معرفی امامزاده علی اکبر چیذرامام‌زاده علی اکبر,امام‌زاده علی اکبر چیذر

امامزاده علی اکبر چیذر

 

امامزاده علی اکبر چیذر

امام‌زاده علی اکبر، از نوادگان حضرت زین‌العابدین‌(ع‌) می باشد. معماری بنای  امامزاده علی اکبر، سنتی و دارای گنبد سبز رنگ بزرگی است‌. در ادامه مقاله با این مکان مقدس بیشتر خواهید خواند.

امامزاده علی اکبر کجاست؟

آستان مقدس امامزاده علی اکبر (ع) در منطقه چیذر در شهر تهران قرار دارد. بقعه به علت واقع شدن در چیذر به نام، امامزاده علی‌اکبر چیذر شهرت دارد. 

 

امام‌زاده علی اکبر,امام‌زاده علی اکبر چیذر

امام‌زاده علی اکبر

 

شجره‌نامه امامزاده علی اکبر:

امامزاده علی اکبر فاقد شجره‌نامه مشخص و قابل اعتماد می‌باشد اما شجره او را منتسب به حضرت زین‌العابدین‌ (ع‌) می باشد. بعضی از افراد قدمت امامزاده را مربوط به ۹۰۰ سال قبل می‌دانند و بعضی دیگر آن را مقارن با ورود عبدالعظیم به شهرری می‌شمارند. هرچند که مکان امامزاده علی اکبر، قبل از انقلاب اسلامی صرفاً یک گورستان محلی برای دفن اموات بوده و کمتر زیارت از امامزاده مورد استقبال قرار می‌گرفته‌است اما پس از انقلاب، با آوردن پیکر شهدای جنگ ایران و عراق که در میان آنها، شهدایی با پسوند «چیذری» هم زیاد به چشم می‌خورد به یک پایگاه مذهبی در شمال شهر تهران تبدیل شده‌است. 

 

امام‌زاده علی اکبر,امام‌زاده علی اکبر چیذر

عکس امامزاده علی اکبر

 

معماری امامزاده علی اکبر چیذر:

از فاصله نه چندان دور گنبد بزرگی به رنگ سبز به چشم می خورد و از تاریخ ساخت قبه فعلی آن زمان زیادی نمی گذرد. فضای اطراف بقعه را آجرهای 3 سانتی‌متری کرم رنگ و همچنین آجرهای آبی نفتی مزین  به اسماء جلاله در بر گرفته است.

 

مساحت بنا در حدود 2000 متر مربع است و در سال 1369 به صورت کلی بازسازی شده است. در کنار آن مسجد و حسینیه‌ای هم قرار دارد که متصل به امام‌زاده است‌. در داخل ساختمان حرم و در محوطه‌ای که ضریح در آن قرار دارد، آینه کاری زیبایی وجود دارد که در بخش بالای ضریح و زیر گنبد، فرم آینه کاری هم به شکل گنبدی است و فضای خاصی را شکل داده است.

 

اطراف دیوار بیرونی امامزاده را باغچه‌هایی احاطه کرده  و دیواره باغچه‌ها با سنگ‌های سفید پوشانده شده است. دو طرف درِ ورودی، دو باغچه پوشانده شده‌اند. 

 

در ضلع جنوبی صحن امامزاده علی اکبر(ع) فضای سبز کوچکی برای استفاده مردم در نظر گرفته شده است که در روزهای تعطیل به عنوان محیطی برای گذران اوقات فراغت مردم مورد استفاده قرار می گیرد.

 

امام‌زاده علی اکبر,امام‌زاده علی اکبر چیذر

حرم امامزاده علی اکبر چیذر

 

مسیرهای دسترسی به امامزاده علی اکبر (ع):

بهترین مسیر دسترسی به بقعه مطهرامامزاده علی اکبر(ع)  از یک سو میدان تجریش، خیابان شهرداری، خیابان شریعتی، میدان ندا و در نهایت میدان امامزاده علی‌اکبر(ع) است.

 

امامزاده علی اکبر (ع) چیذر از شمال به خیابان هاشمی، از شرق به خیابان شهید بهمن‌پور، از غرب به خیابان سلیمی و از جنوب به خیابان واعظی می رسد. در جنوب امامزاده نیز مسجد حضرت  قائم (عج الله) چیذر واقع شده است.

 

امام‌زاده علی اکبر,امام‌زاده علی اکبر چیذر

مراسم محرم در امامزاده علی اکبر چیذر

 

مراسم‌های مذهبی در امامزاده علی اکبر چیذر:

این امامزاده علاوه‌بر مقبره شهیدان و ضریح مقبره امامزاده علی اکبر (ع)، سالن نسبتا بزرگی دارد که هرساله در دهه اول محرم میزبان عزاداران حسینی است. علاوه‌ بر عزاداری‌های محرم، برای دیگر مناسبت‌های مذهبی، مانند ولادت، اعیاد مختلف و… در این سالن مراسم مختلفی برگزار می‌شوند. در این امامزاده ادعیه گوناگون نیز قرایت می‌شود.

 

 گردآوری: بخش گردشگری بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------