نکاتی برای خرید سرویس عروس 

راهنمای خرید سرویس عروس

 

نکاتی درباره خرید سرویس طلا عروس

امروزه، انتخاب سرویس طلا عروس، به دلیل تنوع و گوناگونی آن، بسیار دشوار شده است. علاوه بر جنس طلا که به دو صورت زرد و سفید است، طراحی های گوناگون و متنوعی وجود دارد تا پاسخگوی سلیقه همه افراد باشد. با این حال، در سال های اخیر، انتخاب بیشتر مشتریان به ویژه برای سرویس طلا عروس، طلای سفید بوده است. لازم به یادآوری است که عنصر طلا به رنگ زرد است اما با یک سری فعل و انفعالات، می توان آن را به رنگ سفید درآورد. بنابراین، این باور عمومی که ارزش طلای سفید کم تر از طلای زرد است، بی پایه و اساس است.

 

خرید سرویس طلا یکی از مهمترین بخش های خرید عروسی است. برای اینکه بدانید موقع خرید سرویس عروس باید به چه نکاتی دقت کنید، اینجا را بخوانید.

برگزاری مجلس عروسی و جزییات آن از دیرباز یکی از دغدغه های افراد در تمامی فرهنگ های دنیا بوده است. البته بسته به مشکل‌ پسندی عروس و داماد و اطرافیان این روند می ‌تواند به یک پروسه لذت ‌بخش و فراموش ‌نشدنی و یا برعکس، به یک فاجعه استرس ‌زا و پر از اعصاب خردی تبدیل شود.

 

آماده کردن عروس و متعلقات او در شب عروسی یکی از مهم ترین و البته وقت گیرترین قسمت های آماده شدن برای جشن عروسی است که تقریبا همه افراد اطراف عروس و داماد را درگیر خود می کند.

 

خرید لباس عروسی، انتخاب مدل سرویس طلا، خرید حلقه، انتخاب آرایشگاه، انتخاب آتلیه عکس و … از جمله مهم ترین و ضروری ترین قسمت های برگزاری یک جشن عروسی خوب و باشکوه محسوب می شوند که از این میان، خرید سرویس عروس به دلیل پرهزینه ‌تر بودن نسبت به سایر قسمت ها، وقت و توجه بیشتری نیاز دارد.

 

از آنجا که  هدیه دادن طلا و جواهر به عروس از گذشته تا به امروز، یکی از سنت های اصیل و مهم هند بوده، استفاده از سرویس طلا و جواهر برای عروس نیز بیش از هر شهر یا کشور دیگری، مورد توجه عروس های هندی بوده است.

 

هندی ها معتقدند که عروس باید با انواع طلا و جواهر تزیین شود تا همانند خورشید بدرخشد. همچنین؛ داشتن طلا و جواهرات بیشتر نوعی کسب اعتبار نزد خانواده همسر یک عروس هندی محسوب می شود.

 

بر عکس هندی ها، عروس های اروپایی و آمریکایی به ندرت از زیورآلات سنگین و پر زرق و برق استفاده می کنند زیرا اکثر طراحان مد عروسی معتقدند که خود عروس باید محور مجلس عروسی باشد نه زرق و برق‌ جواهرات و لباس عروس.

 

البته بررسی ‌های جدید نشان می ‌دهد که اخیرا توجه عروس های اروپایی و امریکایی نیز تا حدودی به سمت زیورآلات بزرگ و سنگین جلب شده اما با این حال؛ تنها یک تکه طلا را برای آراستن عروس کافی می دانند.

 

در ایران اما خرید سرویس طلای عروسی که یکی از رسوم و آداب مهم عروسی ایرانی هاست، در واقع نوعی هدیه داماد به عروس محسوب می ‌شود و از آنجا که خرید طلا در ایران نوعی سرمایه گذاری به شمار می رود، خرید یک سرویس طلای خوب و سنگین، هم برای عروس و هم برای داماد اهمیت دارد.

 

خرید سرویس عروس

سرویس طلا عروس معمولا شامل گردنبند، دستبند و یک جفت گوشواره و در بعضی موارد یک انگشتر است؛ اگر سرویس تنها شامل گوشواره و گردنبند باشد، به آن نیم ست گفته می شود. در طراحی طلا، علاوه بر ترکیب طلای سفید و طلای زرد، از سنگ های قیمتی نیز استفاده می شود. در هنر طلا سازی، استفاده از سنگ های قیمتی، زیبایی و جلوه خاصی به طرح طلا به ویژه برای سرویس طلا عروس می دهد.

 

سرویس طلا عروس شامل گردنبند، دستبند و یک جفت گوشواره و انگشتر است

 

نکات مهم برای انتخاب و خرید سرویس طلا عروس

برای انتخاب سرویس طلا عروس باید به رنگ پوست توجه کرد؛ اگر پوست گندمگون باشد (بین سفید و برنزه)، ترکیبی از طلای زرد و طلای قرمز انتخاب مناسبی خواهد بود. اما اگر پوست سفید باشد، طلای سفید انتخاب بهتری است و روی پوست، درخشندگی و جلوه ی بهتری خواهد داشت. توجه به فرم و گردی یا درازی صورت، کوتاهی یا بلندی گردن نیز در انتخاب مدل سرویس طلا عروس مهم است. اگر گردن کشیده و بلند باشد، گوشواره بلند و پهن مناسب است. اگر گوش کوچک باشد،  گوشواره چسبان انتخاب بهتری خواهد بود.

 

برای خرید دستبند، سایز بسیار مهم است. سایز دستبند باید کاملا اندازه، نه گشاد و نه تنگ باشد. دستبند گشاد، جلوه خوبی ندارد و دستبند تنگ، علاوه بر این که دست را چاق تر از حد واقعی نشان می‌دهد، همیشه آزار دهنده خواهد بود.

 

همیشه به قفل ها دقت کنید، قفل باید سالم و محکم باشد. قیمت طلا آن قدر زیاد هست که از دست دادن آن در اثر باز شدن قفل، مشکل بزرگی باشد.

 

بهتر است طلایی انتخاب کنید که برای مدت ها جلوه خود را حفظ کند و نیاز به تعویض نداشته باشد. برای این کار بهتر است با مدل های روز و شیک سرویس های طلا کمی آشنایی داشته باشید تا مجبور نشوید آن را تعویض کنید. به یاد داشته باشید که تعویض سرویس طلا عروس، هزینه زیادی دارد.

 

اگر قصد خرید سرویس عروس با طراحی سنگ های قیمتی را دارید، بهتر است این نکته را در نظر بگیرید که رنگ سنگ ها و لباسی که می خواهید بپوشید، باید با هم همخوانی داشته باشند. بنابراین نمی توانید این سرویس طلا عروس را با هر لباسی ست کنید.

 

نکاتی برای استفاده از جواهرات در مهمانی

در مهمانی های رسمی بهتر است که نگین انگشتر و یا آویز گردنبند را با لباس ست کنید. در نظر داشته باشید که گردنبند پهن برای مهمانی های رسمی چندان مناسب نیست. همچنین به یاد داشته باشید هنگام استفاده از گردنبند پهن از گوشواره استفاده نکنید و بر عکس، هنگام استفاده از گوشواره با آویز بلند، از گردنبد استفاده نکنید.

 

نکات مهم قبل از خرید سرویس طلا عروس:

همان طور که احتمالا دیده یا شنیده اید، خرید طلا از آن خریدهایی است که عروس خانم و آقا داماد را حسابی کلافه و خسته می کند. گشتن به دنبال مدل دلخواه با قیمت مناسب و همچنین در نظر گرفتن پشنهادات و انتقادات اطرافیان برای این خرید سنگین و پرهزینه باعث می شود که این پروسه در بسیاری از موارد به یک کار خسته کننده و عذاب آور تبدیل شود.

 

اما اگر قبل از رفتن به طلافروشی‌، بودجه خود را برآورد کرده و مدل مورد نظرتان را انتخاب کرده باشید، در وقت خود صرفه جویی نموده و دچار حاشیه و سردرگمی و احتمالا پشیمانی نخواهید شد.

 

با توجه به اهمیت موضوع، نکات و جزییات مهم درباره خرید سرویس عروس را به صورت کامل و جامع برای شما آماده نموده‌ایم و امیدواریم بتوانید از این نکته ها هنگام خرید سرویس و حلقه طلای عروسی استفاده کنید.

 

1) عیار طلا

بهترین طلا برای ایرانی ها طلای 18 عیار است. درباره طلا و عیارش چیزی كه وجود دارد و شاید شما از آن اطلاع نداشته باشید، این است که پایین ترین عیار طلا، یک و بالاترین آن 24 است. اما اگر قرار باشد بگوییم بهترین نوع عیار برای خرید ایرانی ها چیست؟ جواب چیزی نیست غیر از طلای 18 عیار.

 

طلای 24 عیار دروغ است. تحت هیچ شرایطی فریب چیزی به اسم طلای 24 عیار را نخورید. تنها طلایی که 24 عیار خالص است، شمش طلاست و به خاطر اینکه شمش، فلز نرمی است، نمی شود به تنهایی از آن زیورآلات ساخت. سازندگان طلا برای اینکه آن را به زیورآلات تبدیل کنند، مس و نقره به آن اضافه می کنند تا با پایین آمدن عیار، قابل ساخت باشد.

 

بهترین طلا برای ایرانی ها طلای 18 عیار است

 

2) از طلافروشی حتما فاکتور بگیرید

تشخیص عیار طلا راه اساسی ندارد. خیالتان را همین اول راه راحت می کنیم. حتی یک فروشنده طلا هم نمی تواند این تشخیص را بدهد. یک سری مسائل ابتدایی مثل شماره و چیزهایی که روی طلا حک می شود شاید گواه این مسئله باشند، اما همین شماره ها هم میزان خالص بودن طلا (عیار) را تایید نمی کنند. همه این ها با دادن فاکتور از طرف فروشنده که مساوی است با دادن اعتبار به طلایش، حل می شود.

 

در این فاکتور به مشتری این اعتماد داده می شود که تا فروشنده تا آخر بابت اصل بودن و عیار واقعی این طلا مسئول است. پس شما اولین کاری که می کنید این است که حلقه ها و سرویس طلای خود را از جای معتبر بخرید. دوم اینکه فاکتور بگیرید.

 

این فاکتور، گواه صدق گفتار فروشنده است. البته باید گفت هر دو ماه یک بار هم بازرسان اتحادیه طلا و جواهر سری به طلا فروشی ها می زنند و مقداری طلا و جواهر را کنترل می کنند. به این منوال عیار طلاهایی که می خریم تعیین می شود. پس نتیجه اینکه مراقب فاکتور خرید طلای خود باشید چرا که ممکن است یک روز بخواهید آن را تعویض کنید یا بفروشید.

 

3) رنگ سرویس طلا عروس :

در گذشته جواهرات و زیورآلات با طلای زرد موجود بود و طرفداران بسیاری داشت. بعدها طلای سفید به مجموعه زیورآلات پیوست و طرفداران بسیاری بخصوص در بین بانوان عزیز و با رنج سنی پایین تر پیدا کرد. و اما امروز طلا دیگر محدود به دو رنگ زرد و سفید نبوده و بنا به فلزات ترکیبی با طلا، در تنالیته های رنگی مختلف در بازار عرضه می شود، که از شاخص ترین آن می توان به رز گلد اشاره نمود که رنگی بین طلای زرد و مسی داشته و طرفداران بسیاری پیدا کرده است.

 

انتخاب رنگ طلا به سلیقه و سن شما و رنگ پوستتان بستگی دارد. معمولا طلا سفید و طلای رزگلد، اسپرت تر بوده و برای گروه سنی پایین مناسب تر می باشد. طلاهای رنگی و همنشینی رنگ های مختلف طلا در کنار هم, باز کالا را اسپرت تر کرده و برای سنین پایین تر گزینه مناسب تری می تواند باشد.

 

و اما اگر پوست روشن و سفیدی دارید، طلاهای با رنگ ها مختلف مناسب می باشد، اما برای جذابیت بیشتر پیشنهاد می کنیم از طلاهای رنگی و جواهرات با سنگ های رنگین و مرصع استفاده کنید تا جذابیت بیشتری به رنگ پوست تان بدهد.

 

انتخاب رنگ طلا به سلیقه و سن شما و رنگ پوستتان بستگی دارد

 

4) مد و اکسسوری:

بنا بر اصل تضاد در زیبایی شناسی و تضاد در تراکم و همچنین رویکرد و دیدگاه جدید صنعت مد زیورآلات پرتجمل و درشت جایگاه ویژه ای پیدا کرده است و گاه در کنار لباس عروس تنها از یک جفت گوشواره جواهر و پر تلالو و درشت برای آراستن خود بهره می برند و گاه صرفا حلقه ای از الماس چند قیراطی در دست کرده و در کنار آن دستبند و یا ساعت استفاده نمی کنند.

 

5) دوباره وزن کنید

اتحادیه طلا فروشان معمولا سالی دو بار دقت ترازوهای طلا فروشی ها را اندازه می گیرند. اینجاست که می توانید به بهانه فروش طلایی را که خریداری کردید، یکی دو مغازه ببرید و از وزن طلاتان مطمئن شوید.

 

6) هنگام خرید طلا نگین ها را بررسی کنید

نکات انتخاب جواهر اصل هم تا حدودی مثل طلاست، یعنی هم نمی توان از روش خاصی فهمید و باید طبق فاکتور به فروشنده اعتماد کرد چرا که در غیر این‌ صورت جواهر فروش مسئول است.

 

برای خرید جواهر از مغازه هایی که قابل اعتماد است خرید کنید. این یک قانون کلی است اما در کنار این قانون که به ما می گوید قدرت تشخیص جواهر توسط ما سخت است و نیاز به تجربه دارد، یک نکته می تواند به ما کمک کند این است که: ساده ترین راه تشخیص‌ برلیان‌ اصل‌ و شبه‌ برلیان‌، اندازه گیری‌ ضریب‌ شکست‌ نور به‌ وسیله‌ دستگاه‌ است.

 

یکی‌ از شبه‌ الماس ها زیرکن (ZIRCON) نام‌ دارد که‌ یک‌ کانی‌ طبیعی‌ است‌ به ‌رنگ‌ بلور الماس؛ و دیگری‌ موسونایت (MOISSONITE) است‌ که‌ در سال‌ 1997 میلادی‌ ساخته‌ شده‌ و از نظر وزن‌ مخصوص‌ و ضریب‌ شکست‌ نور بسیار به‌ الماس‌ نزدیک‌ است.

 

7) حواستان به نگین هایی تقلبی باشد

اگر قصد خرید سرویس طلای نگین دار را دارید باید بدانید امروزه با رشد تکنولوژی اگر چه شباهت نگین های مصنوعی به اصل بسیار زیاد شده؛ اما ابزار بررسی و راه های تشخیص اصل از بدل نیز دقیق تر شده اند.

از جمله مشخصات ظاهری برای تشخیص سنگ ها می توان به رنگ، شفافیت، جلا و ناخالصی‌های طبیعی اشاره کرد که البته این تشخیص تنها از عهده کارشناسان حرفه ای برمی آید.

 

برای جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات عدیده، تنها راه این است که از جواهر‌فروشی هایی خرید کنید که معتبر بوده و جنس خریداری شده را تضمین کنند.

امیدواریم با رعایت نکات ذکر شده، خریدی عالی، مناسب و تضمین شده داشته باشید و در طول این مسیر فراموش نشدنی به مشکلی برنخورید تا خاطره ای خوش از این روزها در خاطر خود و اطرافیان تان شکل بگیرد.

 

برای تشخیص سنگ ها می توان به رنگ، شفافیت، جلا و ناخالصی های طبیعی اشاره کرد

 

8) طلای دست دوم را بشناسید

طلای دست دوم را از قفل آن بشناسید. بازار طلاهای دست دوم مدت هاست که داغ است؛ تشخیص طلای دست اول از دست دوم، شاید تا حدودی مشکل باشد. ساده ترین راه برای این که دست دوم بودن طلا را تشخیص بدهید، یک نگاه به ظاهر آن، به خصوص به قفل و بندی است که در آن به کار رفته است. در طلای دست دوم، این قسمت ها در مقایسه با بخش های دیگر، کمتر براق هستند و به خاطر استفاده هایی که از طلا شده، خش هایی هم در این بخش ها دیده می شود.

 

9) راهنمای تشخیص طلا از نقره و پلاتین

چگونه طلا را از نقره و پلاتین تشخیص دهید؟ تشخیص طلا از نقره و پلاتین کار راحتی است. براساس یک اصل کلی، بیشتر طلاها با حرف انگلیسی K در کنار عددی که نشان دهنده عیار آن است، بارگذاری می شوند. نقره ها را با علامت بیضی، مهر می کنند و پلاتین هم با حروف PT مشخص می شود، به خاطر همین برای تشخیص این تفاوت ها، کار سختی ندارید.

 

بیشتر طلاها با حرف انگلیسی K در کنار عدد عیار آن، حک می شود

 

10) طلای ایرانی یا طلای خارجی؟

یکی از سۆال هایی که برای بیشتر خریداران طلا پیش می آید، این است که طلای خارجی چقدر بهتر از زیورآلاتی است که در ایران ساخته می شود؟ اگر موقع خرید بر سر کشور سازنده تردید دارید، همه چیز را فراموش کنید و طلای یزدی بخرید. طلای یزد در مقایسه با زیورآلات کشورهایی مثل ایتالیا و هند، ویژگی های خاص خودش را دارد. معروف ترین طلای ایران برای یزد است که در بیشتر مواقع با مرواریدهای خاویاری تزئین می‌شود و طرفداران خارجی خیلی زیادی هم دارد.

 

طلای یزد در مقایسه با زیورآلات خارجی، ویژگی های خاص خودش را دارد

 

گردآوری: بخش مد بیتوتهکلکسیون طلا و جواهرات

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------