نکاتی مهم در شستشوی مبل که نمی دانستیدروش های تمیز کردن مبلمان

 

نحوه شستشوی مبل

برای تمیز کردن لکه های مبلمان باید سریع اقدام کنید. اجازه ندهید لکه های روی مبلمان کهنه شوند. زیرا تمیز کردن آنها سخت تر می شود.

از بین بردن لکه های قدیمی و سرسخت :

لکه را با آب و صابون مایع تمیز کنید. اگر درست بلد نباشید با بخارشوی مبل هایتان را تمیز کنید پس از تمیز کردن با بخار لکه هایی روی آن ایجاد می شود. بنابراین اگر بعد از تمیز کردن با بخار، هنوز لکه هایی ماندگار دارید، به چند روش می توانید آنها را از بین ببرید. ابتدا با ساده ترین گزینه که آب و صابون است شروع کنید. یک اسفنج برداشته و آن را در آب فرو کنید.

 

مقداری صابون مایع روی اسفنج بریزید و آن را ماساژ دهید تا کف کند، سپس آب اضافی اسفنج را بگیرید و لکه ی مورد نظر را با اسفنج کفی پاک کنید و لکه را با مخلوط صابون بپوشانید. بعد اسفنج را تمیز بشویید و داخل آب تمیز بزنید و محل صابون را پاک کنید تا صابون از روی سطح آن کاملا پاک شود.

 

با این کار مراقب باشید که به پارچه آسیب نمی رسانید.

 

از سرکه استفاده کنید. می توانید به جای آب و صابون از سرکه برای از بین بردن لکه ها استفاده کنید. سرکه سفید یا سیب را برداشته و یک پارچه را خیس کنید. لکه روی مبل را با پارچه پاک کنید و پارچه ی مبل را با سرکه اشباع کنید. اطمینان حاصل کنید که روی پارچه به صورت عقب و جلو نکشید زیرا لکه ها بیشتر باقی بمانند و به پارچه آسیب می رساند. می توانید لکه را به آرامی با پارچه به صورت دایره ای مالش دهید تا به از بین بردن ذرات لکه با پارچه کمک کند.

 

تمیز کردن لکه های مبل با صابون مایع

 

از پاک کننده های قوی استفاده کنید. اگر هیچ یک از روش های دیگر پاک سازی لکه ها جواب نداد، ممکن است لازم باشد یک تمیز کننده تجاری قوی را امتحان کنید. یک پارچه یا اسفنج برداشته و آن را خیس کنید. پاک کننده را مستقیماً روی پارچه اسپری کنید و با پارچه روی لکه بزنید. همچنین می توانید با حرکات دورانی به آرامی لکه را مالش دهید تا لکه از بین برود.

 

از پاک کننده روی بخشی از مبل که قابل مشاهده نیست آزمایش کنید. تا مطمئن شوید که پاک کننده به پارچه آسیب نمی رساند. و بعد قسمت های دیگر مبل را امتحان کنید.

 

مبلمان را می توانید با شامپو فرش و مبلمان و یا بخارشوی تمیز کنید.

 

قبل از تمیز کردن با شامپو یا بخارشوی حتما لکه های خیلی عمیق و یا لکه های خاص را از روی مبل تمیز کنید و بعد آن را با یکی از این روش های کاملا تمیز کنید.

 

بهترین روش برای تمیز کردن مبلمان

 

روشی دیگر برای تمیز کردن لکه های عمیق مبل با صابون مایع یا مایع دستشویی:

برای تمیز کردن مبل با صابون مایع، ابتدا روی مبل را با جارو برقی جارو کنید سپس ظرفی را آب کنید و مقداری از مایع دستشویی داخل آن بریزید و خوب هم بزنید. اسفنج و یا دستمالی را با آن کف ها خیس کنید. لازم نیست آب زیادی بریزید. سپس دستمال را به صورت دورانی روی لکه ها بکشید.

 

و بعد دستمال خیس تمیزی را روی آن بکشید و در پایان با دستمال خشک روی آن بکشید تا آب اضافی آن را بگیرید. و اجازه بدهید در آفتاب خشک شوند.

 

پس از آن می توانید از شامپو فرش استفاده کنید. 

برای تمیز کردن لکه ها می توانید از سرکه استفاده کنید. 

 

راهنمای تمیز کردن مبلمان چرم

 

روش تمیز کردن مبلمان چرم :

برای تمیز کردن مبلمان چرم، ابتدا روی آن را گردگیری کنید و سپس با صابون زین یا مایع ظرفشویی با آب گرم برای لکه های جزئی چرم استفاده کنید. برای بیشتر چرم ها می توانید از روش صابون و آب استفاده کنید که برای پارچه هایی مانند پنبه و ... استفاده می شود. اگر نگران استفاده از مایع ظرفشویی هستید، از صابون زین ساخته شده مخصوص سطوح چرمی استفاده کنید و همین روش را دنبال کنید.

 

روش دیگر، می توانید از مخلوطی از نصف فنجان (120 میلی لیتر) روغن زیتون و یک چهارم فنجان (59 میلی لیتر) سرکه سفید استفاده کنید. آنها را با هم در یک بطری اسپری مخلوط کنید، مخلوط را روی لکه اسپری کنید و آن را با یک پارچه تمیز از بین ببرید.

 

تمیز کردن لکه ی جوهر از روی مبل چرم :

برای درمان لکه های سخت مانند جوهر از الکل مالشی استفاده کنید. لکه های تیره، مانند لکه های جوهر، به خوبی به آب و صابون یا سایر روش های مایع پاسخ نمی دهند. در عوض، سر یک گوش پاک کن را با الکل آغشته کرده و روی لکه را به الکل آغشته کنید تا جوهر آن بلند شود. گوش پاک کن را عوض کنید. باز این کار را تکرار کنید تا دیگر سر گوش پاک کن رنگ نگیرد. و لکه از بین برود.

 

بعد از برطرف شدن لکه، محل را با حوله تمیز خشک کنید.

این راهکار معمولاً برای مبل های چرمی، میکروفیبر و جیر بی خطر است.

 

روش های تمیز کردن لکه های چربی از روی مبل با جوش شیرین

 

تمیز کردن لکه ی قهوه از روی مبل:

لکه های قهوه را با مخلوط 1 قاشق چایخوری (4.9 میلی لیتر) مایع ظرفشویی یا مواد شوینده لباس و مقدار کمی آب گرم از بین ببرید. مخلوط را به لکه بمالید و آن را با یک حوله کاغذی پاک کنید. همچنین می توانید با مالیدن یخ روی آن، لکه را از بین ببرید و یا کم رنگ تر کنید.

 

تمیز کردن لکه ی چربی از روی مبل :

لکه های چربی را با جوش شیرین خیس کنید. استفاده از آب و مایعات دیگر روی لکه های چربی ممکن است فقط چربی را به اطراف پخش کند. در عوض، روی لکه را با جوش شیرین بپوشانید و اجازه دهید چند ساعت بماند. جوش شیرین چربی را از مواد می گیرد. سپس می توانید آن را مسواک یا برس نرم بزنید و سپس جاروبرقی بکشید.

 

این معمولاً برای چرم، میکروفیبر، جیر و پارچه های ضد آب مانند پنبه و ... ایمن است.

 

اگر لکه ها سرسخت بودند و با هیچ کدام از بین نرفتند، از تمیزکننده های تجاری استفاده کنید. نحوه ی دستورالعمل تمیزکننده ها متفاوت است. با توجه به برچسب روی آنها، آن ها استفاده کنید.

 

* اجازه بدهید مبل در هوای آزاد خشک شود، هرگز از سشوار برای خشک کردن مبلمان استفاده نکنید زیرا به مبل شما آسیب می رساند. در صورتی  مبل هایتان بیش از حد کثیف شده است و دارای لکه می باشد بهتر است با مبل شویی تماس گرفته و از آنها بخواهید مبل هایتان را تمیز کنند.

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

تازه ترین مطالب خانه داری(شستشو، نظافت، لکه گیری، نکات آشپزی، هنر در خانه، مهارتهای زندگی و...)

سایر مطالب خانه داری

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------