راهنمای سفر به هفت آبشار تیرکنآبشار تیرکن, روستای تیرکن , عکس های هفت آبشار تیرکن

یکی از دیدنی ترین آبشار های شمال ایران هفت آبشار روستای تیرکن می باشد

 

ماجراجویی در طبیعت هفت آبشار - آبشار تیرکن

هفت آبشار یکی از مکان های دیدنی و جذاب واقع در جنگل لفور در نزدیکی روستای تیرکن مازندران است. این مجموعه متشکل از هفت آبشار پلکانی است که در انتهای آن حوضچه ای با عمق بسیار مناسب شیرجه زنی و آب تنی می باشد.

هفت آبشار تیرکن

 

هفت آبشار بابل,هفت آبشار سوادکوه , زمان برای سفر به هفت آبشار

قدمت ابشار زیبای هفت آبشار ، به 40 میلیون سال قبل باز می گردد

 

هفت آبشار یکی از باشکوه ترین مکان های طبیعی در تیرکن مازندران است. به عبارتی هفت آبشار در اطراف یکی از روستاهای دراز کلا در مرز شهرستان های بابل و سواد کوه به نام تیرکن قرار دارد. قدمت تاریخی مجموعه هفت آبشار به 40 میلیون سال قبل باز می گردد.

هفت آبشار متشکل از هفت آبشار بزرگ و کوچک به شکل پلکانی است که به دلیل همجواری با روستای تیرکن، با نام هفت آبشار تیرکن نیز شناخته می شود.

 

وسعت کل مجموعه ی هفت آبشار قریب 200 هزار کیلومتر است. درواقع مجموعه ی هفت آبشار از قرارگیری زیبایی های خلقت مانند درخت های سر به فلک کشیده ی ممرز، افرا، انجیلی، کهلو، ازگل، توسکا و شیردارتشکیل شده است.

متاسفانه امروزه دو نوع درخت ملج و نمدارتوسط کرم های خاکی از بین رفته اند.

به مراتع اطراف هفت آبشار و جنگل لفور به دلیل برخورداری از سبزه های معطر و خوش بو«کالبکوشت» می گویند.

 

ارتفاع آبشار اصلی  مجموعه ی هفت آبشارمعادل 9 متر می باشد. در قسمت زیرین آن حوضچه ای به وجود آمده است که برای آب تنی مسافران بسیار دلپذیر است.

 

در سفر به هفت آبشار از مکان های گردشگری اطراف آن غافل نشوید!

سد لفور

در جنگل لفور، سد خاکی با عنوان سد صالحی مازندرانی و سدلفور قرار دارد. در این منطقه ماهیگیری های بسیاری صورت می گیرد.

 

آبشار شی الیم

آبشار شی الیم در دو کیلومتری جنوب شرقی روستای گاوزن در شهرستان بابل قرار دارد. این آبشار از صخره ای با ارتفاع 30 متری سرازیر می شود.

 

پلنگ دره

در جنگل لفور، در انتهای رودخانه ای آبشاری هشت متری ایجاد شده است که برای آب تنی های تابستان طرفداران بسیار زیادی دارد.

 

آبگرم آزرود

 

آبشار تیرکن, روستای تیرکن , عکس های هفت آبشار تیرکن

چشمه آب گرم آزرود علاوه بر ماهیت گردشگری ، خاصیت درمانی نیز دارد

 

در نزدیکی بابل دره ی جنگلی قرار دارد. در این دره آب با جوشش فراوان از دل زمین بیرون می آید و منجر به شکل گیری استخری کوچک آبگرم به نام آرزود در این منطقه شده است. در آبگرم ازرود ترکیبات گوگردی وجود دارد که در درمان درد های رماتیسمی، ماصل و بیماری های پوستی موثر است.

 

روستای فیبلند

روستای فیبلند به دلیل ارتفاع از سطح دریا به بام مازندران شناخته می شود. در فصل بهار با آب شدن برف کوه های اطراف، جویبارهای گسترده ای شکل می گیرند که زیبایی روستا را دو چندان می کنند. 

اگر برای دیدن هفت آبشار به مازندران سفر کردید، توصیه می کنیم به روستای فیبلند نیز بروید و از زیبایی های طبیعی این منطقه لذت ببرید.

 

بهترین زمان برای سفر به هفت آبشار

 

هفت آبشار, هفت آبشار تیرکن, هفت آبشار بابل

برای بازدید از هفت ابشار ، پیشنهاد ما سفر به این منطقه در اردیبهشت ماه است

 

مجموعه هفت آبشار تیرکن در تمامی فصول زیبایی منحصر به فردی دارد. در فصل بهار به خصوص در اردیبهشت ماه به دلیل بارش های متعدد جوی، آبشار های این مکان مملو از آب های خوش گوار هستند که در مطلوب شدن آب و هوای منطقه نقش بسزایی دارند. 

در فصل تابستان آب و هوای هفت آبشار به گرم و شرجی مبدل می گردد. لذا سفر کردن به این منطقه برای افراد غیر بومی غیر قابل تحمل می شود.

در سومین فصل سال، رنگ برگ های بهشت تیرکن تغییر می یابد و به جنگلی هفتاد رنگ مبدل می شود. به جرئت می توان گفت فصل پاییز شگفت انگیز ترین فصل برای بازدید از هفت آبشار است.

اما مسافرت به هفت آبشار در فصل زمستان به دلیل بارش برف های سنگین توصیه نمی شود.

 

دسترسی به هفت آبشار

 

راهنمای سفر به هفت آبشار تیرکن , هفت آبشار, هفت آبشار تیرکن

برای دسترسی به روستای تیرکن و هفت ابشار ، چندین مسیر وجود دارد

 

به دلیل موقعیت قرار گیری منحصر به فرد مجموعه هفت آبشار در ارتفاعات شمالی کشور، مسیر های متعددی برای دسترسی به این مکان پرشکوه وجود دارد.

 

مسیر اول: در شرایطی که عازم سفر به هفت آبشار از شهر های شرقی هستید، می بایست به سمت ساری و سپس قائم شهر حرکت کنید. پس از آن با طی کردن جاده ی خطیر کلا در جنوب غربی قائم شهر به درازکلا و روستای تیرکن دسترسی پیدا می کنید.

 

مسیر دوم: اگر در شهرهای شمال غربی ساکن هستید، می توانید به رشت سفر کنید و جاده ی ساحلی رشت را تا محمود آباد طی کنید و به جاده بابل برسید. در قسمت جنوبی جاده بابل، جاده ای به نام گنج افروز قرار دارد که با طی کردن آن به درازکلا و تیرکن دسترسی می یابید.

 

مسیر سوم: هفت آبشار در 270 کیلومتری استان تهران قرار دارد. مناسب ترین مسیر برای دسترسی به جاده ی فیروز کوه، بزرگراه تهران- پردیس است. پس از جاده ی فیروز کوه، پل سفید قرار دارد که به واسطه ی آن به روستای شیرگاه می رسید.

پس از روستای شیرگاه، دو راهی قائم شهر و بابل قرار دارد. مسیر بابل را پیش بگیرید. پس از طی کردن 17 کیلومتر به مسیر فرعی روستیا درازکلا می رسید. روستای تیرکن در 20 کیلومتری این جاده فرعی قرار دارد. شما می توانید با توجه به تابلو های راهنما به هفت آبشار تیرکن برسید.

 

آدرس: استان مازندران-  42 کیلومتری جنوب بابل- شهر بابل کنار- دهستان درازکلا- روستای تیرکن- جنگل لفور- هفت آبشار

 

نکات حائز اهمیت برای سفر به جنگل لفور

 

هفت آبشار بابل,هفت آبشار سوادکوه , زمان برای سفر به هفت آبشار

توجه داشته باشید در منطقه جنگل لفور آنتن دهی وجود ندارد

 

• به دلیل عدم امکانات در داخل جنگل و بکر بودن این محیط طبیعی، می بایست قبل از سفر تمامی وسایل مورد نیاز مواد غذایی را تهیه کنید.

 

• یکی از ضروریات سفر به هفت آبشار بررسی وضعیت آب و هوایی این منطقه است.

 

• در جنگل لفور آنتن دهی وجود ندارد لذا می توانید نقشه ی آفلاین را دانلود کنید تا مسیر بازگشت را به صراحت بیابید.

 

• از روشن کردن آتش در فصول گرم سال جدا خودداری کنید. 

 

• در شرایطی که برای غذا درست کردن مجبور به بر افروختن آتش شدید، می بایست از خاموش کردن آن اطمینان حاصل کنید. زیرا جرقه ای کوچک موجب سوختن زمین های هکتاری می شود.

 

• به دلیل بکر بودن منطقه و پوشش های گیاهی قابلیت دسترسی به آبشار به وسیله ی ماشین وجود ندارد. لذا از کفش مناسب پیاده روی استفاده کنید.

 

گردآوری : بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------