دستِ دوم این کالاها را نخریدخرید اقلام دست دوم احتمالا محبوب ترین توصیه به کسی است که قصد صرفه جویی پولی دارد و در بیشتر مواقع هم توصیه بدی نیست.

 

در حوزه خرید اقلام استفاده شده سه دسته از اقلام وجود دارند.

 

1. اقلامی که ما هرگز به خرید دست دوم آن ها فکر نمی کنیم، به مانند جوراب و زیرپوش.

2. اقلامی که ما در خرید دست دوم آن ها دست دست نمی کنیم، مانند کتاب ها و آثار هنری

3. اجناس دست دومی که برای خرید مناسب به نظر می رسند اما به آن ها مطمئن نیستیم که موضوع بحث کنونی ماست.

 

کلاه ایمنی موتور و دوچرخه

کلاه ایمنی برای محافظت از سر در هنگام تصادف طراحی شده و فقط اینکه یک کلاه است و نو به نظر می رسد، به این معنا نیست که محافظت کننده خوبی در تصادف است، یک ترک خوردگی مویی ممکن است در سطح داخلی کلاه وجود داشته باشد که به خوبی قابل تشخیص نباشد، اما می تواند در هنگام حادثه موجب آسیب دیدگی شدید شما شود. حتی اگر کلاه ایمنی استفاده شده، خوب به نظر می رسد از خریدش صرف نظر کنید و نگران هم نباشید، زیرا کارایی ندارد. نباید برای امنیت جسمی خود در حوادث ناگهانی ریسک کنیم.

 

نکاتی برای خرید وسایل دست دوم,مهارت های خرید کردن

اگر کلاه ایمنی استفاده شده، خوب به نظر می رسد از خریدش صرف نظر کنید

 

تشک

مادامی که به دنبال تهیه رختخواب هستید به مراکز فروش تشک های استفاده شده نروید. این فکری ناخوشایند است؛ زیرا تشک ها زیستگاه های مناسبی برای باکتری ها هستند و از مایعات بدنی و پوست های مرده آکنده اند. آلودگی حاصل از نواقص رختخواب ها می تواند تمام یک خانه را دربر گیرد و هزینه خرید تشک استفاده شده می تواند بیشتر از هزینه خرید تشک جدید باشد.

 

نکته دیگری که درباره تشک ها باید در نظر گرفته شود، اینکه تشک ها حدود ده سال دوام دارند و راه مشخصی هم برای فهمیدن اینکه چه مدت یک تشک استفاده شده است، وجود ندارد، به ویژه وقتی از فردی ناشناس بخرید.

 

لاستیک های خودرو

لاستیک های استفاده شده مرتب به فروش می رسند و در خودروها استفاده می شوند. برای استفاده از لاستیک دست دوم لازم است دقت فراوان داشته باشید. همانند کلاه های ایمنی لاستیک ها نیز هر بار که سوار بر خودرو می شوید، به طور مستقیم بر ایمنی شما اثر می گذارند. مشکل لاستیک های دست دوم نیز این است که راه مطمئنی برای گفتن اینکه قبلا کجا و چگونه استفاده می شده اند، وجود ندارد.

 

تایر ممکن است بیش از حد استفاده شده باشد، تحت فشار یا با سرعت های زیاد. هر کدام از این عوامل می تواند منجر به خرابی داخلی یا خارجی لاستیک شود، به طور خلاصه تایر استفاده شده ناامن است.

 

جاروبرقی

این یکی خیلی ساده است. تنها یک دلیل وجود دارد که مردم می خواهند از شر جاروبرقی خلاص شوند، چون به اندازه کافی کار نمی کند و مکندگی ندارد. حتی اگر یک جاروبرقی کارکرده از فردی مطمئن دریافت کرده اید، آن را پس دهید و یک جدید بخرید.

 

نکاتی برای خرید کردن,خرید وسایل دست دوم

حتی اگر یک جاروبرقی کارکرده از فردی مطمئن دریافت کرده اید، آن را پس دهید و یک جدید بخرید

 

نرم افزارهای کامپیوتری

نرم افزارهای کامپیوتری به مانند مجموعه آفیس یا بازی ها ممکن است آن چنان پرمحتوا به نظر نیایند که برای استفاده دوباره خریداری شوند، چون بیشتر در این فکریم که اگر دیسکی بر کامپیوتر دیگری کار کرد، چرا بر کامپیوتر ما کار نکند و به فکر گرفتن آن ها از آشنایان هستیم. اغلب نرم افزارهای کامپیوتری با کدی مخصوص برای نصب و فعال سازی ارائه می شوند که مانع از نصب آن ها بر چند سیستم می شود. اگر کد فعال سازی استفاده شده باشد، شما فقط یک وزن کاغذی (جلد) را خریداری کرده اید. اگر شما قصد خرید نرم افزارهای استفاده شده دارید با اسکن جعبه و گشتی در اینترنت ببینید اگر نیاز به کد فعال سازی دارند، بگذارید دیگران پولشان را برای خرید آن ها هدر دهند.

 

کفش ها

هیچ چیز بدی در باره خرید لباس های استفاده شده وجود ندارد؛ اما شما باید درباره صاحب قبلی کفش ها محتاط باشید. در گذر زمان کفش به شکل پای صاحبش در می آید که یعنی کفش های دست دوم کاملا مناسب نخواهندبود. این امر به ویژه درباره کفش های دویدن صدق می کند؛ زیرا تاثیرات ناشی از دویدن سبب تغییر شکل سریع و شدید کفش می شود.

 

وسایل پخت و پز

قابلمه ها و تابه ها در صورتی که تقریبا جدید به نظر برسند، می توانند به عنوان جنس استفاده شده دوباره خریده شوند؛ اما اگر هرگونه نشانه ای از خرابی داشتند، آن ها را نخرید؛ زیرا ممکن است به دلیل وضعیت و محل نامناسب نگهداری، برخی آلودگی های شیمیایی جذب جداره داخلی آن ها شده باشد.

 

لپ تاپ

وسایل کمی هستند که سریع تر از رایانه قدیمی می شوند. هر ساله مدل های جدید رایانه با سیستم عامل های به روز ارائه می شود؛ در حالی که حافظه آن ها ارتقا یافته و کم حجم تر هم شده اند. خب ممکن است شما با خود بگویید: برای من مهم نیست که لپ تاپ قدیمی باشد چون من فقط برای بررسی ایمیل و تایپ کردن آن را می خواهم، حتی اگر این تنها استفاده شماست، نکات اندکی هست که باید قبل از خرید در نظر بگیرید.

 

اول، شما نمی دانید که لپ تاپ یا سیستم مد نظر چه نوع از ویروس ها یا نرم افزارهای مخرب را ممکن است داشته باشد؛ دوم، لپ تاپ های استفاده شده دیگر ضمانت شرکت سازنده را به همراه ندارند؛ سوم، مدل های جدید مقرون به صرفه تر از چیزی است که شما فکر می کنید.

 

بله، زمانی قیمت لپ تاپ حدود 2 هزار دلار بود و به طور میانگین حدود هزار و 400 دلار برای خرید لپ تاپ خرج می شد که در حال حاضر این امر دیگر مد نظر نیست. با گشتی سریع بر وضعی های خرید لپ تاپ و انتخاب لپ تاپی که صرفا دارای امکانات پایه باشد، حدود 250 دلار لازم است و از سوی دیگر مدلی پیشرفته نیز در نهایت حدود 900 دلار است. همچنین یکی از گزینه هایی که ما توصیه می کنیم خرید لپ تاپ های مرمت شده است، خرید آن ها راهی مناسب برای صرفه جویی پولی است؛ با این حال از ویروسی نبودن لپ تاپ و وضعیت کارکردی خوب آن هم مطمئن شوید.

 

شیوه خرید کردن, راهنمای خرید

هر ساله مدل های جدید رایانه با سیستم عامل های به روز ارائه می شود

 

تلویزیون های اچ دی

هزینه تعمیر یا جایگزینی قطعات جدید روی تلویزیون های اچ دی بسیار زیاد است، حتی ممکن است این هزینه ها به اندازه خرید تلویزیونی کمی مدل پایین تر باشد. علاوه بر این هزینه تعمیرات احتمالی را نیز باید پرداخت کنید؛ چون تلویزیون دست دوم خریده اید و از گارانتی تعمیرات بهره مند نیستید.

 

دی وی دی پلیر

با اینکه خرید دی وی دی های دست دوم فکر خوبی است، اما خرید پلیر آن ها اصلا فکر خوبی نیست؛ زیرا این دستگاه ها لیزرهایی دارند که به مرور مستهلک می شوند و به طور ناگهانی از کار می افتند.

 

میکروفن و بلندگو

میکروفون ها وسایل صوتی بسیار حساسی هستند که در برابر ضربه مقاومت زیادی ندارند و نگهداری درست از آن ها بسیار مهم است. مانند لپ تاپ ها آسیب های این وسایل نیز به راحتی قابل مشاهده و تشخیص نیست و کارایی آن ها با ضربه خوردگی به شدت به خطر می افتد.

 

کلاه

کلاه های دست دوم معمولا تمیز نیستند. اگر می خواهید کلاه دست دوم بخرید باید از تمیز بودنشان مطمئن شوید تا موجب حساسیت پوستی و مویی نشوند. معمولا اگر کلاه ها را بشویید حالت استحکام در قسمت نقاب خود را از دست می دهند.

 

وسایل آرایشی

مهم ترین نکته گفتنی این است که وسایل آرایشی محیطی بسیار عالی برای رشد باکتری ها و بیماری های واگیردارند. ساده ترین عوارض استفاده از این محصولات تبخال و جوش های پوستی است. به جای خرید دست دوم این مواد آرایشی، محصولات خانگی دست ساز مانند ماسک ها را برای خود بسازید (ساخت این محصولات از آنچه فکر می کنید راحت تر است.) یا اینکه از این محصولات برای نقاط حساس تر بدن مانند چشم ها و لب ها هرگز استفاده نکنید.

 

منبع : ماهنامه معیشت - bartarinha.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------