نگهداری از غذای کودک در یخچالیکی از مشکلات مادران کارمند و پرمشغله، آماده کردن غذای در کوتاه­ترین زمان ممکن برای کودک است. این موضوع به‌ویژه برای مادرانی که یک یا دو فرزند دیگری هم در خانه دارند، سرکار می‌روند و دست تنها هستند، به مراتب سخت تر است.

 

از این رو شاید این مادران وقت کافی برای تهیه غذای نوزاد نداشته باشند و تصمیم بگیرند غذاها را در حجم بیشتری آماده کرده و در یخچال یا فریزر نگهداری کنند تا در زمان مناسب برای کودک سرو کنند. البته توصیه متخصصان تغذیه این است که تا حد امکان از غذاهای تازه استفاده کنید اما هراز چند گاهی هم می توانید این روش های ذخیره سازی غذا را امتحان کنید.

 

پوره های کودک را آماده کرده، داخل ظرف ­‌ها ریخته و آن­ها را داخل یخچال قرار دهید

 

روش های صحیح نگهداری از غذای کودک در یخچال و فریزر
یک توصیه کاربردی به مادران پرمشغله این است که در اولین پله تعدادی ظرف کوچک بخرند که هر کدام به اندازه یک وعده غذای کودک ظرفیت داشته باشد. سپس پوره های کودک را آماده کرده، داخل ظرف ­‌ها ریخته و آن­ها را داخل یخچال قرار دهید. غذاها با این شیوه تا دو روز قابل استفاده هستند. به این ترتیب هر وقت زمان غذا دادن به نوزاد فرارسید یکی از وعده ها را بیرون می آورید و دیگر لازم نیست نگران غذای روز کودک باشید.

 

نگهداری از غذای کودک در فریزر
پیشنهاد 1:
شاید تصورش را هم نمی کنید که قالب های یخ برای نگهداری طولانی مدت از غذای کودک مناسب باشند اما همان طور که در شکل هم می بینید یک انتخاب عالی برای ذخیره سازی غذا در ابعاد کوچک، استفاده از قالب های یخ است. اگر می خواهید برای نگهداری از غذای کودک به سراغ خرید چنین قالب هایی بروید توصیه می شود که انواع قالب های دردار را انتخاب کنید. بعد از اینکه پوره را داخل قالب ها منتقل کردید، درب ظرف را بگذارید و بعد یک برچسب روی درب بچسبانید. سپس تاریخ و نوع غذای ذخیره شده را روی برچسب بنویسید. با استفاده از این شیوه غذا تا سه ماه قابل استفاده مجدد است.

 

یک انتخاب عالی برای ذخیره سازی غذا در ابعاد کوچک، استفاده از قالب های یخ است

 

پیشنهاد 2:
یک کاغذ روغنی را کف سینی قرار داده و با قاشق پوره را روی کاغذ بریزید؛ شبیه حالتی که می‌خواهید بیسکوییت درست کنید. سپس این سینی را در فریزر قرار دهید تا پوره های بیسکوییتی شکل یخ بزنند. آن ها را به داخل ظروف پلاستیکی دردار منتقل کرده و داخل فریزر قرار دهید. هر زمان که به این غذای آماده نیاز داشتید ظرف را از فریزر خارج کرده و به تعداد موردنیاز پوره‌های بیسکوییتی شکل را بیرون از فریزر قرار دهید تا یخ آن ها ذوب شود. با این روش پوره ها تا سه ماه قابل استفاده هستند.

 

روش صحیح یخ زدایی غذای کودک
برای اینکه مطمئن شوید غذای کودک شما به خوبی یخ زدایی و آماده مصرف می شود، یکی از روش های زیر را به کار ببرید. توصیه می شود که غذای یخ زدایی شده را حداکثر تا 48 ساعت بعد از یخ زدایی مصرف کنید. اضافه غذا را مجدداً به فریزر منتقل نکنید و آن را دور بریزید.


یخ زدایی در یخچال: در این روش غذای یخ زده کودک را از شب قبل داخل یخچال قرار دهید تا برای روز بعد آماده مصرف باشد.


حمام آب گرم: غذا پوره شده را داخل کیسه‌های پلاستیکی زیب دار قرار داده، سپس کیسه را داخل یک‌کاسه آب گرم قرار دهید. زمانی که مطمئن شدید یخ زدایی انجام‌شده غذا را داخل کاسه های تک نفرِ بریزید، روی آن ها را بپوشانید و در یخچال قرار دهید و هر زمان لازم بود به سراغ­شان بروید.


یخ زدایی در مایکروفر: پوره های یخ زده را داخل ظرف مخصوص مایکروفر قرار داده و سپس دستگاه را بر روی حالت یخ زدایی قرار دهید. بعد از پایان مدت زمان لازم آن را به هم بزنید. کمی صبر کنید تا غذا سرد شود و دمای آن برای کودک مناسب باشد.

 

منبع : ninisite.com

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب خانه داری(شستشو، نظافت، لکه گیری، نکات آشپزی، هنر در خانه، مهارتهای زندگی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------