دبیرجشنواره جهانی فیلم فجر: با ایمیل میهمان‌های خارجی جشنواره را ترساندنداخبار,اخبار فرهنگی وهنری,رضامیرکریمی

 «باید این عادت را کنار بگذاریم که فیلم های خوب را اسم‌های بزرگ می‌سازند. سال گذشته نه تنها در جشنواره جهانی فجر بلکه در دیگر رویدادهای مهم بین‌المللی هم، پشت فیلم‌های خوب اسم‌های بزرگ و مهمی نبود بنابراین الان هم در جشنواره امسال این نوع فیلم‌ها حضور دارند.»

 

این صحبت‌های رضا میرکریمی دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر در آستانه برگزاری این رویداد سینمایی است که مورد توجه سایت‌ها و پایگاه‌های خبری بسیاری قرار گرفته است. میرکریمی در گفت‌و‌گو با ایسنا در پاسخ به این پرسش که چه فیلم‌های شاخصی در جشنواره جهانی فیلم فجر خواهیم دید؟ می‌گوید: «به‌عنوان دبیر جشنواره، نمره خوبی به انتخاب‌هایمان می‌دهم.

 

البته گرایش‌هایی هم برای انتخاب‌هایمان داشتیم مثلاً کمبودهایی را که در سینمای خودمان احساس می‌کردیم در انتخاب‌ها در نظر گرفتیم.» دبیر جشنواره‌ جهانی فیلم فجر درباره نحوه و شرایط برگزاری این جشنواره با وجود محدودیت‌هایی که تحریم‌ها به لحاظ سیاسی و اقتصادی پیش آورده نیز می‌گوید: «در ابتدای سال گذشته وقتی جشنواره بخوبی برگزار شد و ابعاد رسانه‌ای خوبی پیدا کرد، ارزیابی خودمان و کارشناسان خارج از جشنواره این بود که جشنواره خوب و مفیدی بود اما وقتی مقدمات دوره جدید را آغاز کردیم، پیش‌بینی این سطح از مشکلات را نداشتیم.» او در توضیح این مشکلات می‌گوید: «خیلی از این مشکلات به حوزه ما مربوط نمی‌شود و مسائلی است که گریبان کشور را گرفته است؛ از تحریم تا بحران اقتصادی، تورم و جهش قیمت دلار و بسیاری موانعی که بر سر مراودات بین‌المللی قرار گرفته و اصلاً استثنایی هم برای مسائل فرهنگی در نظر نمی‌گیرد و بی‌رحمانه در تمام حوزه‌ها وجود دارد.

 

همه اینها دست به دست هم داد و حتی کمبود اعتبار برای حمایت از جشنواره و برخی دیدگاه‌های منفی مانند اینکه اصولاً برگزاری جشنواره‌ها را بی‌فایده و هدر رفت پول می‌دانند باعث شد تا دوره دشواری را سپری کنیم. اما احساس می‌کنم در نقطه خوبی ایستاده‌ایم و با وجود فراز و نشیب‌ها، تدارک خوبی را در نظر گرفته‌ایم.»

 

دبیرجشنواره جهانی فیلم فجر، بخش عمده‌ای از این مشکلات را سنگ‌‌اندازی‌های خارجی می‌داند و می‌گوید: «حتماً باید به سنگ اندازی‌ها و مسائلی که بر سر راه‌مان وجود داشت اشاره کنیم و صراحتاً بگویم بخشی از آن از خارج از کشور بود. به شکل سازمان یافته‌ای برخی از میهمانان‌ که علاقه‌مند بودند به ایران بیایند، برخی ایمیل‌ها به آنها ارسال می‌شد که آنها را از وضعیت کنونی ایران، نگران می‌کرد و آنها پشیمان می‌شدند که به این سفر بیایند. همه اینها حرکت‌های سازمان یافته است که قصد دارد، هیچ خبر مثبتی از ایران منتشر نشود.»

 

روزنامه ایران

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------