بهترین راهکارهای ضدعفونی کردن خانه و آشپزخانهتمیزکاری برای بیشتر افراد سخت و ناخوشایند است، اما کسی نیست که از داشتن خانه‌ای تمیز لذت نبرد. آیا روشی سریع و موثر برای نظافت خانه و زدودن گرد و غبار و باکتری‌ها از آن وجود دارد یا خیر؟

 

در این مطلب به بررسی راهکارهای ضدعفونی کردن خانه، از هوا گرفته تا ملحفه‌ها و سطوح آشپزخانه می‌پردازیم و انواع ضدعفونی‌کننده‌های شیمیایی و خانگی و ویژگی‌های آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم. همچنین به بررسی عملکرد تعدادی از بهترین شوینده‌های ضدعفونی‌کننده می‌پردازیم.

 

10 نکته مهم برای انتخاب مواد ضدعفونی ‌کننده سطوح

انجام راهکارهای ضدعفونی کردن خانه بدون داشتن محصولات ضدعفونی مناسب، موفقیت‌آمیز نخواهد بود. برای انتخاب مناسب باید بدانیم ضدعفونی‌کننده‌ها باید دارای چه ویژگی‌هایی باشند.

 

- تاثیر گسترده‌ای بر روی انواع باکتری‌ها، مخمرها، کپک‌ها و ویروس‌ها داشته باشد.

 -اثرگذاری آن سریع باشد.

 -دارای قدرت نفوذ کافی باشد.

 -استفاده از آن آسان باشد.

 -برای کاربر و محیط زیست ایمن باشد.

 -دارای سازگاری با سطوح باشد و به سطح آسیب نرساندن.

 -بوی قابل قبول داشته باشد.

 -مقرون به صرفه باشد.

 -غیر قابل اشتعال باشد.

 -تحت تاثیرعوامل محیطی قرار نگیرد. باید در حضور مواد آلی (خون، خلط، مدفوع) اثر خود را حفظ کند و با ترکیب صابون، مواد شوینده و سایر مواد شیمیایی سازگار باشد.

 

بهترین راهکارهای ضدعفونی کردن خانه و آشپزخانه

 

به پاکسازی سطوح محیط توجه بسیارداشته باشید

مهمترین ویژگی ضدعفونی‌کننده‌ی ایده‌آل، داشتن خاصیت آنتی‌باکتری و ضدمیکروب‌ است. آنتی‌باکتری‌ها، و ضدمیکروب‌ها، باکتری‌ها را هدف قرار داده و میکروارگانسیم‌های متفاوتی مانند ویروس را از بین می‌برند.

 

شوینده سطوح دامستوس از محبوب‌ترین مواد برای پاکسازی و حفظ بهداشت منزل است. Domestos شوینده‌ای با تنوع محصول بالاست که در ادامه به کاربرد انواع دامستوس می‌پردازیم.

 

بهداشت حداکثری سطوح با مایع سفید‌کننده دامستوس

یکی از روش‌های پاکسازی و گندزدایی عمیق سطوح خانه و محیط کار، استفاده از مایع سفید‌کننده غلیظ است. این محصول علاوه بر پاک‌کنندگی و سفید‌کنندگی بالا، درخشندگی سطوح را نیز میسر می‌کند.

غلظ‌ت بالاتر، بوی ملایم‌تر و اثرگذاری سریع و قوی از عوامل محبوبیت این محصولات در میان کاربران است.

 

اسپری چند منظوره سطوح دامستوس

از اسپری سطوح دامستوس نیز می‌توان برای مقابله با باکتری‌ها، قارچ‌ها و میکروب‌ها استفاده کرد. این اسپری می‌تواند جایگزینی برای محصولات ضدعفونی‌کننده خانگی باشد، زیرا قدرت بالاتری دارد. همچنین به دلیل چندمنظوره بودن، می‌توانید این اسپری را با خیال راحت در تمام محیط‌های خانه، مانند آشپزخانه و دستشویی استفاده کرده و جرم و لکه‌های سرسخت را پاک و سطوح را ضدعفونی کنید.

 

از ضدعفونی کردن ملحفه‌ها قافل نشوید

در ارائه راهکارهای ضدعفونی کردن خانه، همیشه توجه زیادی به تخت خواب و ملحفه‌ها می‌شود. ما زمان زیادی از روز را در تخت سپری می‌کنیم و کیفیت خواب ما با بهداشت آن رابطه‌ی مستقیم دارد.

برای شستشو با ماشین لباسشویی، بهتر است ملحفه‌ها را از دیگر لباس‌های کثیف جدا کنید و برنامه‌ی شستشو آن‌ها را با توجه به جنس پارچه انتخاب کنید. انتخاب شوینده‌ی مناسب را جدی بگیرید!

 

شوینده‌های غیراستاندارد، باعث آسیب به الیاف پارچه و کوتاه‌ شدن عمر مفید آن شود. از طرفی امکان ایجاد حساسیت‌های پوستی و تنفسی نیز در این مورد وجود دارد. مایع لباسشویی کامفورت محصولی مطمئن و به صرفه است. انواع شوینده‌های کامفورت علاوه بر قدرت بالا در پاک‌کنندگی و ضدعفونی، حاوی نرم‌کننده و رایحه‌ی مطبوعی هستند و به آرامش خواب شما کمک می‌کنند.

 

ضدعفونی کردن سرویس بهداشتی را جدی بگیرید

دستشویی و حمام در ارتقای بهداشت شخصی دارند و همزمان از آلوده‌ترین محیط‌ها در خانه هستند. با توجه به نوع و میزان کاربری این فضاها باید سهم زیادی در تمیزکاری محیط داشته باشند. سرویس بهداشتی به دلیل ماهیتی که دارد، می‌تواند به راحتی محلی برای رشد باکتری و قارچ‌ها باشد، بنابراین نباید در ضدعفونی کردن آن کوتاهی کرد.

 

پیشنهاد می‌کنیم برای انتخاب شوینده مناسب برای سرویس بهداشتی، علاوه بر قدرت بالای پاک‌‌کنندگی، به داشتن رایحه‌ی خوشایند نیز توجه کنید تا پس از شستشو هوای محیط نیز تازه و خوشایند باشد.

 

پاک‌کننده سیف کرمی زرد با رایحه ی لیمو اینهدف را به خوبی انجام می‌دهد. کافی است کمی از مایع کرمی سیف زرد را روی سطوح نمدار سینک و کاسه‌ی دستشویی بریزید. پس از گذشت زمانی کوتاه آن را به کمک برس‌ شستشو دهید و آبکشی کنید. در نتیجه می‌بینید که شیرآلات، سرامیک و کف دستشویی درخشان و تمیز می‌شوند و رایحه‌ی لیمو به ایجاد حس تمیزی بیشتر کمک می‌کند.

 

راهکارهای ضدعفونی کردن خانه

 

ساده‌ترین و آسان‌ترین راهکارهای ضدعفونی کردن خانه

همه‌ی ما در انجام تمیزکاری خانه ممکن است کمی گیج شویم و ندانیم کار را از کجا و به چه ترتیبی شروع کنیم. گاهی همین موضوع باعث می‌شود که شروع تمیزکاری را به تعویق بیندازیم و این سلامت ما و اعضای خانواده را به خطر می‌اندازد.

در فهرست زیر به تعدادی از کارهایی که می‌توانید به‌صورت روزمره انجام دهید تا تمیزی محیط حفظ شود، اشاره می‌کنیم:

 

-سطح گاز را پیش از خشک شدن لکه‌ها دستمال بکشید.

 

-بلافاصله پس از ایجاد لکه روی فرش و مبل همان قسمت را تمیز کنید.

 

-اتاق‌های پرتردد را روزانه جارو کنید.

 

-پس از هر بار آشپزی، سطوح آشپزخانه را ضدعفونی کنید.

 

-پنجره و دریچه‌های اضافی را ببندید تا از ورود گرد و غبار جلوگیری شود.

در ادامه به بررسی راهکارهای ضدعفونی کردن خانه به ساده‌ترین شکل ممکن می‌پردازیم که می‌تواند به شما در انجام این کار کمک کند.

 

محیط‌های مختلف را همزمان تمیز کنید

برخی افراد ابتدا به سراغ یک محیط برای مثال آشپزخانه یا سرویس بهداشتی می‌روند و آن را از صفر تا صد تمیز می‌کنند. پیشنهاد ما این است که این کار را نکنید و یک مرحله را همزمان در تمامی محیط‌ها انجام دهید.

 

برای مثال ابتدا تمامی خانه را منظم کنید و هر وسیله‌ای را سر جای خود قرار دهید. سپس به تمیزکاری سطوح و گردگیری بپردازید و در نهایت کل خانه را جارو بزنید. در این صورت رفت و آمد از یک محیط به محیط دیگر باعث کثیف شدن دوباره نمی‌شود و مجبور نیستید کارها را چند بار انجام دهید.

 

لوازم تمیزکاری خود را در کنار هم قرار دهید

حتما برای شما هم پیش آمده که حین تمیزکاری لوازم مورد نیاز خود مانند دستمال و شوینده‌ها را در اتاق‌های مختلف بگذارید و فراموش کنید. پیشنهاد ما به شما این است که از یک سطل یا سبد مناسب برای جمع‌آوری تمام لوازم مورد نیاز خود استفاده کنید. پس از ضدعفونی کردن محیط خانه، آن‌ها را در همان محل خود قرار دهید تا از اتلاف وقت برای یافتن لوازم جلوگیری شود.

 

از سطوح بالاتر شروع کنید

هیچ وقت برای تمیزکاری خانه از سطوح پایین شروع نکنید زیرا با تمیز کردن سطوحی که بالاتر از آن‌ها قرار دارد، زحمت شما به هدر می‌رود. برای مثال ابتدا سطح بالای یخچال، تلویزیون، کتابخانه و قاب عکس‌ها را گردگیری کنید. برای سطوحی که دسترسی سختی دارند می‌توانید از یک جاروی دسته‌ای استفاده کنید و پارچه‌ای مناسب گردگیری به سر آن ببندید تا به آن نقاط دسترسی داشته باشید.

 

آسان‌ترین راهکارهای ضدعفونی کردن خانه

 

به وضعیت تشک خود رسیدگی کنید

تعویض و شستشوی ملحفه‌های تشک ضروری است اما کافی نیست. همیشه اجازه دهید تشک شما حدود ۲۰ دقیقه پس از برداشتن محلفه‌های استفاده شده، در تماس با هوا قرار بگیرد.

روی سطح آن را با جاروبرقی تمیزکنید تا گرد و غبار و سلول‌های مرده پوست از روی آن برداشته شوند. این کار را برای هر دو طرف تشک انجام دهید. در صورت ایجاد لکه در سریع‌ترین زمان ممکن برای رفع آن تلاش کنید تا لکه به اطراف پخش نشود.

 

چگونه هوای محیط را پاکسازی و تهویه کنیم؟

راهکارهای ضدعفونی کردن خانه تنها به تمیز کردن سطوح محدود نمی‌شود. هوای پاک و مطلوب بر کیفیت زندگی و روحیه‌ی افراد تاثیر فراوان دارد. یکی از بهترین محصولات موجود خوشبو کننده هوا کامفورت است. این محصول دارای تنوع رایحه است و روی مبلمان، البسه و پرده‌ها قابل استفاده کرد.

 

برای تهویه و خوشبو شدن فضا، با داشتن تعدادی مواد ساده می‌توانید برای خود یک اسپری ضدعفونی‌کننده ساده و خانگی بسازید. برای این کار ابتدا ۳ لیوان آب را به ۱ لیوان سرکه سفید اضافه کنید و خوب مخلوط کنید. سپس حدود ۷ قطره از روغن اسطخودوس نیز به آن اضافه کنید تا رایحه دلپذیری به همراه داشته باشد و بوی تند سرکه را بپوشاند.

 

ضدعفونی کردن سطوح آشپزخانه

آشپزخانه مهم‌ترین فضایی است که باید به صورت مرتب تمیز و ضدعفونی شود زیرا محل نگهداری موادغذایی خام و پخت و پز است. تمام راهکارهای ضدعفونی محیط خانهو آشپزخانه را با برنامه‌ای روزانه انجام دهید تا از بروز بیماری‌ها و مشکلات پی‌‌آمد آن جلوگیری شود.

یکی از مشکلاتی که تمیز کردن در آشپزخانه با آن روبرو هستیم، پاک کردن سطوحی مانند گاز است که به دلیل پخت و پز دائمی، روی آن جرم و لکه‌های روغن ایجاد می‌شود. برای زدودن جرم و لکه‌ها موادی مورد نیاز است که توانایی حل کردن چربی‌ها را داشته باشد.

 

اسپری تمیز کننده سطوح آشپزخانه سیف آنتی ‌گریس از محصولات موجود در بازار است که سطوح چرب را به خوبی پاکسازی می‌کند. با اسپری کردن چند پاف از سیف روی سطوح چرب و روغنی، دیگر نیازی به سیم‌های زبر که به دست و سطوح آسیب می‌زنند، ندارید. با اسپری گاز پاک‌ کن سیف در کوتاه‌‌ترین زمان ممکن، سطوح عاری از روغن و چربی می‌شوند.

 

ضدعفونی کردن سطوح آشپزخانه

 

استفاده از ضدعفونی‌کننده‌های خانگی و طبیعی

بسیاری از راهکارهای ضدعفونی‌ کردن خانه، از نسل‌های قبل آموخته شده‌اند و همچنان کاربرد دارند. نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که ضدعفونی‌کننده‌های خانگی با وجود داشتن خطر کمتر، باید همچنان با احتیاط مورد استفاده قرار گیرند زیرا آن‌ها نیز ممکن است در غلظت بالا و در صورت تماس، برای پوست و گوارش انسان خطراتی را به همراه داشته باشند.

 

برخی افراد استفاده از ضدعفونی‌کننده‌های طبیعی را ترجیح می‌دهند زیرا به‌طور معمول قدرت آسیب‌رسانی کمتری نسبت به مواد شیمیایی دارند. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید می‌توانید در این بخش با تعدادی از انواع ضدعفونی‌کننده طبیعی آشنا شوید و از آن‌ها برای تمیزی خانه و محیط خود استفاده کنید.

 

ضدعفونی‌کننده‌ بر پایه الکل

برای تهیه محلول ضدعفونی‌کننده خانگی بر پایه‌ی الکل، ابتدا ۱۰ الی ۳۰ قطره از روغن آویشن را در ظرفی با حجم یک چهارم لیتر بریزید و سپس ظرفیت باقی‌مانده آن را با الکل ۶۰٪ پر کنید.

 

علاوه بر آویشن می‌توانید از دیگر روغن‌های طبیعی که عطر آن را می‌پسندید، استفاده کنید. از این محلول برای ضدعفونی‌‌کردن سطوح در معرض تماس بهره بگیرید. برای مثال بعد از گذاشتن کیسه‌های خرید روی سطوح آشپزخانه، از این محلول اسپری کنید و با یک دستمال، خوب آن را تمیز کنید.

 

ضدعفونی‌کننده سرکه‌ و آب اکسیژنه

سرکه معمولا در هر آشپزخانه‌ای پیدا می‌شود که می‌توانید قدرت پاک‌کنندگی آن را به کمک هیدروژن پروکسید (آب اکسیژنه) بیشتر کنید. توجه داشته باشید که نباید سرکه را با هیدروژن پروکسید مخلوط کنید. ترکیب این دو ماده طی یک واکنش شیمیایی به تولید پراستیک اسید منجر می‌شود و بسیار خطرناک است.

برای استفاده از این ضدعفونی‌کننده ابتدا دو بطری تهیه کنید و در یکی سرکه‌ی رقیق و در دیگری محلول هیدروژن پروکسید ۳٪ بریزید. این ضدعفونی‌کننده برای تمیزی سطوح بسیار کاربردی است.

 

ابتدا سطح مورد نظر خود را دستمال بکشید و سپس یکی از این دو محلول را اسپری کرده و ۵ دقیقه منتظر بمانید. سپس آن را با دستمال تمیز پاک کنید و اسپری دوم را روی سطح بپاشید. این اسپری نیز باید ۵ دقیقه بماند و بعد با آب یا دستمال نمناک کاملا تمیز شود.

 

ضدعفونی‌کننده سرکه و جوش شیرین

یکی دیگر از ضدعفونی‌کننده‌هایی که در آشپزخانه به کار می‌رود از سرکه و جوش شیرین تهیه می‌شود. برای تهیه‌ی این محلول، به ازای چهار لیوان آب، یک چهارم لیوان سرکه سفید و دو قاشق غذاخوری جوش شیرین اضافه کنید. در صورت تمایل برای ایجاد بوی خوشایند، در آن کمی آب لیموترش تازه بچکانید.

 

جمع‌بندی

تا اینجا با مهم‌ترین راهکارهای ضدعفونی کردن خانه آشنا شدیم و ویژگی‌هایی ضدعفونی‌کننده مناسب را بررسی کردیم. سپس به مرور مراحلی پرداختیم که می‌توان به کمک آن، راحت‌تر به تمیزکاری محیط خانه پرداخت.

 

در ادامه به صورت موردی به ضدعفونی‌کردن هوا، ضدعفونی‌کردن ملحفه‌ها و سطوح آشپزخانه پرداختیم و در هر کدام بهترین محصولات موجود در بازار را معرفی کردیم.

اگر می‌خواهید تمام محصولات پاک کننده و تمیز کننده مورد نیازتان را بصورت یکجا و آسان تهیه‌ کنید، یونیلیور مارکت را به شما معرفی می‌کنیم. یونیلیور مارکت، فروشگاه اینترنتی معتبر برای خرید مواد ضدعفونی کننده و شوینده‌های سطوح است و ارائه دهنده‌ی تمام محصولات یونیلیور را با گارانتی اصالت کالا است.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------