كينه صداوسیما با «عادل» تمامي ندارد اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,عادل فردوسى پور

  

قريب به 2 سال از کنار گذاشتن عادل فردوسي‌پور و برنامه محبوبش 90 از شبکه 3 مي‌گذرد اما در اين مدت با وجود اظهارات بسيار و حتي فشارهاي وارده از سوي برخي دستگاه‌ها صداوسيما زير بار بازگشت عادل نرفت تا او به فکر ساختن برنامه‌اي جديد در فضاي اينترنت بيفتد.

 

در همين راستا، فردوسي‌پور برنامه «99» را در چارچوب و شاکله برنامه 90 ساخت اما ساترا (سازمان صوت و تصوير فراگير) که زيرمجموعه صداوسيما فعاليت مي‌کند مجوز اين برنامه را به نام عادل صادر نکرد تا دوري فردوسي‌پور از رسانه‌ و مردم بيش از پيش شود.

 

سرمايه‌سوزي صداوسيما

عادل فردوسي‌پور نماد واضح سرمايه‌سوزي صداوسيماست؛ چهره‌اي که طي بيش از دو دهه با برنامه جريان‌ساز نود توانسته بود مخاطبان تلويزيون را بسيار بالا ببرد. کمااينکه به اذعان بسياري اگر مخاطب صداوسيما اکنون به اين مقدار تنزل يافته به دليل نبود برخي برنامه‌ها از جمله 90 فردوسي‌پور و خندوانه رامبد جوان است. با اين حال هيچ‌کسي نمي‌داند دليل حذف عادل فردوسي‌پور از صداوسيما چه بود و حتي عادل و مديران صداوسيما، توضيحي در رابطه با ممنوعيت پخش اين برنامه ندادند.

 

هر چه هست به همان شب جشنواره جام‌جم در 21 اسفند 97 بازمي‌گردد. جايي که فردوسي‌پور پس از دريافت تنديس جايزه مردمي بهترين برنامه و تنديس بهترين تهيه‌کننده برنامه ترکيبي بدون اشاره به مديران شبکه 3 سيما گفت: «خوشحالم در سخت‌ترين سال کاري‌ام که در رسانه‌ خودم هم به من بي‌مهري شد، ديده شدم؛ براي سختي‌هايي که امسال کشيدم منقلب شدم، ولي اين جايزه که لطف مردم و سازمان بود، مثل يک اکسير است و تمام غم‌هايم را کنارمي‌گذارم.» از آن پس بود که به دلايل نامعلوم مجري و تهيه‌کننده سرشناس تلويزيون با بي‌مهري مديران سازمان و عدم توجه به مخاطب ميليوني فردوسي‌پور و برنامه‌اش کنار گذاشته شد و مديران شبکه 3 در اقدامي شتابزده براي اينکه جاي خالي نود چندان حس نشود برنامه فوتبال برتر را با اجراي محمدحسين ميثاقي که خود مدت‌ها نزد فردوسي‌پور کار آموزي مي‌کرد روي آنتن بردند تا نشان دهند که مي‌توانند بدون فردوسي‌پور هم ادامه دهند.

 

اما به اذعان بسياري از مخاطبان و حتي چهره‌هاي ورزشي اين برنامه هيچ‌گاه نتوانست پا جاي پاي نود بگذارد. البته تلاش‌هايي از سوي مجلس و شوراي نظارت بر صداوسيما براي بازگشت عادل و نود صورت گرفت اما مديران شبکه 3 زير بار اين بازگشت نرفتند. با اين حال گرچه فردوسي‌پور با نود رفت اما حضورش در سيما و شبکه ورزش با فوتبال 120 ادامه يافت. البته اين تنها حضور فردوسي‌پور بر بستر رسانه نبود و وي چندي بعد با برنامه‌ ال‌کلاسيکو که مخصوص شهرآورد بزرگ اسپانيا بود بر بستر اينترنت وارد خانه‌هاي مردم شد که آن برنامه نيز رکود پربيننده‌ترين برنامه فضاي وب را شکست.

 

99 مجوز نگرفت

چندي پيش بود که در رسانه‌هاي رسمي و فضاي مجازي خبر بازگشت دوباره عادل فردوسي‌پور به آنتن زنده مطرح شد؛ برنامه‌اي با شکل و شمايل 90 با نام« 99» که فردوسي‌پور قصد داشت اين برنامه را با محوريت بررسي بازي‌هاي ليگ برتر فوتبال در فصل جديد در 15 قسمت توليد کرده و به‌صورت زنده و از روي بستر اينترنتي پخش کند. همين خبر کافي بود تا موجي از شادي در ميان هواداران عادل و فوتبالدوستان ايجاد شود و آنهايي که ماه‌ها به جاي نود برنامه جايگزين را مي‌ديدند، منتظر بازگشت فردوسي‌پور با نود نو باشند اما طولي نکشيد که اين شادي به ياس بدل شد و خبر رسيد که فردوسي‌پور و برنامه جديدش نتوانستند از ساترا که زيرمجموعه صداوسيما فعاليت مي‌کند مجوزهاي لازم را دريافت کنند.

 

در اين راستا، علي سعد سرپرست معاونت کاربران و تنظيم‌گري اجتماعي ساترا در توئيتر نوشت: «‏درباره خبري که روز گذشته يک رسانه خبري منتشر کرده بود چند نکته را براي ايجاد شفافيت عرض مي‌کنم: رويکرد ساترا حمايت از رسانه‌هاي صوت و تصوير ايراني و محتواي بومي روي آنهاست. شرط طرح برنامه‌ها در شوراي موافقت کلي انتشار، عدم وجود موانع حقوقي، قضايي و امنيتي است که در مورد برنامه نود نو که به درخواست فيليمو و کافه بازار مطرح شده بود، به دليل عدم دريافت مکتوب استعلام مراجع مسئول، عملا موضوع قابل طرح و بررسي توسط شوراي مذکور نبود. حيطه مسئوليتي ساترا فقط تصميمات رسانه‌اي است. لذا در صورت وجود ملاحظات استعلامي، دعاوي حقوقي يا پرونده‌هاي قضايي، ساترا امکان بررسي تقاضاهاي رسيده را نخواهد داشت.» بدين گونه مشخص شد که هنوز هم پس از 2 سال برخي نمي‌خواهند فردوسي‌پور در اين فضا کار کند.

 

عادل از ايران نمي‌رود

چند روز پيش عادل فردوسي‌پور که در حاشيه دريافت جايزه دستاورد فارغ‌التحصيلان در مراسم آنلاين انجمن فارغ‌التحصيلان دانشگاه شريف شرکت کرده بود، فقط به اين نکته اشاره کرد که بدون هيچ دليل موجهي او را کنار گذاشته‌اند و توضيح بيشتري نداد. اما نکته مهم، بخشي از صحبت‌هاي او بود که بار ديگر به شايعات مهاجرت او دامن زد.

 

او در بخشي از اين ويدئوکنفرانس اعلام کرد: هميشه به دانشجوهايم مي‌گفتم بمانيد تا اين کشور را باهم بسازيم، ولي بعد از اتفاقات خوبي که براي من و همه ايرانيان رخ نداد، وقتي يک دانشجو از من پرسيد که هنوز اصرار به ماندن در ايران داريد، ديگر جوابي براي آنها نداشتم! همين مساله باعث شده تا برخي شايعه احتمال مهاجرت فردوسي‌پور به خارج از کشور را مطرح کنند. مهاجرتي که سال گذشته به نام مزدک ميرزايي افتاد و اکنون نام فردوسي‌پور را بر زبان‌ها جاري ساخته است.

 

آرمان ملي/ حميد شجاعي

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی