خانه سعادت شیراز؛ موزه صنایع دستی ایرانویژگی های خانه سعادت, موزه خاتم شیراز, موزه خاتم

نمای بیرونی موزه خاتم شیراز

 

خانه سعادت شیراز،موزه خاتم دیار هنر

خانه سعادت، یکی از خانه های تاریخی شیراز متعلق به دوران قاجار است که امروزه بازسازی شده و هنر خاتم کاری استادکاران شیرازی در آن به نمایش گذاشته شده است و به عنوان خانه خاتم شیراز یا موزه خاتم شیراز شناخته می شود.

خانه سعادت ( به انگلیسی : Saadat House ) یا خانه خاتم شیراز یکی از خانه های زیبا و تاریخی این شهر است که در زمان قاجاریه ساخته شده است. 

مالک این خانه سید علی اکبر سعادت یکی از تاجران نامی شیراز بوده است که در محله قدیمی سنگ سیاه خانه را بنا کرده است. 

خانه سعادت شیراز در حال حاضر تبدیل به موزه خاتم و نمایشگاه دائمی هنر اصیل خاتم کاری شیرازی شده است. 

 

در سال 1382 این خانه تاریخی با معماری اصیل ایرانی که تزئینات هنرمندانه و چشم نوازی دارد با شماره 1481 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و در سال 1384 توسط سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری استان فارس مرمت و بازسازی شد.  

 

پوشش بام تعویض شد و سنگ فرش حیات بازسازی گردید و برای تحکیم و مقاوم سازی ، پی ریزی آن تقویت شد و قسمتهای چوبی که توسط موریانه ها تخریب شده بود ، جایگزین یا مرمت گردید. 

 

 خانه سعادت, شیراز خانه سعادت, اطلاعات مربوط به خانه سعادت شیراز

معماری موزه خاتم شیراز

 

معماری خانه سعادت

معماری خانه سعادت به قدری ظریف و زیبا است که نگاه ها را مسحور خود می کند. این خانه یکی از نمونه های بارز هنر معماران دوران قاجار است که ظرافت و زیبایی منحصر به فردی دارد. سبک معماری عمارت مربوط به اواخر قاجار و اوایل پهلوی است و دارای یک حیاط مرکزی و اتاق های متعدد با تزئینات کاشی کاری ، آجرکاری ، گره چینی ، حجاری و سقف های چوبی است. 

 

خانه سعادت, شیراز خانه سعادت, اطلاعات مربوط به خانه سعادت شیراز

ویژگی های موزه خاتم شیراز

 

ویژگی های خانه سعادت

ورودی : این عمارت دارای یک ورودی اصلی  در ضلع جنوبی و یک ورودی فرعی در امتداد ورودی اصلی و در ضلع شرقی است. بعد از ورودی یک راهروی کوچک وجود د ارد که به حیاط خانه می رسد. 

 

حیاط : بعد از عبور از در چوبی و کوچکی وارد حیاط زیبای عمارت می شوید  ، حیاط عمارت چهار گوش است که حوض آبی رنگ و بیضی شکلی وسط آن قرار گرفته و اطرافش چهار باغچه کوچک ، تعدادی درخت و گل های رنگارنگ دیده می شود. اطراف حیاط اتاق های سه دری و پنج دری ساخته شده که نمای آن ها با آجرکاری و کاشی کاری تزئین شده ست. 

 

شاه نشین : در بخش تابستانه و ضلع غربی عمارت ، ایوانی بزرگ با چهار ستون زیبا دیده می شود ، ستون های ایوان ، سقف چوبی ، شمسه و رخ بام خورشیدی این بخش زیبایی شگفت انگیزی دارد. روی ایوان خانه سعادت سه شمسه ساخته شده که شمسه میانی بزرگتر است. از کاشی کاری هفت رنگ با نقش پادشاهان ، حیوانات و داستان های باستانی برای تزئین این شمسه ها استفاده شده است. 

 

شیراز موزه خاتم, نمایشگاه دائمی خاتم کاری شیرازی, موزه خاتم شیراز

قسمت های مختلف خانه سعادت شیراز

 

اتاق های پنج دری : اتاق های پنج دری در ضلع شمالی عمارت ساخته شده اند که تزئینات گچ بری ، سقف چوبی و شیشه های رنگی دارند. ایوانی با هشت ستون در این قسمت برای ایجاد سایه ساخته شده است.

اوج هنرنمایی معماران شیرازی را میتوانید در ستون های گچ بری شده این عمارت مشاهده کنید. 

 

روی ستون های ایوان خانه نقش و نگارهای ظریفی دید می شود که نشان دهنده شخصیت های داستان های ایرانی ، افراد صاحب نام از جمله شاه عباس دوم ، سلطان حسین عثمانی و غیره است که به صورت نقاشی و کاشی کاری ، ستون ها را تزئین کرده اند. 

 

زمستان نشین : اتاق های سه دری و اتاق های هم کف به عنوان زمستان نشین عمارت شاخته می شوند که در ضلع غربی ساخته شده اند . اتاق های سه دری برای خوابیدن اهالی خانه و اتاق های همکف برای استراحت مستخدمان ، انباری و مطبخ استفاده می شده است. 

 

نمایشگاه دائمی خاتم کاری شیرازی, موزه خاتم شیراز, خانه سعادت

عکس های موزه خاتم شیراز

 

مسیر دسترسی به موزه خاتم شیراز

خانه سعادت در محله قدیمی سنگ سیاه شیراز و نزدیک به تعداد زیادی خانه های قدیمی دیگر قرار گرفته است. 

بهترین مسیر دسترسی به این موزه سه راه نمازی  و خیابان شهید دستغیب است.

میتوانید با خودرو شخصی از مسیر خیابان لطفعلی خان زند یا خیابان پیروزی به سه راه نمازی برسید و به سمت بلوار دستغیت مسیر را ادامه بدهید تا به خانه سعادت برسید.  

 

برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی میتوانید از خط 1 مترو استفاده کرده و در ایستگاه زندیه پیاده شوید سپس به سمت میدان شهدا و خیابان پیروزی بروید تا به سه راه نمازی برسید. 

برای استفاده از اتوبوس های شهری باید به سمت گذر سنگ سیاه بروید و در ایستگاه سه راه نمازی پیاده شوید. 

آدرس : استان فارس – شیراز – دروازه کارون – خیابان دستغیب – محله سنگ سیاه – مجاور آرامگاه سیبویه

زمان بازدید : صبح 8:30 – 14 بعد از ظهر 15:30 – 19

 

شیراز خانه سعادت, اطلاعات مربوط به خانه سعادت شیراز, خانه سعادت شیراز

آثار موجود در موزه خاتم شیراز

 

گردآوری : بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------