آخرین اخبار فرهنگی - هنری

واتراستونز،اخبار هنری،خبرهای هنری

کتاب سال «واتراستونز» معرفی شد

اثری از «کاترین راندل» به عنوان کتاب سال واتراستونز ۲۰۲۳ انتخاب شد. به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، «موجودات غیرممکن» نوشته…

رامبدجوان: برای پول به تئاتر نیامده ام 

رامبدجوان: برای پول به تئاتر نیامده ام

 

رامبد جوان بازیگر نمایش "کالیگولا" با اشاره به جذابیتهای حضور در صحنه از امتیازهای این نمایش برای مخاطب خاص و عام می گوید و تاکید می کند برای درآمدزایی به تئاتر نیامده است.

رامبد جوان بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون این روزها در نمایش متفاوت "کالیگولا" به کارگردانی همایون غنی زاده روی صحنه می رود، در این گفتگو جوان از دلایل حضورش در تئاتر و جذابیت های این نمایش گفت. او این تجربه را که مدت ها از آن دور بوده دوست دارد و معتقد است بر خلاف نظر عده ای از منتقدان، "کالیگولا" قابلیت جذب مخاطب گسترده را دارد.

▪ ماجرای بازی در نمایش "کالیگولا" از کجا شروع شد؟ متن را خواندید و جذاب بود یا گروه و تجربه ویژه حضور در این نمایش باعث شد پیشنهاد بازی در آن را بپذیرید؟

- رامبد جوان: دو هفته مانده به اجرای این نمایش در جشنواره تئاتر فجر آقای آتیلا پسیانی با من تماس گرفت و پیشنهاد داد در این نمایش بازی کنم. من شنیده بودم که همایون غنی زاده کارگردان این نمایش است و صابر ابر و هنگامه قاضیانی و تعدادی از بازیگران خوب تئاتردر آن بازی می کنند. بازیگری که آن نقش را بازی می کرد رفته بود، آقای غنی زاده هم با من تماس گرفت اما من در شرایط بدی بودم، باید "پسر آدم، دختر حوا" را به جشنواره فیلم فجر می رساندم و سرم شلوغ بود.

▪ "کالیگولا" را خوانده بودید؟

- سالها پیش خوانده بودم، نمایشنامه جالبی است. در مورد این نمایش تعریف های مثبتی شنیده بودم، می دانستم کارگردان باهوشی پشت آن است و حضور ابر و قاضیانی هم مرا برای بازی در "کالیگولا" ترغیب می کرد. اما نمی رسیدم. تصمیم گرفتم بگویم نمی آیم. رفتم سر تمرین اما دو صحنه ای که دیده ام باعث شد موافقت کنم.

▪ گروه کدام صحنه ها را آن روز تمرین کردند؟

- صحنه افتادن صندلی ها و باند پیچی کردن مریا را دیدم، فوق العاده و درجه یک بود.

▪ به دلیل فاصله ای که از تئاتر داشتید، نگران بازی در چنین نمایش فرم گرا و ویژه ای نبودید؟

- پیش از بازی دو نگرانی داشتم، یکی این که در این فرصت کم می توانم خودم را با گروه هماهنگ کنم، دیالوگم را حفظ کنم، سر جای خودم قرار بگیرم و نقشم را درآورم، نگرانی بعدی این بود که می توانم با کلیت کار ارتباط برقرار کنم. صابر معتقد بود اگر من بیایم زود با زبان این نمایش همراه می شوم.

▪ نقش از ابتدا همین طور بود، روی صندلی چرخدار و کم تحرکت نسبت به شخصیت های دیگر؟

- بله.

▪ بخشی از بازی شما حرکت های تان است اما در "کالیگولا" این ابزار را ندارید. سخت نیست؟

- برایم جالب بود، رامبدی که بازی اش بیشتر به بدن متکی است و حرکت زیاد دارد، تمام این ها را ندارد و محدود می شود به صورت و صدا. این خیلی جذاب است.

▪ همایون غنی زاده کارگردانی بود که با بازیگرانش تعامل داشته باشد یا همه چیز از پیش تعیین شده بود؟

- همه چیز از پیش تعیین شده بود، من وقتی با کارگردان حرف زدم، نگاه و سلیقه اش را شناختم فهمیدم که من باید کجا قرار بگیرم، این اتفاق خیلی زود افتاد، هم من فهمیدم زبان او چیست و هم او فهمید چطور باید با من کار کند.

▪ پیش از "کالیگولا" پیشنهاد تئاتری داشتید؟

- نه، اصلا. یعنی در سه سال گذشته یک یا دو پیشنهاد.

▪ دوست داشتید روی صحنه تئاتر بروید؟

- بله، نمایش هم حرفه من است، بازیگری و نمایش شغل من است. کارم را از تئاتر شروع کرده ام و به سینما و تلویزیون رفته ام.

▪ پس چرا پیشنهادها این قدر کم بود؟ شاید تئاتری ها فکر می کنند بازیگران سینما و تلویزیون مناسب تئاتر نیستند.

- نه فکر نمی کنم دلیلش این باشد. این را باید از آن هایی پرسید که باید من را دعوت می کردند و نکرند.

▪ بعضی از بازیگرها و کارگردان های تئاتر در باره حضور بازیگران سینما و تلویزیون در تئاتر نظر مثبت ندارند، می گویند تبعات منفی اش بیشتر است، دستمزدها بالا می رود، نظم تئاتر بهم می ریزید و...

- این که بگوییم بازیگرهای سینما و تلویزیون نمی توانند در تئاتر خوب باشند، شوخی است. بازیگر خوب نقشش را می فهمد و همه جا خوب است. وجود داشتن این گارد هم شایعه است، صحت ندارد.

▪ حضور بازیگرانی مثل شما، شهاب حسینی، صابر ابر و... می تواند مخاطبان شما در سینما و تلویزیون را بیاورد به تئاتر و این خوب است.

- من به عنوان بازیگر دستمزدی که در تلویزیون و سینما می گیرم در تئاتر نمی گیرم، توقعی هم ندارم. از تئاتر نمی خواهم درآمدزایی کنم، یک بار هم راجع به دستمزدم حرف نزده ام. آمده ام کاری انجام بدهم و به دنبال پول نیستم. بدیهی است به عنوان یک بازیگر و کارگردان تعدادی مشتری دارم و به خاطر من می آیند اینجا و به فروش نمایش کمک می شود و پول بیشتری به تئاتر می آید و این امکان کار را بیشتر می کند. تهیه کننده و کارگردانی که پول خوبی به دست آورده کار بعدی را با شرایط بهتری تولید می کند. این ها آدمهایی نیستند که با این پول بروند دنبال ساختمان سازی.

▪ با عکس این جریان هم موافقید؟ با این که بازیگرهای تئاتر به سینما و تلویزیون بیایند؟

- این اتفاق دارد می افتد. من این تفکیک ها را قبول ندارم. اما به سلیقه اعتقاد دارم، ممکن است کارگردان یا تهیه کننده ای مخالف این جریان باشد. یک نکته را هم در نظر بگیرید یک فیلم سینمایی دست کم با ۵۰۰ میلیون تومان ساخته می شود و طبیعی است کسی که حرفه اش این است بخواهد سرمایه اش را برگرداند. برای بازگشت سرمایه هم بازیگر یکی از ابزارها است. بازیگر تئاتر برای شناخته شدن نیاز به رسانه تلویزیون دارد تا به شهرت و محبوبیت برسد و بعد از آن طریق به سینما بروند. در این شرایط هم توانایی دارند و هم چهره شده اند. من به عنوان کارگردان وقتی با تهیه کننده بخش خصوصی کار می کنم برایم مهم است که فیلمم بفروشد.

▪ در نمایشی مثل "کالیگولا" که قطعا مخاطب عام ندارد، اگر بازیگرانی مثل ابر، قاضیانی و جوان حضور نداشته باشند مخاطب عام هرگز به تئاتر نمی آید. اما این گروه وقتی می آید و از نمایش چیزی سر در نمی آورد سرخورده شده دیگر سراغ تئاتر نمی آید.

- نه، حتی تماشاگر عام هم می تواند با این نمایش ارتباط برقرار کند، ما تماشاگر عام را دست کم می گیریم. تماشگر خاص امتیازهای بیشتری از این نمایش می گیرد و مخاطب عام کمتر متوجه ظرافت ها و جذابیت هایش می شود. من واکنش ها را می بینم هر کس در حد بضاعت خود از این نمایش لذت می برد.

▪ بازخوردها خوب بوده؟

- کلا بله، "کالیگولا" نمایش خوبی است، حرفه من این است و می فهمم که این نمایش خوب است و آمده ام در آن بازی کنم. اهل ادعای زیاد یا خضوع نیستم. ۲۰ سال است بازیگری می کنم و تشخیص می دهم چه کاری خوب است یا نیست.

▪ بازیگرهای متعددی در صحنه حضور دارند و کمتر بازیگری به طور مشخص با بازیگر دیگر در ارتباط مستقیم است. این در بازی شما تاثیر دارد؟

- همه ما روایت گر یک کلیت هستیم بعد رابطه من با کالیگولا شکل می گیرد بعد با اسکیپیون یکی از بزرگزادگان دربار، بعد جمع کردن بقیه و در نهایت برخورد با کالیگولا. این مشخص و روشن است.

▪ نگران نبودید بین این همه بازیگر دیده نشوید؟

- اصلا، من جای خودم را دارم.

▪ با کدام بازیگر راحت ترید؟

- با همه، البته یک صحنه اصلاح من و صابر بازی داریم که طراحی خوبی دارد، این از معدود صحنه های نمایش است که بازیگری اش دیده می شود. "کالیگولا" نمایش کارگردانی است و جای جلوه گری برای بازیگر کم دارد. البته در این صحنه هم حضور کارگردان دیده می شود. من و صابر این صحنه را خوب بازی می کنیم، دوستش داریم و از آن لذت بازیگری می بریم.

▪ بازیگر و کارگردانی مثل شما که کار تصویری زیاد انجام داده می داند که در کارهای تصویری می شود مونتیور یا راش ها را دید و اگر اشتباهی هست اصلاح کرد به غنی زاده اطمینان داشتید تا درست بازی کنید؟

- خیلی اطمینان داشتم، کارگردان ما باهوش و نابغه است. در تئاتر این را فرصت دارید که اگر جایی از کار می لنگد آن را به مرور درست کنید. اما دوربین این خطر را دارد که بعد از ثبت نمی شود کاری کرد.... / مصاحبه : خبرگزارى مهر


کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------