آخرین اخبار اقتصادی

آیین‌نامه واردات خودرو‌های کارکرده،اخبار بازار خودرو،خبرهای بازار خودرو

رونمایی از آیین‌نامه واردات خودرو‌های کارکرده: سن خودرو‌ها باید بین ۳ تا ۵ سال باشد

از آیین‌نامه واردات خودرو‌های کارکرده رونمایی شد. به گزارش خبرگزاری دانشجو، از آیین‌نامه واردات خودروهای کارکرده رونمایی شد.…

اوپک توقف رشد تقاضا برای نفت در بلندمدت را رد کرداوپک،اخبار اقتصادی،خبرهای اقتصادی
دبیرکل اوپک ضمن انتقاد از آژانس بین‌المللی انرژی درمورد پیش‌بینی توقف رشد تقاضا برای نفت در ۲۰۲۹، اعلام کرد این پیش‌بینی یک اظهار نظر خطرناک مخصوصاً برای مصرف‌کنندگان است که باعث بی‌ثباتی انرژی در مقیاسی بی‌سابقه می‌شود.

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، هیثم الغیس دبیرکل اوپک گفت این گروه اوج تقاضا برای نفت را در بلند مدت پیش ‌بینی نمی‌کند و انتظار دارد تقاضا تا 2045 تا 116 میلیون بشکه در روز رشد داشته باشد.

 

آژانس بین المللی انرژی در گزارشی در روز چهارشنبه اعلام کرد تقاضا برای نفت در 2029 به اوج رسیده و تا پایان دهه حاضر در حدود سطح 106 میلیون بشکه در روز تثبیت می‌شود.

 

دبیرکل اوپک این گزارش آژانس بین‌المللی انرژی را یک اظهار نظر خطرناک مخصوصاً برای مصرف‌کنندگان اعلام کرد که باعث بی‌ثباتی انرژی در مقیاسی بی‌سابقه می‌شود.

 

ائتلاف اوپک پلاس که از گروه اوپک و متحدانش از جمله روسیه تشکیل شده از اواخر 2022 به تولید خود را جهت حمایت از بازار پایین آورده است.

 

اعضای این ائتلاف 5.86 میلیون بشکه در روز از تولید خود را کاهش داده‌اند که معادل 5.7 درصد از تقاضای جهانی می‌شود.

 

این کاهش تولید شامل 3.66 میلیون بشکه در روز کاهش تولیدی می‌شود که طبق جلسه دوم ژوئن تا پایان 2025 ادامه خواهد داشت و همچنین 2.2 میلیون بشکه در روز کاهش تولید داوطلبانه برخی از اعضا که از ماه اکتبر به تدریج و طی یک سال برداشته خواهد شد.

 

الغیس گفت پیش‌بینی‌های مشابه پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی قبلاً هم اشتباه بوده، مانند پیش‌بینی این آژانس در مورد اوج تقاضا برای بنزین در 2019 یا اوج تقاضا برای زغال سنگ در 2014.

 

وی تاکید کرد اوپک پیش‌بینی می‌کند تقاضا برای نفت طی دو سال در 2024 و 2025، چهار میلیون بشکه در روز رشد داشته باشد. با توجه به اینکه آژانس بین‌المللی انرژی رشد 2 میلیون بشکه‌ای تقاضا را در این دوره و رشد 0.8 میلیون بشکه‌ای را در 2026 پیش بینی کرده، چطور ممکن است در 2030 و طی 4 سال به رشد صفر برسد.

 

دبیرکل اوپک این پیش‌بینی را یک سناریوی غیر واقعی نامیده که تاثیر منفی بر اقتصادهای دنیا می‌گذارد.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------