نکاتی برای انتخاب ژپون لباس 

ژپون لباس عروس برای پف دار شدن و خوش حالتی لباس عروس استفاده می شود

 

ژپون لباس عروس دامن فنرداری است که از آن برای پف دار شدن و خوش حالتی لباس عروس استفاده می شود. دوخت ژپون لباس عروس به مهارت خاصی نیاز دارد.

 

امروزه مدل لباس عروس های پف دار مد هستند و عروس خانم های لباس عروس های پف بیشتر می پسندند به همین دلیل خیاط های لباس عروس برای این مدل لباس عروس پرطرفدار از ژپون استفاده می کنند. ژپون لباس عروس به دامن فنرداری می گویند که باعث خوش فرم و پف دار شدن لباس عروس می شود، دامن پف دار لباس عروس با استفاده از ژپون خوش حالت می شود و فرم خودش را حفظ می کند. ادامه این مطلب را بخوانید.

 

انواع ژپون لباس و مدل دامن لباس عروس

ژپون مناسب برای لباس عروس فیت تا پایین کمر و دامن پف دار

در این سبک از لباس عروس، بالا تنه لباس تا کمی پایین تر از کمر فیت و چسبیده به بدن دارد و دامن لباس عروس از قسمت پایین کمر حالت پف کرده پیدا می کند. برای این مدل لباس عروس باید از ژپونی استفاده کنید که قسمت بالایی آن روی شکم و کمر بچسبد و دامن گشاد و چین داری داشته باشد. با استفاده از این ژپون حالت پف دار دامن به بهترین شکل ممکن دیده می شود. معمولا در این مدل ژپون برای قسمت پایین داکمن یک یا دو ردیف فنر هم استفاده می شود تا حالت پف دامن بیشتر شود. (بیشتر بخوانید: راهنمای انتخاب لباس عروس)

 

ژپون مناسب برای لباس عروس با دامن پری دریایی یا دم ماهی

 اگر لباس عروس تان مدل ماهی است از ژپون فنر دار استفاده نکنید، چند لایه تور زیر دامن لباس عروس اضافه کنید. برای اینکه حالت دامن مدل ماهی یا پری دریایی به بهترین شکل ممکن دیده شود لازم است از ژپونی استفاده کنید که مدل آن تا زیر زانوها ساده هست و تنها از یک لایه پارچه حریری و نازک دوخته شده و از زیر زانو به بعد حالت پف دار داشته باشد. با استفاده از این ژپون، دامن پری دریایی به بهترین شکل ممکن دیده می شود.

 

ژپون لباس مدل ماهی بالای دامن باید ساده و پایین آن یا با فنر یا تور پف می کند

 

ژپون مناسب برای لباس عروس اسکارلت یا پرنسسی با پف زیاد

لباس عروس اسکارلت یا پرنسسی معمولا دارای دامنی با پف خیلی زیاد هست که زیبایی فوق العاده ای را برای استایل عروس خانوم ها ایجاد می کند. برای اینکه پف دامن این لباس عروس به بهترین شکل ممکن دیده باشد باید از ژپونی که دارای سه ردیف فنر هست استفاده شود. در این مدل ژپون معمولا یک ردیف فنر در بالای دامن و کمی پایین تر از کمر قرار دارد، فنر دون در نزیکی زانو و آخرین فنر در پایین دامن قرار می گیرد. هرچه فنر اولی که در بالای ژپون قرار دارد به کمر نزدیک تر باشد پف دامن بالاتر می رود و بیشتر دیده می شود. 

 

ژپون مناسب برای لباس عروس فیت تا بالای کمر و دامن پف دار

در این مدل لباس عروس که معمولا با اسم لباس عروس A-LINE شناخته شده هستند. دامن لباس از روی کمر حالت پف دار پیدا می کند. بهتر است برای این سبک لباس عروس از ژپونی که دارای دامن حریری و نازک چین دار با دو ردیف فنر، یکی در بالای زانو و دیگری در پایین دامن هست، استفاده کنید. این دامن ژپون دو فنره کمک می کند تا پف دامن خیلی خوب دیده شود و زیبایی لباس عروس را کامل تر نشان می دهد.

 

نکاتی برای انتخاب ژپون لباس عروس

کمر ژپون لباس عروس

کمر ژپون لباس حتما باید درست اندازه تان باشد در صورت گشاد بودن مجبور هستید وسط مراسم مدام آن را بالا بکشید تا زیر پایتان نرود و در صورت تنگ بودن کمرتان اذیت می شود و نمی توانید راحت باشید و با درد و کبودی مواجه می شوید. کمر ژپون باید کاملا اندازه‌ی کمر شما باشد تا در آن احساس راحتی داشته باشید.

 

اندازه ی قد ژپون لباس عروس

اندازه ی قد ژپون عروس نباید خیلی بلند یا خیلی کوتاه باشد. در صورت بلند بودن باعث زمین خوردن عروس می شود و در صورت کوتاه بودن دامن لباس زیر آن رفته و خط فنر ژپون دیده می شود که در این صورت از زیبایی لباستان کاسته می شود. اندازه ی استاندارد ژپون لباس باید تا استخوان مچ پا باشد.

 

عدم مشاهده ژپون از روی لباس عروس

ژپون عروس نباید از روی دامن لباس پیدا باشد. بسیاری از مزون ها به این موضوع توجه ندارند اما خودتان باید به خاطر داشته باشید که مبلغی را که بابت لباستان هزینه کرده اید شامل ژپون هم می شود و خیاط وظیفه دارد به میل شما کار کند. بنابراین حتما از او بخواهید روی ژپون لباستان حداقل دو لایه تور بدهد تا خط فنر آن از روی لباس مشخص نباشد.

 

ژپون عروس نباید از روی دامن لباس پیدا باشد

 

فنر ژپون لباس عروس

فنر ژپون‌ لباس عروس نباید خیلی ضخیم و محکم باشد که در صورت نشستن عروس روی صندلی دامن او بالا برود. همچنین فنر ژپون نباید خیلی نرم  و ظریف باشد که هیچ نقشی در پف لباس یا زیباتر شدن آن نداشته باشد. فنرهای نازک و نرم موجب می شوند که لباس عروس جلو پای او گیر کند و باعث آزار او هنگام راه رفتن شود. فنر‌های خیلی ضخیم و خیلی نازک مناسب نیستند.

 

اگر لباس عروس تان دنباله دار است باید ژپون آن هم دنباله دار باشد.

 

روش دوخت ژپون لباس

برای دوخت ژپون لباس عروس باید به مهارت خیاطی آشنایی کامل داشت. برای درست كردن یک ژپون بسته به نوع پفی كه مورد نظر شماست عمل می كنید. ژپون هایی كه فنردار هستند بیشتر مناسب لباس های عروس دختر كوچولو‌هاست. برای دوخت آنها پارچه توری مخصوص آهاری كه برای ژپون استفاده می شود تهیه كنید.

 

اگر می خواهید لباس مدور باشد از فنر مخصوص لباس استفاده كنید. پایین دامن باید با گشادی مورد نظرتان در حالت باز و مدور یک اندازه باشد و بالای ژپون می تواند به اندازه دلخواه چین داشته باشد. این دامن 2 طبقه دوخته می شود و در تكه بالایی درزها را دوبل بدوزید تا از بین آن فنر رد شود. قبل از این كار قطعه طبقه دوم را به دامن وصل می كنید. در این بخش توری كه دوخته می شود باید 3 برابر عرض پای دامن گرفته شود كه چین زیبایی از زیر آن دیده شود.

 

نکته برای دوخت ژپون لباس عروس :

بعد از دوخت تور، كمر دامن را هم لیفه كرده، كش می‌كشید و اگر نمی خواهید دور كمر پف داشته باشد آن را فون در نظر گرفته با یک قزن دو طرف كمر دامن را به هم می آورید.

برای دامن هایی كه می خواهید چین طبیعی داشته باشد از فنر استفاده نمی كنید در عوض 3 تا 4 برابر دور باسن گشادی دامن را در نظر گرفته بالای آن را چین می دهید تا دامن یک سره پف دار باشد.

 

اگر می خواهید پایین دامن فرفری باشد باید آن را با قرار دادن یک نخ ماهیگیری ضخیم زیگزاگ بزنید. حاصل كار بسیار فرفری و زیبا خواهد شد.

 

گردآوری: بخش مد بیتوته

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------