راههای رفع بوی بد خانهراههای رفع بوی بد خانه,رفع بوی بد خانه,روش های رفع بوی بد خانه

راههای رفع بوی بد خانه

 

روش های رفع بوی بد خانه

منزل مکانی است که هر کسی دوست دارد در آن نهایت آسایش و آرامش را داشته باشد. هر نوع آلودگی و مزاحمت در این مکان حتی برای زمان کوتاه، می‌تواند آزار دهنده باشد. یکی از این آلودگی‌ها امکان دارد بوی نامطبوع باشد که تنفس هوای پاک را در خانه با مشکل روبرو کند. برای برطرف کردن بوی بد و نامطبوع و مطلوب کردن هوای خانه، ابتدا باید علت آن را پیدا کرده و بشناسیم.

رفع بوی بد فاضلاب

بوی فاضلاب دائما نامطبوع و آزار دهنده است اکنون فکر کنید که چنین بویی در مکان بسته و کوچک آپارتمان باشد. قطعا زندگی در چنین جایی امکان پذیر نیست. فاضلاب در بیشتر آشپزخانه ها منبع بوی ناخوشایند است. جز این این بو می تواند دارای گاز فاضلاب یا سولفید هیدروژن باشد که یک گاز سمی و بد بوست.

 

برای برطرف کردن بوی بد خانه و رهایی از بوی نامطبوع فاضلاب بهترین کار استفاده از ترکیب سرکه سفید و جوش شیرین است. این ماده بوی ناخوشایند فاضلاب را رفع خواهد کرد. از این ترکیب در سینک ظرفشویی هم بریزید تا بوی ناخوشایند بقیه مواد غذایی را از بین ببرد.

 

یک کتری آب جوش، یک لیوان جوش شیرین و یک لیوان نمک هم یک مخلوط جادویی برای برطرف کردن بوی نامطبوع فاضلاب است. استفاده از ترکیب اول یا دوم باید به فواصل زمانی معینی انجام گیرد تا همیشه از بوی بد خانه و فاضلاب ها خلاص شوید.

 

راههای رفع بوی بد خانه,رفع بوی بد خانه,روش های رفع بوی بد خانه

رفع بوی بد خانه

 

برطرف کردن بوی سوختن غذا

این یکی از بوهایی است که گاهی اوقات در خانه‌ به وجود می آید و سریع همه خانه را پر می‌کند. حتما اولین کار روشن کردن هود آشپزخانه و باز کردن پنجره‌هاست ولی بوی سوختگی غذا به آسانی از آنجا بیرون نمی رود. در این صورت از یکی از شیوه های زیر استفاده کنید:

 

- قابلمه‌ای را پر از آب کرده و درون آن چند برش لیموترش بگذارید و صبر کنید آب روی اجاق چند دقیقه بجوشد. عطر عالی لیموترش آرام آرام هوای خانه را تغییر می دهد.

- مثل شیوه قبلی قابلمه‌ای را آب کرده روی اجاق روشن گذاشته و این بار درون آب چند چوب دارچین و قدری وانیل بریزید.

- شیوه سریع‌تر آن است که پودر وانیل و پودر دارچین را قدری داخل یک تابه و بدون روغن تفت دهید تا عطر آن‌ها آزاد شود.

- شما می‌توانید از اسپری‌های ویژه نیز استفاده کنید، ولی بهتر است هر نوع خوشبوکننده طبیعی را در اولویت بگذارید.

- بعضی از اشخاص نیز امکان دارد برای برطرف کردن بوی بد و نامطبوع منزل قدری سرکۀ سفید را در آب بجوشانند. البته این شیوه مخصوصا برای خانه‌هایی که در آن‌ها کودک و اشخاص با بیماری ریوی هستند توصیه نمی‌شود.

 

برطرف کردن بوی بد سطل زباله

به جز شست و شوی مرتب سطل، تلاش کنید مرتب از کیسه های زباله ی محکم درون سطل برای ریختن زباله ها استفاده کنید.

 

همینطور جوش شیرین به عنوان یک پاک کننده ی طبیعی می تواند آلودگی ها و چربی های دیواره داخلی سطل زباله را از بین ببرد و سبب برطرف شدن بوی بد شود. استفاده از چند قطره آب لیمو هم می تواند سطل را خوشبو کند.

 

راههای رفع بوی بد خانه,رفع بوی بد خانه,برطرف کردن بوی بد سطل زباله

برطرف کردن بوی بد خانه

 

رفع بوی بد یخچال

یخچال و فریزر به علت آن که مکان نگهداری مواد غذایی گوناگون هستند پس از مدتی بوی بد آن غذاها را در محیط خود نگه می دارند.

 

اگر ماده غذایی ای بیش از اندازه در یخچال بماند و فاسد شود، بوی بد آن تا مدت ها در یخچال باقی خواهد ماند. پس برای جلوگیری از آن، تلاش کنید مرتب به مواد غذایی درون یخچال سر بزنید.

 

با این حال اگر داخل یخچال دچار بوی نامطبوع گردید، می توانید دیواره ی داخلی آن را با آب و جوش شیرین و با استفاده از یک دستمال نرم از چربی پاک کنید.

 

دقت کند که ابتدا یخچال را از برق بکشید و همه مواد غذایی و قفسه ها را بیرون بیاورید.

 

پس از شست و شوی یخچال، قدری قهوه ی خرد شده در بشقاب بریزید و یک شبانه روز در یخچال قرار دهید.

 

همینطور می توانید یک سیب زمینی را نصف کنید و هر دو قسمت را در جاهای گوناگون یخچال بگذارید تا بوی بد یخچال را به خود بگیرند.

 

قرار دادن چند چای کیسه ای در همه جای یخچال هم می تواند برای برطرف کردن بوی بد مفید باشد.

 

راههای رفع بوی بد خانه,رفع بوی بد خانه,رفع بوی بد یخچال

روش های رفع بوی بد خانه

 

رفع بوی رنگ 

همیشه بهترین زمان برای رنگ آمیزی داخل ساختمان، نیمه اول سال است که هم می توانید پنجره ها را باز کنید، هم رنگ زودتر خشک می شود و هم بوی به وجود آمده از آن به سرعت از خانه بیرون می رود.

 

 

اما چنانچه در آغاز فصل سرما مجبور هستید دیوارهای خانه تان را رنگ آمیزی کنید و نگران بوی رنگ هستید، حداقل یکی از پیشنهادهای زیر را برای کمتر شدن بوی رنگ به کار ببرید:

 

- ظرفی را از آب پر کنید و در اتاقی که تازه رنگ شده است بگذارید. آب، بوی رنگ را کم می کند.

 

- برخی می گویند چنانچه به رنگ قدری وانیل اضافه کنید، بوی آن کمتر می شود. پیشنهاد آنها برای یک قوطی رنگ، ۲ قاشق چای خوری وانیل است. از درستی آن اطلاعی نداریم؛ شما امتحان کنید.

 

- برخی دیگر اعتقاد دارند چند تکه سیب خوراکی را در بشقابی گذاشته و در جایی که بوی رنگ در آن هست، بگذارید. سیب بوی رنگ را به خود جذب کرده و آن را کمتر می کند.

 

رفع بوی نامطبوع فرش

چنانچه حس می کنید فرش بو گرفته است شاید وقت شستشو و تمیز کردن فرش رسیده باشد در این مورد می توانید آن را بشمیید. البته به عنوان راه حل موقت هم می توانید از اسانس اسطوخودوس برای از بین بردن بوی زننده استفاده کنید و در اولین زمان اقدام به شستشوی فرش کنید.

 

راههای رفع بوی بد خانه,رفع بوی بد خانه,رفع بوی رنگ

راههای برطرف کردن بوی بد خانه

 

رفع بوی سیگار در خانه

بوی ماندۀ سیگار در فضای بسته بسیار تلخ و زننده است و گاهی فقط با باز گذاشتن پنجره‌ها از بین نمی‌رود و بوی بد خانه باقی می‌ماند.

 

برای رفع بوی بد و نامطبوع سیگار، می‌توانید عود روشن کنید. اگر بوی هیچ عودی را دوست ندارید، از شمع استفاده کنید. سوختن شمع حتی اگر بدون اسانس باشد هم در رفع بوی سیگار کمک می‌کند. بعضی از افراد هم ترجیح می‌دهند یک یا چند پیاز را نصف کرده و در اتاق قرار دهند تا بوی بد را به خود جذب کند. استفاده از پیاز هم روش جالبی است اما ممکن است در موارد شدید کارآمد نباشد.

 

بوی بد بدن حیوانات خانگی

بهداشت حیوانات خانگی بسیار مهم است. اغلب باید به‌صورت هفتگی و با صابون‌های مخصوصی که مواد شیمیایی ندارند، آن‌ها را بشوییم. همینطور اگر با حیوان خانگی زندگی می‌کنیم، بهتر است زیر تخت‌خواب‌ها و مبلمان را جاروبرقی بکشیم تا از جمع شدن موها و پرزهای بدن حیوانات در زیر آنها و محل زندگی آنها از انتشار بوی بد، پیشگیری کنیم.

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------