محسن چاوشی؛ از آلبوم های زیرزمینی تا مجاز محسن چاوشی مسیر پرفراز و نشیبی را در سال های گذشته طی کرده است. از زمانی که به صورت غیرمجاز و زیرزمینی فعالیت می کرد تا زمانی که آثار او به صورت رسمی منتشر شده اند، تغییر مسیر زیادی داشته است.

 

او مدام در حال تغییر سبک است و با تنظیم کننده ها و ترانه سرایان متفاوتی هم کاری می کند. چاوشی پای تمام آلبوم های گروهی هم هست اما هیچ وقت اجرای زنده نداشته و تمام فعالیت های او محدود می شود به ضبط استودیویی آهنگ ها.

 

با این وجود او در سال های گذشته طرفداران پروپاقرصی برای خودش جمع کرده است.

 

محسن چاوشی,عکس محسن چاوشی,آلبوم محسن چاوشی

 

نفرین

چاوشی درست زمانی وارد بازار موسیقی شد که موج جدید خوانندگان پاپ زیرزمینی روی بورس بودند. خوانندگانی مثل محسن یگانه، بنیامین بهادری که بعدها وارد بازار موسیقی مجاز شدند اما چاوشی یک ویژگی دیگر هم داشت. صدا و سبک او شبیه به یکی از خوانندگان لس آنجلسی بود. آنقدر شبیه که تا مدت ها بسیاری از مردم فکر می کردند که این آلبوم هم متعلق به همان خواننده لس آنجلسی است.

 

جدای از این موضوع چاوشی با آلبوم نفرین که به صورت اینترنتی منتشر شده بود، توانست خیلی زود جای خودش را بین طرفداران موسیقی پاپ باز کند. آهنگسازی و تنظیم این آلبوم را خود چاوشی برعهده داشت. قطعات نفرین و کفترچاهی از معروف ترین قطعات چاوشی در همین آلبوم منتشر شدند.

 

خودکشی ممنوع

قطعات این آلبوم بسیار تلخ هستند. قطعه «خودکشی ممنوع» یکی از تلخ ترین قطعاتی است که تا به حال محسن چاوشی خوانده. با این آلبوم چاوشی به شهرت بیشتری نسبت به گذشته رسید.

 

محسن یگانه هم اولین همکاری اش را با محسن چاوشی در این آلبوم داشت و یکی از ترانه های آلبوم را او سروده بود. آهنگسازی این کار را خود چاوشی انجام داده و در تنظیم رضا فوادیان او را همراهی کرده بود.

 

لنگه کفش

 

محسن چاوشی,عکس محسن چاوشی,آلبوم محسن چاوشی

 

لنگه کفش حاصل جمع آوری تک آهنگ هایی بود که چاوشی روی ترانه هایی از حسین صفا و امیر ارجینی کار کرده بود. آلبومی که حال و هوایش با آلبوم تلخ خودکشی ممنوع کمی متفاوت بود.

 

این آلبوم به خاطر زیرزمینی بودنش هیچ وقت تنظیم نهایی نشد و با یک تنظیم نصفه و نیمه روی اینترنت پخش شد. لنگه کفش، بچه های اهواز، تنگ بلور، عشق دو حرفی، خاطره های مرده، کوچه هم تموم نشه و گیسو طلا از ترانه های این آلبوم بودند.

 

موسیقی فیلم سنتوری

سنتوری عنوان فیلمی است به کارگردانی داریوش مهرجویی که برای اولین بار در جشنواره فیلم فجر سال 85 اکران شد. این فیلم به علت توقیف هیچگاه به اکران عمومی نرسید اما این باعث نشد تا چیزی از شهرت موسیقی آن در بین مردم کم شود.

 

محسن چاوشی با خواندن ترانه های فیلم سنتوری به اوج محبوبیت و شهرت رسید. در این موسیقی فیلم اردوان کامکار وظیفه تنظیم و نوازندگی سنتور را برعهده داشت. هرچند بعدها موسیقی فیلم سنتوری به صورت یک آلبوم توسط شرکت ایرانگام منتشر شد اما در همان زمان هم تبدیل به محبوب ترین موسیقی روز شد. سنتوری تنها تجربه مشارکت سینمایی محسن چاوشی بود و بعد از آن هیچگاه در سینما حضور پیدا نکرد.

 

متاسفم

«متاسفم» آخرین آلبوم غیرمجاز محسن چاوشی و البته محبوب ترین آنها بود. چاوشی با انتشار این آلبوم به اوج محبوبیت در بین طرفدارانش رسید. زمان انتشار «متاسفم» شایعه بود که این آلبوم قرار بوده به صورت رسمی منتشر شود و مراحل دریافت مجوز آن هم انجام شده. اما به علت اینکه این آلبوم روی اینترنت لو رفته بود، تهیه کننده های آلبوم دیگر تمایلی به انتشار رسمی آن نداشتند.

 

تنظیم این آلبوم را شهاب اکبری، برعهده داشت و از این لحاظ با حال و هوای آن با آلبوم های قبلی چاوشی تفاوت داشت. امیر ارجینی، حسین صفا، ترانه مکرم، یاها کاشانی و خود محسن چاوشی در این آلبوم ترانه سرایی کردند.

 

یه شاخه نیلوفر

اولین آلبوم رسمی و مجاز محسن چاوشی با حاشیه های زیادی همراه بود. بعضی اعتقاد دارند این آلبوم و موسیقی فیلم سنتوری بهترین آثار محسن چاوشی و از بهترین آثار موسیقی پاپ دهه گذشته بوده اند. یه شاخه نیلوفر بعد از دو سال سکوت چاوشی به بازار آمد. استقبال از این آلبوم به حدی بود که در رده پرفروش ترین آثار موسیقی ایران تاکنون قرار گرفت.

 

«یه شاخه نیلوفر» در فضایی لایت و ترنس ساخته شده و فضای آن بسیار شبیه به کارهای پیشین چاوشی بود. به عقیده خیلی از طرفداران چاوشی «یه شاخه نیلوفر» همچنان بهترین اثر منتشر شده از چاوشی است. هرچند برخی ها خودکشی ممنوع یا سنتوری را ترجیح می دهند.

 

سلام آقا

چاوشی یک خواننده مناسبتی هم هست. او در مناسبات های مختلف مذهبی و ملی همیشه حضور داشته و در تمام آلبوم های گروهی پاپ که به صورت مناسبتی منتشر شده اند ترانه هایی از او موجود بوده است.

 

سلام آقا اولین تجربه چاوشی در این زمینه بود. در این آلبوم چاوشی دو تک آهنگ با موضوع محرم و امام حسین (ع) دارد. شرکت در آلبوم گروهی سلام آقا در کنار خوانندگان معروف دیگری چون رضا صادقی برای چاوشی یک نوع تثبیت در بازار مجاز محسوب می شد.

البته چاوشی قبل از این هم ترانه هایی را با موضوعات مذهبی خانواده بود. کفترچاهی و امام رضا (ع) معروف ترین این ترانه ها هستند.

 

ژاکت

 

محسن چاوشی,عکس محسن چاوشی,آلبوم محسن چاوشی


ژاکت ششمین آلبوم استودیویی محسن چاوشی است. این اثر دومین آلبوم استودیویی دارای مجوز این خواننده است که ترانه های آن توسط امیر ارجینی، حسین صفا، کیکاووس یاکیده و علی مهرگان سروده شده اند.

 

سه قطعه از قطعات این آلبوم توسط محمدرضا آهاری، دو قطعه توسط شهاب اکبری و باقی قطعات توسط خود محسن چاوشی ساخته شده اند. طبق نظرسنجی ها «ژاکت» به عنوان دومین آلبوم رسمی محسن چاوشی توانست در رقابت با آلبوم های 14 علی لهراسبی و یکی بود، یکی نبود رضا صادقی عنوان محبوب ترین آلبوم پاپ سال 1388 موسیقی ایران را نصیب خود کند.

 

ژاکت از نظر فرم و آهنگسازی با «یه شاخه نیلوفر» فاصله زیادی داشت. اضافه شدن آهنگ های شیش و هشت و تنظیم متنوع آهنگ ها رنگ و بوی دیگری به ژاکت داده بود.

 

هشت

آلبوم هشت یک آلبوم پاپ مذهبی با حضور چند خواننده است. این آلبوم قرار بود به مناسبت 8/8/88 سالروز میلاد علی بن موسی الرضا (ع) منتشر شود ولی انتشار آن تا اردیبهشت 1389 به تعویق افتاد. محسن چاوشی در این آلبوم یک قطعه به نام «کاشکی» با ترانه ای از امیر ارجینی و تنظیم شهاب اکبری داشت.

 

چاوشی پیش از این هم آهنگ هایی را درمورد امام رضا مانند «کفتر چاهی» و «امام رضا» خوانده بود. حمید حامی، بابک جهانبخش، امین رستمی، علیرضا شهاب، رضا صادقی، رضا یزدانی و علی اصحایی دیگر خوانندگان این آلبوم بودند.

 

حریص

حریص سومین آلبوم رسمی چاوشی بود و تغییر سبک او در این آلبوم نسبت به آلبوم های قبلی بیشتر بود. کوشان حداد، شهاب اکبری، امید حجت، امیرحسین سرگزی و محسن چاوشی این آلبوم را تنظیم کرده اند و امیر ارجینی، حسین صفا و علی بحرینی ترانه سرایان قطعات هستند.

 

قطعه اول آلبوم به نام «چمدان» و قطعه سوم به نام «غیرمعمولی» خیلی زود تبدیل به محبوب ترین آهنگ های چاوشی شدند. ترانه های آلبوم، حال و هوای همیشگی آثار چاوشی را به همراه دارند و با وجود اینکه چند قطعه ریتمیک در آلبوم هست، همچنان همان غم همیشگی در صدای زخمی او وجود دارد.

 

سنتوری

آلبوم سنتوری درواقع ترکیبی از ترانه های فیلم سنتوری به همراه چند ترانه قدیمی دیگر از چاوشی بودند که پیش از این در آلبوم های غیرمجاز این خواننده منتشر شده بودند.

 

این آلبوم توسط شرکت ایرانگام منتشر شد و به خاطر زمان زیدی که از ساخت آن می گذشت و انتشار اینترنتی وسیع آن مورد استقبال شدیدی قرار نگرفت.

 

دلصدا

 

محسن چاوشی,عکس محسن چاوشی,آلبوم محسن چاوشی

 

دلصدا سومین آلبوم مناسبتی و گروهی پاپ بود که چاوشی هم در آن شرکت داشت. این آلبوم با موضوع جنگ ساخته شده بود و خوانندگانی چون «رضا صادقی»، «علی لهراسبی»، «بنیامین بهادری»، «محسن چاوشی»، «بابک جهانبخش»، «فرزاد فرزین»، «محمد علیزاده» و «مهدی ریاحی» در آن حضور داشتند.

 

چاوشی پیش از این آلبوم و بعد از آن ترانه هایی را با موضوع جنگ و دفاع مقدس خوانده بود که مهم ترین آنها ترانه «پرچم سفید» است. چاوشی با تک آهنگ «نفرین به جنگ» در این آلبوم حضور داشت. شایعه بود که قرار است آلبوم دلصدای 2 با موضوع امام زمان (عج) هم با حضور همین خوانندگان در نیمه شعبان منتشر شود که بعدها از طرف تهیه کننده  تکذیب شد.

 

خاص

«خاص» اولین آلبوم گروهی پاپ بود که برای مناسبت خاصی منتشر نمی شد. خاص، ترکیبی از ستاره های موسیقی پاپ بود که طبق قرار بهترین تک آهنگ های شان را در آن ارایه داده بودند. درواقع یک مجموعه آهنگ به سلیقه تهیه کننده. در این آلبوم به غیر از محسن چاوشی خوانندگان دیگری مانند فرزاد فرزین، مازیار فلاحی، علی اصحابی، بابک جهانبخش، پیام صالحی، مهدی مدرس، شهاب رمضان و رضا یزدانی هم حضور داشتند.

 

ترانه سرایی آلبوم را هم حسین صفا، یاحا کاشانی، مازیار فلاحی، سمیه کاویانی، محسن شیرالی، علی حسین زاده، امیر ارجینی، میثم یوسفی و سروش دادخواه برعهده داشتند.

 

پرچم سفید

 

محسن چاوشی,عکس محسن چاوشی,آلبوم محسن چاوشی

 

پرچم سفید نام پنجمین آلبوم استودیویی محسن چاوشی است که توسط شرکت تصویر دنیای هنر در 22 اسفندماه 90 منتشر شد. کوشان حداد، شهاب اکبری، سینا حجازی، امیر جمال فرد این آلبوم را تنظیم کرده اند و حسین صفا و اسلام ولی محمدی ترانه سرایان این اثر هستند.

 

پرچم سفید در ژانر پاپ، راک و هاوس ساخته شده است اما از نظر تنظیم و ترانه با آلبوم های قبلی چاوشی فاصله داشت.

 

منبع:هفت صبح

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی