از بین بردن لکه مدادشمعی از روی لباس



 

از بین بردن لکه پاستل از لباس

 

اگر بر روی لباس شما پاستل کشیده شد، ممکن است اولین واکنش شما پرتاب لباس به داخل لباسشویی است. از آنجا که مداد شمعی عمدتا موم است، به خودی خود شسته نمی شود. خوشبختانه با خراشیدن و جدا کردن موم اضافی می توانید لکه را از بین ببرید. سپس پارچه را در آب داغ با مواد شوینده و جوش شیرین بشویید. برای این کار باید بیشتر موم های مداد شمعی را جدا کنید.

 

چگونه مداد شمعی (پاستل) را از لباس تمیز کنیم ؟

از بین بردن موم مداد رنگی

ابتدا لکه مداد رنگی را ثابت کنید تا موم سخت شود. اگر می خواهید یک لکه کوچک را از بین ببرید، یک تکه یخ را درون یک کیسه قابل آب بندی کوچک قرار بدهید. کیسه ی دارای یخ را مستقیما روی لکه ی مداد شمعی قرار بدهید و قرار بدهید تا موم مداد شمعی سخت شود. این کار را برای لکه های کوچک باید حدود 5 دقیقه طول بدهید. 

 

یخ را داخل کیسه قرار دهید و روی لکه قرار بدهید

 

اگر چندین لکه وجود دارد، لباس را درون کیسه قرار دهید و بعد آن را درون فریزر بگذارید. تا پارچه سرد شود و لکه های موم سخت شوند.

 

نکته: کار با موم سخت شده مهم است. اگر شروع به خرد کردن موم مداد رنگی نرم کنید، موم را عمیق تر در الیاف لباس فرو می برید و لکه را بزرگتر و سخت تر می کنید.

 

اگر لباس را داخل فریزر قرار دادید بیرون بیاورید یا اگر یخ روی آن قرار دادید آن را بردارید و با یک دست پارچه را ثابت نگه دارید و با دست دیگر با چاقوی کندی، موم سفت شده ی مداد شمعی را تا حد امکان بتراشید. 

 

اگر موم قبل از تراشیدن کامل نرم شد، لباس ها را برای چند دقیقه در فریزر قرار بدهید تا دوباره موم سخت شود. 

 

احتیاط کنید که چاقو لباستان را پاره نکند.

 

اضافه های مدادشمعی در اثر یخ کردن با تراشیدن از بین می رود

 

برای گرم کردن موم موجود در الیاف پارچه، یک حوله ی کاغذی را روی لکه قرار بدهید و بعد اتو را از حالت بخار خارج کنید و بگذارید گرم شود سپس اتوی گرم را به مدت 5 دقیقه روی حوله بر روی لکه بدون حرکت قرار بدهید.

 

حوله ی کاغذی را روی لکه قرار بدهید و روی آن اتو بگذارید

 

سپس اتو را بردارید و حوله ی کاغذی را به آرامی و بادقت بدون جا به جا کردن از روی آن بردارید. 

واکس (روغن) موم به حوله های کاغذی منتقل می شوند. اگر موم زیادی روی پارچه وجود داشت به حوله های کاغذی بیشتری احتیاج دارید تا هنگام برداشتن موم آن ها را جایگزین کنید.

 

اگر روی حوله ی کاغذی موم وجود دارد یک حوله ی کاغذی جدید دیگری بردارید و روی لکه قرار بدهید. و سپس اتو را روی آن بگذارید، این کار را تکرار کنید که دیگر مومی از مداد شمعی به کاغذ حوله ای منتقل نشود. 

 

حوله های کاغذی را به محض مشاهده واکس روی آنها تعویض کنید. اگر از حوله کاغذی که مومی بر روی آن است استفاده کنید، ممکن است موم را به سایر قسمت های پارچه منتقل کنید.

 

شستشوی لکه های مداد شمعی از لباس

ژل یا مایع پاک کننده ای را قبل از شستشو انتخاب کنید و سپس روی لکه قرار بدهید و آن را مالش بدهید. تا لکه ی باقیمانده روی لباس پاک شود.

 

مایع پاک کننده را روی لکه بمالید و آن را مالش بدهید

 

دستورالعمل های سازنده را در مورد مدت زمان باقی مانده برداشتن لکه بر روی لباس ها دنبال کنید. سپس لکه ها را از روی لباس ها بشویید.

 

برخی از تولید کنندگان توصیه می کنند که بعد از، شستن و از بین بردن لکه ها اجازه بدهید لباس خشک شود و بعد آن را کامل بشویید.

 

بعد از کمی مالش دادن آن را بشویید و داخل ماشین لباسشویی بریزید

 

لباس لکه دار شده را درون ماشین لباسشویی خود قرار دهید. مواد شوینده لباسشویی را به همراه 1 فنجان (225 گرم) جوش شیرین را روی لباس های داخل ماشین لباسشویی بریزید.

 

جوش شیرین ساینده است، بنابراین از نظر جسمی باعث از بین رفتن لکه های مداد می شود. این باعث می شود شستشوی لکه ها راحت تر شود.

 

روی لباس داخل لباسشویی جوش شیرین و مواد شوینده را قرار بدهید

 

دمای آب را روی ماشین لباسشویی خود تنظیم کنید تا لباس ها را با گرمترین آب بشویید. گرمای ناشی از آب، موم مداد را که در الیاف لباس است از بین می برد.

از استفاده از این روش بر روی لباس های ظریف یا لباس هایی که فقط باید در آب خنک شسته شوند، خودداری کنید. در عوض، این موارد را به مواد پاک کننده برسانید.

 

بعد از اتمام چرخه ی شستشوی لباس، لکه های مداد را بررسی کنید. اگر هنوز لکه ها را می بینید از سفید کننده ی کلر استفاده کنید یا لباس ها را با پاک کننده های لکه ی لباسشویی از بین ببرید. سپس آن ها را دوباره با آب داغ بشویید.

 

می توانید از پودر، مایع یا ژل پاک کننده ها استفاده کنید.

 

نکته: برای اینکه لکه بر، روی لکه ها موثرتر شود، بگذارید 15 تا 30 دقیقه قبل از شستشوی مجدد آن روی لباس ها بماند.

 

هنگامی که لکه ها از بین رفتند، لباس های تمیز را در نور آفتاب خشک کنید. در صورتی که لکه رنگ روی لباستان ریخته و می خواهید آن را از بین ببرید مقاله نحوه از بین بردن لکه های رنگ از روی لباس را بخوانید.

 

لباس را در معرض نور خورشید خشک کنید

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب خانه داری(شستشو، نظافت، لکه گیری، نکات آشپزی، هنر در خانه، مهارتهای زندگی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------