آخرین اخبار اقتصادی

دستمزد ۱۴۰۲,اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی

وزیر کار درباره دستمزد ۱۴۰۲ چه گفت؟/ جزییات تغییرات رقم حقوق کارگران

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره دستمزد سال آینده کارگران گفت: اقلام مصرفی کارگری و کمک هزینه مسکن به گونه‌ای افزایش…

چند واقعیت درباره بازار مسکن جنوب پایتختبه گزارش دنیای اقتصاد ؛ در روزهای اخیر اخبار رسمی از آمار پروانه‌های ساختمانی صادر شده در پایتخت حکایت از آن داشت که یکی از مناطق واقع در نیمه جنوبی شهر در صدر رتبه‌بندی مناطق به لحاظ تعداد جواز ساخت صادر شده در ۹ ماه سپری شده از سال جاری قرار گرفته است. منطقه ۱۵ تهران اگرچه ظاهرا به لحاظ ساخت و ساز روزهای پرحرارت‌تری را نسبت به گذشته پشت سر می‌گذارد اما بررسی وضعیت بازار معاملات ملکی در این منطقه حکایت از آن دارد که روند ساخت و ساز و معاملات در این نواحی نسبتی با هم ندارد.

 

به گزارش  دنیای اقتصاد ، شاید با شنیدن خبر افزایش صدور پروانه ساختمانی در یک یا چند منطقه خاص این طور به نظر برسد که احتمالا در این مناطق حجم معاملات مسکن نیز نسبت به سایر مناطق بیشتر یا دست‌کم رو به افزایش است. اما در مورد منطقه ۱۵ که در ماه‌های اخیر بیشترین جواز ساختمانی در آن صادر شده، به لحاظ نقل و انتقال ملکی در زمره سردترین مناطق بازار مسکن به شمار می‌آید.

 

بر اساس گزارش بانک مرکزی در آبان ماه این منطقه رتبه دهم حجم معاملات را به خود اختصاص داده و فقط ۳۵۰ معامله معادل چهار درصد از کل معاملات شهر تهران در ماه میانی پاییز در این منطقه صورت گرفته بود.  بررسی میزان عرضه جدید در این منطقه و چند منطقه جنوبی دیگر تهران نیز حکایت از آن دارد که اگرچه صدور پروانه ساختمانی در برخی از آنها تحت تاثیر بسته مشوق‌های نوسازی بافت فرسوده افزایش پیدا کرده، اما این موضوع ارتباطی با حجم عرضه در مناطق مذکور نداشته و اکنون تعداد فایل‌های فروش در اغلب محله‌های مناطق ۱۵ تا ۲۰ انگشت‌شمار است.

 

در بهترین حالت ممکن است بین ۱۲ تا ۱۸ ماه طول بکشد تا اولین عرضه‌های ملکی ناشی از ساخت و سازهای سال جاری در این مناطق صورت بگیرد. بنابراین فعلا نمی‌توان انتظار داشت آثار افزایش دما در بازار سرمایه‌گذاری ساختمانی در این مناطق مشهود شود. در حال حاضر در میان مناطق واقع در نیمه جنوبی تهران مناطق ۹، ۱۰، ۱۳ و ۱۴ را می‌توان به عنوان بخشی که معاملات ملکی در آن رونق بیشتری نسبت به سایر مناطق دارد، معرفی کرد.

 

بازار مسکن ,اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023