هنر برای همه حتی جنوب شهری‌ها! اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کنسرت‌

 

هفته پیش نمایندگان مجلس، وزارت ارشاد را مکلف کردند ۱۰ درصد از درآمد کنسرت‌ها را به خزانه دولت واریز کند؛ بر اساس بند الحاقی ۵ تبصره ۹ ماده واحده لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مکلف است ده درصد (۱۰%) بهای بلیت اجرا‌های صحنه‌ای (کنسرت) در تهران و کلان‌شهر‌ها را اخذ و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کند.

 

این موضوع به کام بسیاری از اهالی موسیقی خوش نیامد و محمد معتمدی، خواننده نامدار ایرانی با انتشار متنی نسبت به این مسئله واکنش نشان داد: «مدت‌هاست در تلاش بودیم تا با طرحی به نام "هنر برای همه" بهای بلیت کنسرت را به پایین‌ترین حد ممکن برسانیم تا بخش کم درآمد جامعه توان رفتن به کنسرت‌های خوب را پیدا کنند که هم دلشان شادشود و هم پدیده شوم تبعیض کمرنگ‌تر شود. ولی شنیدم نمایندگان محترم مجلس قانونی تصویب کرده‌اند که عملکرد معکوس دارد. یعنی بهای بلیت کنسرت‌ها را افزایش می‌دهد.»

 

هزینه مجلس!

معتمدی در ادامه به نکته مهمی اشاره کرد که به احتمال قریب به یقین رخ می دهد چرا که اکثر کنسرت‌گذاران، موسیقی و به ویژه کنسرت را محلی برای کسب درآمد می‌بینند و طبیعتا هر اتفاقی که به ضررشان تمام شود یا حداقل از سودشان بکاهد را در جاهای دیگر جبران می کنند.

 

خواننده تیتراژ «لحظه گرگ و میش» در ادامه نوشت: «طبق قانون اخیر مصوب مجلس، ۱۰ درصد از درآمد کنسرت‌ها باید به خزانه دولت واگذار شود. (بخوانید بلیت کنسرت‌ها ده درصد گران شود) هدف از این طرح چیست؟ کارکرد آن کدام است؟ مبنای کارشناسی آن کجاست؟ بهتر نبود پیش از تصویب این قانون، قوانینی تصویب می‌کردید که به جهت‌دهی درست فرهنگ، هنر و موسیقی در جامعه بینجامد؟ اصلا کارشناسی در مجلس هست که اطلاعی از معضلات فرهنگی و موسیقایی جامعه داشته باشد؟ هزینه‌های میلیونی سالن‌ها، هزینه‌های میلیونی تبلیغات، هزینه اماکن، و امروز هزینه جدید که نامش را می‌گذارم هزینه مجلس! عزیزان نماینده، لطفاً شیپور را از سر گشادش باد نکنید.»

 

حرکت تحسین‌برانگیز معتمدی

صحبت های معتمدی از آنجایی قابل تحسین است که او جایگاهی مستحکم در صدا و سیما دارد و در بیشتر تیتراژهای سریال های تلویزیون، صدایش شنیده می‌شود. از طرفی اهالی فن، معتمدی را یکی از بهترین خوانندگان کنونی موسیقی اصیل ایرانی می دانند و کنسرت هایش نیز با استقبال مردمی روبرو است. معتمدی می‌تواند مانند بسیاری از خوانندگان هم‌نسلش سکوت کند و پول روی پول بگذارد اما طرح چنین دغدغه هایی که ممکن است برایش هزینه ایجاد کند، تحسین برانگیز است.

 

او در ادامه صحبت هایی در تکمیل نوشته اش انجام داد و گفت: «اجرای طرح "هنر برای همه" از آن جایی به ذهنم رسید که طی سال‌های اخیر همیشه شاهد این موضوع بوده‌ام که بخش زیادی از جامعه و مردم علاقه زیادی به دیدن کنسرت دارند اما متاسفانه فقدان توان مالی اغلب مردم، آن هم در شرایط اقتصادی فعلی اجازه نمی‌دهد که آنها شرایطی برای تماشای کنسرت‌های با کیفیت داشته باشند. شما حساب کنید اگر یک خانوار 5 نفره بخواهند کنسرت ببینند، سرپرست خانوار مجبور است دستمزد ماهانه خود را به طور کامل برای خرید بلیت کنسرت صرف کند که این واقعا برای یک سرپرست خانوار عملی و عقلانی نیست، به همین جهت فکر کردیم چه کاری می‌توان در این زمینه انجام داد.»

 

رویای کنسرت 20 هزار تومانی

او ادامه داد: «در ماه‌های اخیر طرحی به ذهنم رسیده بود که بتوانم در قالب حوزه‌های تئاتر و موسیقی، آن را به مرحله اجرا برسانم، این بود که ایده اجرایی "هنر برای همه" را طراحی و آن را با مسئولان سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در میان گذاشتم. در این حوزه هم جلساتی برگزار شد و این موضوعات مطرح شد که بتوانیم در قالب این طرح جامع از موقعیت مکانی و امکانات تالارهای خوب به ویژه در جنوب تهران که بلااستفاده یا کم استفاده هستند، بهره‌های بیشتری برده و در آن جا فضایی را فراهم کنیم که با مشارکت هنرمندان و اسپانسرها، کنسرت‌هایی با بلیت ارزان قیمت را برگزار کنیم تا خانواده‌ها بتوانند از اجراهای زنده نیز استفاده کنند. آنچه برایبلیت این کنسرت‌ها در طرح "هنر برای همه" قیمت گذاری شده رقمی بین 20 تا 25 هزار تومان و در صورت مشارکت اسپانسر، پایین‌تر است که امیدوارم بتوانیم در این حوزه به نتیجه برسیم.»

 

استارت از سال 98

معتمدی در ادامه گفت: «خوشبختانه این طرح مورد پذیرش سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران قرار گرفته و اگر مشکل خاصی در این حوزه وجود نداشته باشد، قصد داریم فروردین ماه سال 98 استارت اجرای این طرح را در پردیس تئاتر تهران واقع در منطقه خاوران بزنیم. البته این موضوع فعلا جنبه آزمایشی دارد تا بتوانیم خطای کارها را پیدا کنیم و بعد به شکلی منسجم هم در حوزه سینما و هم در حوزه تئاتر، کارهایی را به صورت مستمر انجام دهیم. در این راه فارغ از حمایت‌هایی که از سوی مدیران داریم، این هنرمندان فعال موسیقی و تئاتر هستند که می‌توانند در این راه همراه ارزشمندی باشند.» 

 

 

همدلی

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------