همایون شجریان: رفتن پدر را باور ندارم/ مراسم تدفین استاد شجریان فردا (شنبه) برگزار می‌شوداخبار,اخبار فرهنگی,مراسم وداع با استاد شجریان
پیکر محمدرضا شجریان ـ پنجشنبه ـ ۱۷ مهر ماه ـ به بهشت زهرا(س) منتقل و صبح امروز، جمعه هم پس از تطهیر، به امامت محمود دعایی بر پیکر این هنرمند فقید اقامه نماز شد.
از حوالی ساعت ۵:۳۰ امداد امروز جمعه ۱۸ مهرماه، سالن تطهیر بهشت زهرای تهران میزبان مدعوین مراسم تطهیر و اقامه نماز میت بر پیکر محمدرضا شجریان هنرمند پیشکسوت موسیقی ایرانی بود.

 

بسياري از مردم به صورت خودجوش از دقایق اولیه صبح و حوالی ساعت پنج صبح برای شرکت در مراسم تغسیل و اقامه نماز میت بر پیکر مرحوم شجریان خود را به بهشت زهرای تهران رسانده بودند اما به دلیل شیوع ویروس کرونا (corona) و جلوگیری از انتشار این ویروس، آیین اقامه نماز میت به صورت محدود با حضور مسوولان فرهنگ و هنر، اهالی موسیقی ایران و خانواده او در مصلای اصلی بهشت زهرا به امامت حجت الاسلام سیدمحمود دعایی مدیرمسوول روزنامه اطلاعات برگزار شد.

اخبار,اخبار فرهنگی,مراسم وداع با استاد شجریان

 

در مراسم صبح جمعه در بهشت زهرا (س) علاوه بر خانواده مرحوم شجریان، مسوولان فرهنگی چون سیدعباس صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، سیدمجتبی حسینی (معاون هنری)، محمد الهیاری (مدیر کل مرکز موسیقی) و علی مرادخانی (مدیرعامل موزه موسیقی)، حمیدرضا نوربخش (مدیرعامل خانه موسیقی) و همچنین هنرمندانی از جمله حسین علیزاده، داریوش پیرنیاکان، داود گنجه ای، فردین خلعتبری، تهمورس پورناظری، وحید تاج، شهرام صارمی، علی سرابی،   زیدالله طلوعی و... حضور داشتند.

اخبار,اخبار فرهنگی,مراسم وداع با استاد شجریان

 

همایون و رایان فرزندان شجریان و احمدعلی شجریان برادر زنده یاد شجریان و جمعی دیگر از بستگان این هنرمند نیز در این آئین حضور داشتند.

 

سالن تطهیر و قرائت نماز در بهشت زهرا به طور کامل در اختیار این برنامه قرار داشت.

 

این مراسم با اجرای عباس سجادی حوالی ساعت ۶ صبح و با انتقال پیکر محمدرضا شجریان به سالن قرائت نماز میت، آغاز شد.

اخبار,اخبار فرهنگی,مراسم وداع با استاد شجریان

 

استاد شجریان نشان داد برای همیشه زنده خواهد ماند

حسین علیزاده در سخنانی کوتاه در این مراسم تأکید کرد استاد شجریان نشان داد برای همیشه زنده خواهد ماند و فراموش نمی شود.

 

صدای ملت ایران فراموش نمی شود

داریوش پیرنیاکان سخنگوی خانه موسیقی و از دوستان نزدیک مرحوم شجریان هم در این مراسم گفت:واقعاً نای صحبت کردن ندارم من همیشه آرزو داشتم وقتی می میرم شجریان برایم آواز بخواند. او دماوند ایران است او تخت جمشید ایران است که من تا صبح گریه کردم و نخوابیدم. من به شما تسلیت می گویم و بدانید صدای ملت ایران فراموش نمی شود.

 

از شجریان درس عشق می گیریم

داود گنجه ای عضو هیات مدیره خانه موسیقی نیز در این برنامه بیان کرد : من برخلاف همیشه که هیجانی هستم امروز با تمام وجودم می گویم که خيلي خوشحالم محمدرضا شجریان در چهلمین روز شهادت مرد عدالت امام حسین (ع) دار فانی را وداع گفت.

 

او ادامه داد: شجریان یک انسان واقعی بود. من افتخار می کنم که امروز دست دکتر حسن عباسی( پزشک معتمد زنده یاد شجریان) را ببوسم و من امید دارم با رفتن شجریان عدالت در همه جا نهادینه شود. ما از او درس عشق می گیریم.

 

محمدرضا شجریان نماد ادبیات و موسیقی ایران بود

سید عباس صالحی ـ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ در حاشیه مراسم تشییع پیکر استاد محمدرضا شجریان درباره این شخصیت موسیقی دان ایرانی اظهار‌کرد: استاد شجریان در تاریخ هنر و موسیقی ایران جایگاه خاصی داشته و دارد، یکی از ویژگی های عمده ایشان این بود که حلاوت ادبیات را با شیرینی موسیقی ترکیب کرده بود.

وی افزود: بخش قابل توجهی از ماندگاری ادبیات ایران، ادبیات کلاسیک و معاصر با موسیقی استاد شجریان در جان مردم جای گرفت، مردم ایران از دو گوش صدای استاد شجریان را می شنیدند، هم از طریق آوای موسیقی ایشان و هم حلاوتی که زبان شعر و ادبیات ایران داشت.

 

صالحی تأکید کرد: انتخاب های ایشان و فرصت هایی که برای ارتباط مردم با پیام ها و نکات محتوایی و حکمت ادبی ایران وجود داشت از طریق آواز و موسیقی او در دل مردم راه پیدا می کرد.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی محمدرضا شجریان را نماد ادبیات و موسیقی ایران خواند.

 

پیکر استاد شجریان به فرودگاه مهرآباد منتقل شد

بر اساس توضیحات همایون شجریان فرزند استاد آواز ایران، قرار است بعد از اقامه نماز بر پیکر محمدرضا شجریان، پیکر وی برای خاکسپاری به شهر توس مشهد منتقل و در آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی به خاک سپرده شود.

 

خاکسپاری در شهر توس و در کنار مقبره فردوسی و آرامگاه اخوان ثالث خواست و وصیت محمدرضا شجریان بوده است.

 

توییت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از مراسم بدرقه استاد شجریان

وزیر فرهنگ و ارشاد پس از مراسم بدرقه پیکر استاد شجریان در صفحه خود در توییتر نوشت: همایون شجریان و خانواده استاد، با تمامی داغ و سوگ، دل نگران سلامت ملت ایران در ایام سخت کرونایی هستند. روح انسانی شجریان در خانواده بزرگوار او جاری است. دغدغه های خانواده هنر ایران را رعایت کنیم.

اخبار,اخبار فرهنگی,مراسم وداع با استاد شجریان

 

پیام تسلیت وزیر نفت در پی درگذشت استاد شجریان

بیژن زنگنه وزیر نفت در صفحه توییتر خود در پیامی به مناسبت درگذشت استاد شجریان نوشت:درگذشت نگین درخشان موسیقی اصیل ایرانی، هنرمند مبدع، استاد محمدرضا شجریان را به خانواده ارجمند ایشان، جامعه هنری و مردم بزرگ ایران که صدای ماندگار او در حافظه ایشان ثبت و ضبط شده تسلیت می گویم و از خدای متعال برای آن مرحوم غفران و آرامش ابدی مسئلت می کنم.

اخبار,اخبار فرهنگی,مراسم وداع با استاد شجریان

 

آمادگی مشهد برای استقبال از پیکر محمدرضا شجریان

محمدرضا کلائی، شهردار مشهد، در یادداشتی اینستاگرامی، از آمادگی این شهر برای استقبال از پیکر محمدرضا شجریان و خاکسپاری او در توس نوشت.

اخبار,اخبار فرهنگی,مراسم وداع با استاد شجریان

 

ساعت دقیق تدفین استاد شجریان اعلام نشده است

یکی از اعضای شورای اسلامی شهر مشهد اظهار‌کرد:  ساعت دقیق تدفین استاد شجریان اعلام نشده و در حال بررسی است. 

 

همه ایرانیان با شجریان لحظات نابی را گذرانده اند

علی ربیعی، سخنگوی دولت دل نوشته ای در سوگ محمدرضا شجریان منتشر کرد.

 

شجریان همواره در کنار مردم ماند

سیدهادی خامنه ای دبیرکل مجمع نیروهای خط امام در پیامی به مناسبت درگذشت محمدرضا شجریان تصریح کرد: آن وجود نازنین، همواره در کنار مردم ماند و با وجود برخی جفاها و بی مهری ها، در پایبندی به عهد خود با مردم، ذره ای تردید نکرد.

 

روایت سید محمود دعایی از استاد شجریان

سید محمود دعایی که امروز نماز بر پیکر استاد محمدرضا شجریان اقامه کرد، گفت: استاد شجریان بسیار فروتن بود.

 

آماده سازی محل دفن استاد شجریان در آرامگاه فردوسی مشهد

تصاویری از آماده سازی محل دفن استاد شجریان منتشر شده است.

اخبار,اخبار فرهنگی,مراسم وداع با استاد شجریان

 

پیکر استاد شجریان وارد مشهد شد

پروازی که حامل پیکر استاد شجریان است، لحظاتی پیش در مشهد به زمین نشست. پیکر این استاد موسیقی بعد از تشییع در آرامگاه فردوسی به خاک سپرده می‌شود.

 

تصمیم‌گیری در خصوص زمان تشییع استاد شجریان منوط به مشورت با خانواده‌ی ایشان است

مدیرکل ارشاد اسلامی خراسان رضوی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: تصمیم بر این شده که تا پس از حضور خانواده‌ی ایشان در مشهد درخصوص زمان برگزاری مراسم تشییع تصمیم‌گیری شود.

 

او افزود: در این تصمیم‌گیری هم حفظ سلامت مردم مورد تاکید قرار گرفته و هم مجلسی برگزار شود که در شان استاد باشد. 


 همایون شجریان: درمورد محل خاکسپاری استاد، فشاری وجود نداشت/ اگر به من بود، می‌خواستم پدر در باغ هشتگرد خاکسپاری شود

همایون شجریان در مورد خاکسپاری استاد شجریان گفت: نمی‌خواهم این اتفاق تبدیل به کارزار کشمکش‌های سیاسی شود. اگر به سلیقه شخص من بود می‌خواستم پدر در باغ هشتگرد خاکسپاری شود، اما وقتی صحبت شد که شأن ایشان به‌ عنوان یک شخصیت ملی کجاست، من و خانواده به گزینه آرامگاه فردوسی رسیدیم و این تصمیم خانواده است. می‌خواستیم ایشان در جایی باشند که در شأن خودشان و مردم ایران باشد.

 

مراسم تدفین استاد شجریان فردا برگزار می‌شود

باشگاه خبرنگاران نوشت: محمدی معاون فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان رضوی: مراسم تدفین استاد شجریان فردا برگزار میشود.

 

همچنین مژگان شجریان، فرزند محمدرضا شجریان استاد آواز ایران با انتشار ویدئویی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: در راه سفر به دیار پدر برای سپردن پیکر پاکشان فردا شنبه در کنار فردوسی بزرگ.

 

بنابراین با توجه به ویدئویی که مژگان شجریان منتشر کرده و نشان از در راه بودن خانواده برای رسیدن به مشهد مقدس می‌دهد خاکسپاری استاد شجریان که گفته می‌شد امروز برگزار خواهد شد، به فردا موکول شده است.

 

اعتمادآنلاین

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------