جهیزیه‌ها به خاطر گرانی آب می‌روند!اخبار,اخبار اقتصادی,لوازم خانگی

بازار تهیه جهیزیه برای عروس خانم‌ها این روزها بسیار ملتهب است. خانواده‌هایی که با هزار امید و آرزو برای تهیه وسایل زندگی دختران‌شان به بازار می‌آیند در نهایت آنگونه که راضی باشند بازار را ترک نمی‌کنند.

 

شرایط اقتصادی کشور ظرف چند ماه گذشته تاکنون تکان شدیدی را به قیمت لوازم خانگی وارد کرده است به طوری که خیلی از خانواده‌ها که در تدارک مراسم ازدواج بودند غافلگیر شدند.

 

تاثیر شرایط بد اقتصادی و تغییرات بسیار ناگهانی قیمت‌ها در تابستان از جمله در حوزه سکه و طلا و همچنین مراسم عروسی و همچنین تهیه جهیزیه ورق را برگرداند. برخی مراسم‌ها را کنسل کرده یا دست نگه داشتند تا ببینند کار به کجا می‌رسد. برخی نیز راه دیگری در پیش گرفتند ؛ یا کلا قید موضوع را زدند یا ترجیح دادند با وسایل ساده و ارزان به خانه بخت بروند.

 

با این حال شرایط قیمتی در بازار لوازم خانگی هنوز تغییری نکرده است. قیمت ارز پایین آمده اما قیمت‌ها همچنان سر به فلک می‌کشد و مصرف‌کننده تغیری را حس نمی‌کند.

 

گرانی آداب و رسوم را هم تغییر داده!

تا سال‌های قبل که قیمت‌ها چندان تغیری نکرده بود خرید جهیزیه راحت تر بود و خانواده دختر تا جایی که در توان‌شان بود سنگ تمام می‌گذاشتند تا آبرویشان نرود. اما با رشد چشمگیر قیمت‌ها ناگهان ورق برگشت و به همان نسبت ذائقه و گرایش عروس خانم‌ها هم قدری تغییر کرد و به عبارتی آنها مجبور شدند قدری فیتیله را پایین بکشند.

 

خانم جوانی که به همراه مادرش به بازار امین حضور آمده بود تا جهیزیه بخرد به خبرنگار آفتاب یزد گفت:‌ تغییر شرایط اقتصادی و گرانی قدری هم سنت‌ها و آداب و رسوم را تغییر داده است. مثلا من از نامزدم خواستم خودش یا پدرش قدری کمک کنند و در تهیه جهیزیه مشارکت مالی کنند.

 

وی گفت: پدر من یک حقوق بازنشستگی ساده دارد چگونه می‌تواند چندین میلیون برای خرید جهیزیه هزینه کند؛ بد نیست این روزها خانواده پسر هم همکاری کنند و عهده‌دار تهیه بخشی از جهیزیه شوند.

 

سردرگمی خانواده‌ها

کمی آن سو تر در مغازه‌ای حوالی میدان شوش که بازار لوازم خانگی است خانواده‌ای برای خرید وسایل حضور داشتند. مرد جا افتاده‌ای قیمت ماشین ظرفشویی را پرسید که مغازه‌دار قیمت 9 میلیون و 400 را اعلام کرد.

 

تقریبا اخم‌ها در هم رفت و مادر دختر به مزاح گفت: چاره‌ای نیست دیگه، با دست ظرف‌ها را بشور!

 

مغازه‌دار گفت: تا همین اردیبهشت ماه همین ماشین ظرفشویی را 4 میلیون می‌فروختیم اما الان خودتان شرایط را می‌دانید حتما.

 

خبرنگار آفتاب یزد به مغازه‌دار گفت: قیمت ارز پایین آمده دلار از 16 هزار به 9 هزار رسیده است. مغازه دار گفت: داداشم معلوم نیست چی‌بشه ممکنه هر لحظه قیمت بالا بکشه ما مجبوریم قیمت نرمال بدهیم که ضرر نکنیم.

 

وی ادامه داد: الان واردات قفل شده و ما نمی‌توانیم جنس بیاوریم، همه چیز پایین آمدن قیمت ارز نیست؛ ما قبلا مثل آب خوردن جنس وارد می‌کردیم الان شرایط فرق کرده است.

 

در راسته بازار لوازم خانگی در میدان شوش گروه‌های خانوادگی کم نبودند که برای خرید جهیزیه آمده بودند. خانم میانسالی گفت که نذر کرده 20 میلیون را برای تهیه جهیزیه عروس تقبل کند. وی گفت: قیمت ظرف و ظروف خیلی بالاست؛ با این پول نهایت بتوانم دو یا سه قلم تهیه کنم.

 

آشفته بازار قیمت‌ها، استیصال و ناراحتی خیلی از عروس‌های دم بخت و خانواده‌هایشان را به همراه داشت. خانواده‌ها پس از هر پرس و جوی قیمت، بیرون مغازه جمع می‌شدند و شور و قول می‌کردند. در جایی دختر خانم به پدرش گفت: مجبورم نیم ست یا اصلا تک برمی‌دارم.

 

او ادامه داد: فعلا یکی دو قلم بگیریم بقیه ش را یه کاریش می‌کنیم.

 

خانم میانسالی که بیرون مغازه در حال نگاه کردن به قیمت یخچال ایرانی بود پس از آنکه قدری با دخترش صحبت کرد در نهایت به این نتیجه رسید بیشتر بگردند تا بلکه جایی کالای ارزان تر پیدا کنند.

 

وی در پاسخ به سوال خبرنگار آفتاب یزد که چه فرقی بین جنس ایرانی و خارجی هست، گفت: من 4 سال قبل که اون یکی دخترم را شوهر دادم کل وسایل خانه‌ا‌ش را خارجی گرفتم، الان با این وضعیت قیمت‌ها مجبورم کالای ایرانی ارزان برای این یکی دخترم بگیرم.

 

دختر خانم که اخم کرده بود با دلخوری گفت: بله دیگه، به ما که رسید سهم ما شد جنس بنجل و چیپ !

 

وقتی بساط جهیزیه آب می‌رود

ناامیدی و پریشانی در چهره بیشتر خانواده‌ها که برای خرید جهیزیه به شوش یا امین حضور آمده بودند،دیده می‌شد. اتیکت قیمت‌های روی کالا بیشتر آنها‌ها را میخکوب می‌کرد. مسئله این است که در عرض چند مدت کوتاه قیمت‌ها چند برابر شده بود و کسی باور نمی‌کرد که گرانی کالاها به این حد رسیده باشد.

 

با این حال بیشتر خانواده‌ها تمایل به خرید جنس ایرانی داشتند و درباره این تمایل خود می‌گفتند: ارزان‌تر است.

 

بررسی‌ها نشان می‌داد که بسیاری از عروس خانم‌ها در نهایت راضی می‌شدند که خرید‌های غیر ضروری و اضافی را انجام ندهند؛ در همین راستا خریدِ ست‌های کامل، به نصف تقلیل یافته یا وسایل تشریفاتی‌تر و در عین حال گران مثل ماشین ظرفشویی حذف شده است.

 

یکی از مغازه‌داران امین حضور می‌گوید: قیمت‌ها دست ما نیست، شرکت بالا می‌دهد و آن هم دلایل موجه خودش را دارد. وقتی شرکت نتوانسته جنس وارد کند و انبارش خالیست آیا این توقع منطقی است که جنس را ارزان بدهد؟ 

 

وی گفت: گیر کار جای دیگر است که باید رفع شود، فروشنده تقصیری ندارد. او هم از همین مردم است و ما دوست نداریم شرمندگی خانواده‌ها را موقعی که قیمت را به آنها اعلام می‌کنیم مشاهده کنیم.

 

او درباره گرانی کالای ایرانی می‌گوید: اسمش کالای ایرانی است اما بیشتر قطعاتش از خارج می‌آید و در واقع اینجا سرهم بندی می‌شود نه به این معنی که کیفیت ندارد، قطعه‌ها جاگذاری می‌شوند و می‌شود کالای ایرانی!

 

این مغازه‌دار در پاسخ به این پرسش خبرنگار آفتاب یزد که قطعات از کجا وارد می‌شود می‌گوید: چین و تایوان، اما الان آنها هم برای ما ناز می‌کنند، وقتی قطعه نتواند وارد شود یا خود کالا برای ورود و ترخیص مشکل داشته باشد طبعا قیمتش هم متفاوت می‌شود.

 

وی در باره میزان گرانی لوازم خانگی می‌گوید: ما با خانواده‌هایی که برای جهیزیه می‌آیند کمی راه‌می‌آییم اما مثلا در عرض 20 روز 15 تا 20درصد افزایش قیمت داشته ایم، چون بازار ثبات ندارد و چیزی در آن قابل پیش بینی نیست.

 

قیمت‌ها در بازار لوازم خانگی موضوع چندان غیرقابل انکاری به نظر نمی‌رسد. یکی از ائمه جمعه هم چندی قبل از این موضوع گلایه کرد و حتی گفت که مردم گوشه و کنار می‌نالند، چرا یخچال ۲و ۳ میلیونی شده ۱۵ میلیون تومان!

 

جهیزیه کامل بدون تشریفات یعنی چه کالاهایی؟

برخی تصور می‌کنند تهیه جهیزیه با دو سه قلم بزرگ قابل حل است اما لیست کاملی از جهیزیه یک نوعروس وجود دارد که بالغ بر بیش از صد قلم کالاست که تهیه آن در بیشتر موارد بر عهده خانواده دختر است ضمن آنکه قیمت آنها شدیدا هم بالا رفته و هر روز هم درصدی بر قیمت قبلی اضافه می‌شود.

 

با این حال مجموع کل اقلامی که برای جهیزیه کامل یک عروس باید خریده شود شامل اقلام زیر است: یخچال، فریزر، اجاق گاز، مایکروویو، ظرفشویی، لباسشویی، سرخ کن، چرخ گوشت، پلو‌پز، زود پز، چای ساز، سماور توستر، سبزی‌خرد‌کن، کتری، همزن برقی، سرویس قاشق، سرویس کریستال بوفه، سرویس ظروف مهمان، سرویس پیرکس سرویس چینی، سرویس قابلمه تفلون، سرویس روی، سرویس پلاستیک، سرویس دم‌کنی، سرویس چاقو، قهوه خوری، فلاسک چای، همزن‌دستی، کفگیر ملاقه استیل، کفگیر ملاقه تفلون، قوری و کتری، رو گازی، سینی و کاسه سماور، سبد تفاله چایی، سینی بزرگ و کوچک، نمکدان دم دستی، نمکدان پذیرایی، پارچ یخچال، شیشه آب، استکان دم دستی، استکان پذیرایی، پارچ و لیوان‌دم‌دستی، پارچ و لیوان مهمان، ست آبلیمو، آبغوره، قندان، یخ‌دون، گیره لباس، کارد میوه، فنجان چای، نعلبکی، سیخ، توری کباب، جای نان پلاستیکی، دبه بزرگ و کوچک، پتوی مسافرتی، قابلمه پیرکس ۳ تایی، در باز کن معمولی، بستنی خوری، لیوان شربت خوری بلند و کمر باریک، ابر سفره پاک کن، مرغ خوری بزرگ و کوچک، کفگیر و چنگال چوبی، گوشت کوب استیل، اسفند دودکن، چای صافکن، رنده معمولی، تخته سبزی، تخته گوشت چوبی، جای سیب زمینی و پیاز، رو‌انداز و تو‌انداز کابینت، زیر قابلمه ای، شعله پخش کن، الک، آبکش استیل، چنگال سالاد، سیخ چوبی، وردنه، سبد چاقو رویخچالی ماهی تابه چدن، صافی، شیشه شور با ابر، پیمانه فلفل و نمک، حوله آشپزخانه، دستمال سفره، کارد و چنگال پذیرایی، جای اسکاچ، جای کارد برای سر میز پذیرایی، سبدهای چوبی، ست ادویه، سطل برای تی کشیدن، سبد میوه استیل، سفره نان، سفره دم دستی، سفره مهمان، جای سیخ، پارچ پلاستیکی و...

 

حال باید دید در چنین شرایطی با توجه به نوسان قیمتها چه مقدار باید هزینه کرد تا این اقلام تهیه شود! و با این حساب تصور تهیه صرفا 4 قلم برای جهیزیه عروس تا حد زیادی نگرش خوش بینانه به حساب می‌آید!

 


----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------