به اندازه کافی زانوهای خود را از هم دور کنید، تا نشستن شما آسان تر باشد و همین طور شلوار شما آلوده نشود. 

 

شیوه استفاده از توالت فرنگی,استفاده از توالت فرنگی,آموزش طریقه درست نشستن روی توالت فرنگی

نحوه استفاده از توالت فرنگی

 

تمیز کردن خود

پس از پایان کار خود را قدری به جلو بکشید و با یکی از شیوه های زیر خود را تمیز کنید:

 

استفاده از دستمال توالت: با دستمال توالت در حالی که نشسته اید پشت خود را تمیز کنید.

 

استفاده از شیر آب و شیلنگ: شیر آب را با فشار کم باز کنید و محل را بشویید. دست خود را با دستمال توالت خشک کنید.

 

استفاده از شوینده: در برخی مکانها یک جایگاه سرامیکی دیگری در کنار  توالت فرنگی برای شستشو قرار داده شده که پس از پایان کار و تمیز کردن خود با دستمال می توانید بر روی این شوینده بنشینید و با باز کردن شیر آب این شوینده و رعایت نکاتی مانند توالت فرنگی، خود را بشویید.

 

اگر توالت فرنگی دارای شوینده داخلی باشد، در کنار کاسه توالت دستگیره یا شیر آبی تعبیه شده است که میتوانید آب را از داخل کاسه توالت به محل شستشو هدایت کنید.

 

توالت فرنگی بدون آب: شست‌وشو در مواقع استفاده از توالت فرنگی بدون آب می‌تواند دشوار باشد. ولی می‌توان در این هنگام با کمک دستمال کاغذی و یا دستمال مرطوب خود را تمیز کرد. پس از آن در اولین فرصت می‌توانید دوش بگیرید.

 

شیوه استفاده از توالت فرنگی,استفاده از توالت فرنگی,چگونه از توالت فرنگی استفاده کنیم

آموزش نحوه استفاده از توالت فرنگی

 

برخاستن و پایان کار

قسمت آخر برخاستن و پایان کار است. در این مرحله بعد از پایان کار ، دست‌ها را بشویید و تمام.

 

حتما سیفون را بکشید

کشیدن سیفون از آن دسته کارهای مهمی است که نباید از آن غافل شوید. به یاد داشته باشید که پیش از کشیدن سیفون در توالت فرنگی را ببندید تا از خارج شدن ذرات آب و بخارات فاضلاب پیشگیری کنید. با این کار شما به بهداشت دستشویی کمک نموده و توالت را برای استفاده بعدی آماده می کنید.

 

شیوه استفاده از توالت فرنگی,استفاده از توالت فرنگی,بهترین روش استفاده از توالت فرنگی

بهترین روش استفاده از توالت فرنگی

 

نکته ها:

- در برخی مکانها کاغذهای مخصوصی قرار داده شده اند که به شکل کاسه توالت فرنگی هستند و مثل دستمال توالت می توانید بکشید و زیر پای خود استفاده کنید.

 

- استفاده از شوینده داخلی یا شوینده مجزا احتیاج به تجربه دارد پس چنانچه در مکان مناسبی نیستید و وقت کافی برای استفاده از این شیوه ها ندارید از امتحان آنها خودداری کنید. امکان دارد فشار آب لباستان را خیس کند.

 

- این نوع شویندهای داخلی یا شوینده سرامیکی مجزا در کشورهای ایتالیا کره جنوبی، ژاپن، مصر، یونان، اسپانیا، فرانسه، پرتقال، ترکیه، آرژانتین، برزیل، اروگوئه، ونزوئلا، لبنان و هند پیدا  می شوند. از این شیوه های شستشو یا حتی استفاده از شیلنگ آب در دیگر کشورها امکان دارد وجود نداشته باشد.

 

- در توالت های  عمومی هرگز نگذارید که پوست شما با چیزی تماس پیدا کند و در صورت تماس محل را در صورت امکان با صابون بشویید. 

 

مزایای توالت فرنگی

- ساختار توالت فرنگی مثل نشستن بر روی صندلی است. به همین علت استفاده از آن آسان تر از توالت سنتی است.

 

- استفاده طولانی مدت از توالت فرنگی هیچ فشاری به پاها و مفاصل وارد نمی کند و به همین علت توالت های فرنگی برای افرادی که سابقه درد مفاصل دارند، افراد سالمند، خانم های باردار، افراد چاق و دیگر کسانی که به راحتی خود اهمیت می دهند کاملاً مناسب است.

 

به جز این، تمیز کردن توالت فرنگی راحت تر از توالت های ایرانی بوده و از نظر تمیزی و پاکیزگی هم گزینه مناسبی است.

 

معایب توالت فرنگی

- نشستن به صورت 90 درجه بر روی کاسه توالت باعث می شود تا رکتوم به وسیله عضله بالا برنده مقعد منقبض شده و در نتیجه تبدیل به مانعبگی برای تخلیه می شود.

یا به عبارتی دیگر فرآیند تخلیه در توالت فرنگی دشوارتر از توالت های ایرانی است.

 

- انتخاب زاویه نامناسب ( 90 درجه)، زور زدن و تخلیه دشوار به تدریج باعث پیدایش مشکلاتی مانند یبوست، بواسیر، بیماری های روده و … می شوند.

 

البته برای این مشکل هم راه کاری وجود دارد. همان طور که قبلاً گفته شد می توانید موقع استفاده از توالت فرنگی چارپایه ای زیر پا گذاشته و بدن خود را قدری به طرف جلو خم کنید تا بدن زاویه 35 درجه داشته باشد.

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------