توضیحات مهدی یراحی در مورد پوشش‌اش در کلیپ جنجالیاخبار,اخبار فرهنگی,مهدی یراحی

 

طی چند روز گذشته اخبار مختلفی درباره قطعه مهدی یراحی منتشر شد و گمانه زنی‌ها‌ی متعددی نیز درباره جنجالی بودن این ویدئوموزیک و همچنین ممنوع الکار شدن یا نشدن خواننده جوان موسیقی پاپ بر سر زبان‌ها افتاد و این ماجرا تا آنجا پیش رفت که سیدمجتبی حسینی معاون هنری وزارت ارشاد اعلام کرد که شعر و تصاویر قطعه تولید شده با آنچه این نهاد برایش مجوز صادرکرده یکی نیست و به همین جهت فعالیت موسسه‌ای که مهدی یراحی در تولید قطعه «پاره سنگ» با آن همکاری کرده به حالت تعلیق درخواهد آمد. معاون هنری وزیر ارشاد همچنین در ادامه درباره ممنوع الفعالیت شدن مهدی یراحی نیز اظهارنظر و اعلام کرد که این خواننده ممنوع الفعالیت نیست.

 

گرچه مهدی یراحی پس از آن در کنسرتی اعلام کرد که از سوی دفتر موسیقی وزارت ارشاد به او اعلام شده که ممنوع الفعالیت است اما دفتر موسیقی وزارت ارشاد دوباره به اظهارات خواننده جوان واکنش نشان داد و اعلام کرد که این موضوع صحت ندارد و مهدی یراحی ممنوع الفعالیت نیست و همین که این خواننده توانسته کنسرت برگزار کند نشاندهنده این موضوع است که او از ادامه فعالیت در عرصه موسیقی منع نشده است. از طرفی روز شنبه قرار بود که مهدی یراحی به همراه مسئولان موسسه‌ای که موزیک ویدئوی «پاره سنگ» را تولید کردند به وزارت ارشاد رفته و جلسه‌ای با مدیرکل دفتر موسیقی این وزارتخانه داشته باشند تا همه چیز مشخص شود اما عصر همان روز خبر رسید که این جلسه به دلیل عدم حضور علی ترابی مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد برگزار نخواهد شد. 

 

در ابتدا تصور بر این بود که مهدی یراحی خواننده پاپ کشور با غرض ورزی و قصد توهین به دوره‌ی هشت ساله جنگ این ویدئو کلیپ را ساخته است. لباسی که یراحی در این ویدئو پوشیده نیز مورد نقد واقع شد. او در این کلیپ لباسی شامل یک بازوبند حزب نازی، کلاه روسی، پوتین انگلیسی و اورکت آمریکایی به تن کرده و یک پلاک که نماد جنگ‌های معاصر است به گردن انداخته و شعرش نیز بر صلح و دنیای بدون جنگ تاکید دارد، اما برخی معتقدند که این شعر توهینی به دوران دفاع مقدس است.

 

  بیشتر بخوانید: بیوگرافی مهدی یراحی

 

همیشه سرم مقابل قانون پایین است

در ادامه این کنش‌ و واکنش‌ها مهدی یراحی با حضور در برنامه‌ی رادیویی «تهران من»، در پاسخ به این پرسش که خبر ممنوع‌الفعالیتی خود را چه زمانی شنیده است، گفت: «عصر روز چهارشنبه (۱۲ دی) از طریق ناشر اثر، مطلع شدم و آن‌ها هم از طریق تماس تلفنی دفتر موسیقی از موضوع آگاه شده بودند. وقتی روابط عمومی معاونت هنری خبر ممنوعیت کاری بنده را منتشر کرد، از این موضوع ناراحت شدم. چون به دنبال حاشیه نیستم و البته دفعه اولم هم نبود که ممنوع‌الفعالیت می‌شدم. باید مدیریت می‌شد که این موضوع به فضای رسانه کشیده نشود. وی درباره تفاوت کلیپ مجوز گرفته با آنچه پخش شده است، ضمن صحه گذاشتن بر این موضوع گفت: یکی از رسالت‌های بزرگ هنر  ـ در صورت حسن نیت مسئولان و هنرمندان ـ ایجاد تعامل و تقارب میان خواسته‌های جامعه و سیاستمداران است. اما برخی جریان‌های، مقابل برخی هنرمندان جبهه دارند و با هر ابراز نظر غیرموافق‌شان، مخالف هستند. حتی اتهاماتی به ما نسبت دادند مانند ـ خدای ناکرده ـ توهین به شهدا که اصلا چنین چیزی نبوده است. یراحی گفت: تا امروز قانونمند کار کرده‌ام و همیشه هم سرم مقابل قانون پایین است، اما یک جاهایی نداشتن جسارت در برخی مدیران باعث خودسانسوری می‌شود که در عرصه‌های مختلف از جمله موسیقی، مردم را به سطح برده است. من تمام مسئله‌ام این است! هنرمند کارش پرسش‌گری و رساندن حرف مردم به مسئولان و تلطیف فضای بین این دو است. اگر هنرمند صدای مردمش نباشد، عاشقانه بخواند تا راحت مجوز بگیرد و فقط بخواهد پول چاپ کند، این که دیگر نامش هنر متعهد نیست! بیش‌از یک سال برای گرفتن مجوز «پاره سنگ» رفتیم و آمدیم. می‌گفتند مجوز نمی‌دهیم. با آقای عبدالجبار کاکایی که از مسئولان اصلی واحد شعر هستند صحبت کردم و گفتند ما به این شعر مجوز داده‌ایم. چند کلمه بود که دوستان تاکید داشتند عوض شود، بقیه شعر کامل مجوز دارد و در کتابخانه ملی ثبت شده است. اینجا حس آن رزمنده به من دست داد که مجبور است شناسنامه‌اش را دستکاری کند، چون از فضای بسته‌ای که نگذاریم کسی حرف بزند، احساس خطر کردم.

 

نگاه مستقل خودم را به جنگ دارم

یراحی افزود: گفتند بازوبند حزب نازی را بسته‌اید و به شهدا توهین کرده‌اید! من یک کار ننگ بر جنگ و ضد جنگ درست کرده‌ام. چه کسی هست که بگوید من با جنگ موافقم؟ من اصلا با او بحثی ندارم و خودم، خودم را ممنوع‌الفعالیت می‌کنم. من ادوار جنگ را می‌گویم، نه فقط جنگ هشت ساله خودمان را. من از نگاه مستقل خودم برای شهدا کار خوانده‌ام. من بچه اهوازم، من با صدای آژیر بزرگ شده‌ام. من حق دارم بپرسم. اما بدون جنجال، بدون شوآف. فکر می‌کنم وزارت ارشاد حکم پدر معنوی همه هنرمندان را دارد،‌ بنابراین باید با آن تعامل بیشتر داشته باشیم.

 

«پاره سنگ» جزء اشعار انتقادی است

«سید محمد مجتبی حسینی» معاون هنری وزیر ارشاد ضمن تایید این موضوع گفت: همان‌طور که یک پدر تصمیم می‌گیرد فرزندان خود را راهنمایی کند،‌ بر این اساس یک قاعده و چارچوبی تنظیم شده است تا بتوانیم کنار هم به شایستگی زندگی و از حق و حقوق خواهران و برادرانمان صیانت کنیم. «پاره سنگ» جزء اشعار انتقادی است،‌ بنابراین دفتر اداره موسیقی وزارت ارشاد و شورای شعر به حذف بندهایی رای داد که ممکن بود خواهران و برادران ما را آشفته کند. چون دفاع مقدس چیزی نبود که فقط در زندگی عده‌ای محسوس باشد. بنابراین انتظار می‌رود فرزندان خانواده به رای این پدر معنوی پایبند باشند،‌ نه اینکه به تشخیص خود عمل کنند. 

 

می‌پذیرم که شیطنت کردم

یراحی گفت: همه ما درگیر جنگ بودیم اما حال همه ما بعد از جنگ یکسان نبود. همه ما صدایمان به یک‌اندازه قدرت ندارد. چندی پیش یک هنرمند کاری نژادپرستانه و ضدعرب را بدون مجوز بیرون داد اما چون مستقل نبود،‌ وزارت ارشاد به سادگی از کنارش گذشت! خواننده کلیپ «پاره سنگ» گفت: کنار بازوبند حزب نازی، کلاه روسی، پوتین انگلیسی، اورکت آمریکایی و یک پلاک وجود دارد و این نماد جنگ‌های معاصر است. وقتی این‌ها را کنار هم می‌‌گذاریم،‌ کسی نمی‌تواند شما را محکوم به یک تعبیر خاص کند. اما اگر با لباس بسیج، سپاه یا ارتش جمهوری اسلامی آن بازوبند را می‌بستم، قطعاً می‌شد من را محکوم کرد. به گزارش فارس، یراحی در پایان اذعان کرد: من در این مورد شیطنت کردم و هر تصمیمی که ارشاد بگیرد،‌ کاملاً می‌پذیرم. قطعه «پاره‌سنگ» مهدی یراحی در شبکه‌های اجتماعی هم با واکنش‌های زیادی همراه بود.

 

یک کاربر با انتشار بخشی از ویدئوی پاره‌سنگ در شبکه‌ها‌ی اجتماعی در حمایت از او نوشت: «صدای مهدی یراحی باشیم. او می‌توانست مثل خیلی از خواننده‌ها ترانه دزدی بخونه و وقتی سالنش پر نشد، به دروغ به حمایت از مردم کنسرتش رو لغو کنه ولی دغدغه اجتماعی داره و از تریبونش خیلی خوب استفاده میکنه.»

 

کاربر دیگری نوشت: «این‌همه میگیم چرا سلبریتی‌ها حرف مردم رو نمی‌زنن. مهدی یراحی زد. چرا کسی ازش حمایت نمی‌کنه؟ چرا همه بی‌تفاوتین؟»

 

مهدی یراحی بخشی از محبوبیت کسب کرده خود را مدیون ابتکار خلاقانه‌اش در حمایت از کارگران خوزستانی است. او در کنسرتی که در اهواز برگزار کرد با لباس کارگران به روی صحنه رفت و به اجرا پرداخت.

 

روزنامه آفتاب یزد

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------