نگین اتمی با برلیان چه تفاوتی دارند و چگونه هر کدام را تشخیص دهیم؟فرق بین نگین اتم و برلیان, تفاوت قیمت نگین اتمی و برلیان, تفاوت سنگ اتم و برلیان

فرق نگین اتمی با برلیان 

 

تفاوت نگین اتمی و برلیان در چیست و چگونه آن ها را تشخیص دهیم؟

بدون شک یکی از مهم ترین سوالات در زمان خرید طلا و جواهر این است که تفاوت نگین اتمی و برلیان در چیست؟

بدون شک یکی از مهم ترین سوالات در زمان خرید طلا و جواهر این است که تفاوت نگین اتمی و برلیان در چیست؟ این سوال و سوالات مشابهی همچون، چگونه نگین اتمی را از برلیان تشخیص دهیم یا آیا برلیان همان الماس است یا خیر، در زمان خرید طلا و جواهر، به ذهن خریدار خطور می کند. این سوالات به این دلیل است که عموما بر روی طلا از سنگ های زینتی با جنس های مختلفی برای تزئین بیشتر محصول، استفاده می شود که شناخت جنس این سنگ ها برای خریداران مشکل می باشد.

 

در حال حاضر یکی از مهم ترین و پرکاربردترین سنگ های مصرفی بر روی طلا در بازار داخلی، سنگ برلیان می باشد. اما سوال مهمی که در این میان برای خریداران به وجود می آید این است که چه تفاوتی بین نگین اتمی و برلیان وجود دارد و چگونه می توان این دو سنگ را از هم تشخیص داد؟

 

با توجه به افزایش استفاده از این دو سنگ در طلاهای ایرانی و سوالات متداول خریداران در مورد تفاوت این دو سنگ، در ادامه ی مطلب به بررسی تفاوت نگین اتمی و برلیان می پردازیم تا در زمان خرید بتوانید آگاهانه عمل نمایید. حال اگر تمایل دارید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید می توانید با ما در ادامه ی مطلب همراه باشید.

 

تفاوت نگین اتمی و برلیان, فرق نگین اتمی با برلیان, نگین اتم

تفاوت سنگ اتم با برلیان

 

آشنایی با تفاوت نگین اتمی با برلیان

قبل از اینکه تفاوت نگین اتمی و برلیان را توضیح دهیم ابتدا توضیح می دهیم که برلیان چیست و ﺁیا برلیان همان الماس است یا خیر؟

همان طور که می دانید الماس یکی از کمیاب ترین و با دوام ترین کانی های حال حاضر دنیا می باشد که کربن، مهم ترین متریال ساخت آن است. اما برخلاف تصور عموم، برلیان یک سنگ طبیعی نیست بلکه نوعی تراش است که می تواند بر روی هر نوع سنگی اعم از الماس، یاقوت، اسپینل و ... انجام شود.

 

تراشی که دارای ویژگی های خاص خود می باشد. در واقع سنگ برلیان همان سنگ الماس است که به همین شیوه ی خاص، تراش خورده است. در زبان عامیانه به سنگ های الماسی که دارای تراش برلیان هستند برلیان می گویند. این تراش، برگرفته از تراش سوئیسی است که زیبایی الماس را به شدت افزایش می دهد.

 

مهم ترین ویژگی تراش برلیان این است زمانی که نور به سنگ الماس تابیده می شود نور به سطح بیشتری از آن برخورد می کند. این برش چنان زوایایی در سنگ ایجاد می کند که نه تنها سبب منعکس نور می شود بلکه جلوه و درخشندگی سنگ مورد نظر را خیره کننده می کند. با این تراش می توان بر روی سطوحی همچون شیشه خط انداخت پس اگر توانستید با این سنگ بر روی شیشه خط بیندازید مطمئن شوید سنگ مورد نظر شما برلیان است.

 

از این سنگ ها برای تزیین طلا و افزایش زیبایی آن ها استفاده می شود اما نکته ی قابل توجه این است که تمام سنگ های تزئینی به کار رفته بر روی طلا، سنگ های برلیان نیستند چرا که بسیاری از طلاسازان برای کم کردن هزینه ی نهایی محصول به جای استفاده از الماس از نگین های اتمی استفاده می کنند.

 

آن ها از این راهکار برای افزایش قدرت خرید مشتری ها بهره می گیرند. از آنجایی که تراش این نگین های اتمی بسیار شبیه تراش برلیان سنگ های الماس می باشند بسیاری از افراد در زمان خرید دچار تردید می شوند به همین دلیل تمایل دارند تفاوت نگین اتمی و برلیان در چیست؟

یکی از مهم ترین تفاوت های نگین اتمی و برلیان این است که برلیان یک سنگ طبیعی است اما نگین های اتمی، ساخته ی دست بشر هستند.

 

نحوه تشخیص برلیان از سنگ اتمی

برای تشخیص این دو سنگ، راهکارهای مختلفی وجود دارد که از جمله ی آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• تست کردن با ذره بین

• تست با آب

• تشخیص از طریق قیمت سنگ برلیان

• توجه به بازتاب نوری

 

تفاوت قیمت نگین اتمی و برلیان, تفاوت سنگ اتم و برلیان, برلیان اصل

نحوه تشخیص برلیان 

 

تشخیص نگین اتمی با برلیان از طریق تست با ذره بین

یکی از راهکارهایی که با آن می توانید این دو سنگ را از هم تشخیص دهید استفاده از ذره بین یا یک عینک ته استکانی است. عموما اغلب سنگ های برلیان دارای زائده ای کوچک هستند که این زائده ها با چشم قابل دیدن نیستند اما شاید بتوان با استفاده از یک ذره بین یا عینک ته استکانی آن را مشاهده کرد. البته باید این نکته را یادآوری کنیم که این تست، بسیار مشکل است بنابراین باید توجه کنید که در بسیاری از مواقع، به نتیجه نمی رسد.

 

تشخیص تفاوت نگین اتمی و برلیان از طریق تست با آب

از دیگر راه هایی که می توانید نگین های اتمی و برلیان اصل را از هم تشخیص دهید با استفاده از آب است. از آنجایی که سنگ برلیان دارای چگالی بالایی است به زیر آب می رود در صورتی که سنگ های اتمی و تقلبی بر روی آب می مانند. لذا اگر می خواهید این دو سنگ را از هم تشخیص دهید طلای خریداری شده را در یک لیوان آب قرار دهید و با این ترفند از برلیان و اتمی بودن آن مطمئن شوید.

 

تشخیص سنگ برلیان از نگین اتمی از طریق قیمت محصول

بدون شک یکی از رایج ترین و مهم ترین روش های تشخیص این دو سنگ، از طریق قیمت آن ها است. بدون شک اغلب افراد می دانند که قیمت سنگ برلیان از نگین های اتمی بیشتر است لذا اگر در زمان خرید، قیمت سنگ طلا هم از شما گرفته شد یعنی سنگ ها برلیان هستند اما در طلاهایی که دارای نگین های اتمی هستند هزینه ی کمتری از شما گرفته می شود و عموما قیمت سنگ ها در نظر گرفته نمی شود و فقط قیمت وزن محصول در نظر گرفته می شود.

 

تفاوت نگین اتمی و برلیان از نظر بازتاب نوری

یکی دیگر از راهکارهایی که از طریق آن می توانید نگین اتمی را از برلیان اصل، تشخیص دهید توجه به بازتاب نوری سنگ های تزئینی طلا است. رنگ سنگ برلیان نسبت به نگین های اتمی، کدرتر و غیر شفاف می باشد. به همین دلیل بازتاب نوری سنگ برلیان، تیره تر از نگین های اتمی است. اما نگین های اتمی از رنگ شفاف تری برخوردار هستند لذا طیف بازتاب نوری آن ها کامل تر می باشد.

 

تشخیص نگین اتمی و برلیان به صورت چشمی

یکی از راحت ترین روش هایی که از طریق آن می توان تفاوت نگین اتمی و برلیان را متوجه شوید از طریق مقایسه کردن است. برای این کار می توانید یک گردنبند یا انگشتر و یا هر طلای دیگری که دارای نگین اتمی است را به همراه داشته باشید و آن را با سنگ مورد نظر مقایسه کنید. با استفاده از این روش به صورت چشمی می توانید بهترین مقایسه را داشته باشید و سنگ اتمی را از برلیان اصل تشخیص دهید.

 

تفاوت سنگ اتم و برلیان, برلیان اصل, تفاوت نگین اتمی و برلیان

تشخیص تفاوت نگین اتمی و برلیان

 

کلام آخر

در نهایت باید این نکته را یادآوری کنیم که اگر تجربه ای در زمینه ی طلا و جواهرات ندارید و اطلاعات شما در حوزه ی سنگ و انواع سنگ کامل نیست به راحتی نمی توانید برلیان اصل را از نگین های اتمی تشخیص دهید. به عنوان مثال اگر در مقابل شخصی که در این زمینه اطلاعات چندانی ندارد یک سرویس برلیان اصل و یک سرویس با نگین های اتمی قرار دهید به راحتی نمی تواند این دو سنگ را تشخیص دهد. بنابراین اگر شما نیز جزء این دسته از افراد هستید بهتر است در زمان خرید این نوع طلا و جواهرات، خرید و قیمت این سنگ ها از افراد خبره و با تجربه، مشاوره های لازم را دریافت کنید.

 

گردآوری : بخش دنیای مد بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------