آخرین اخبار اقتصادی


اخبار,اخبار اقتصادی,یارانه

سه‌شنبه (20 خرداد) یارانه نقدی واریز می‌شود

سازمان هدفمندی یارانه زمان پرداخت یک صد و دوازدهمین مرحله یارانه نقدی را ۲۰خرداد اعلام کرد. به گزارش ایلنا، یک صد و…


دلایل افزایش چشمگیر قیمت برخی از محصولات لبنی/ رشد قیمت مواد اولیه واردتی همزمان با رشد قیمت دلار اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی,قیمت شیر
وزارت صنعت، معدن و تجارت در گزارشی از افزایش قیمت شیر استریل پاکتی با ۲.۵ درصد چربی تا ۵۱.۶ درصد در بهمن ۹۸ نسبت به ماه مشابه در سال ۹۷ خبر داد. انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی افزیش قیمت‌ها را تنها مختص محصولاتی می‌داند که مشمول قیمت‌گذاری مصوب نمی‌شوند و هزینه‌های تمام شده تولید آن‌ها افزایش چشمگری داشته است به ویژه آن‌هایی که برخی از اقلام تولیدی آن‌ها از طریق واردات تامین می‌شود. 

به گزارش ایلنا؛ در گزارش وزارت صمت بهای شیر استریل پاکتی ۲.۵ درصد چربی در بهمن ماه ۹۸ هر پاکت ۷۳ هزار و ۵۹۰ ریال بود و در مقایسه با دی ماه همان سال که ۷۳ هزار و ۵۱۸ ریال بود، رشد ۰.۱ درصدی داشت، اما نسبت به بهمن ۹۷ که ۴۸ هزار و ۵۴۳ ریال بود، افزایش ۵۱.۶ درصدی را نشان می‌دهد. این محصول نسب به سایر محصولات صنایع لبنی به شکل چشمگیری افزایش قیمت داشته است.

 

مدیر روابط عمومی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی دلیل افزایش چشمگیر قیمت این محصول را مربوط به هزینه تمام شده تولید آن می‌داند.

 

سید محمدرضا بنی‌طبا در گفت‌و گو با ایلنا یکی از مواد اولیه تولید این محصول که نقش بسیار تاثیر گذاری بر افزایش قیمت تمام شده آن داشته است را پاکت‌های چند لایه مخصوص بسته بندی شیر استریل عنوان می‌کند که بخش عمده آن از طریق واردات تامین می‌شود.

 

وی ادامه داد: در خرداد ماه سال 98 دولت و ستاد تنظیم بازار قیمت شیرخام را افزایش داد و به تبع آن قیمت تمام شده تمام محصولات شیرپایه افزایش داشت علاوه بر این در سال گذشته نرخ دلار رشد زیادی را تجربه کرد و این رشد تمام کالاهایی وارداتی از جمله پاکت‌های مخصوص بسته بندی شیر استریل را تحت تاثیر خود قرار داد.

 

بنی‌طبا با تاکید بر اینکه بر خلاف تصور عموم شیر استریل فاقد هر گونه ماده نگهدارنده است، افزود: در شیر استریل علاوه بر فرآیند متفاوت تولید آن، نوع بسته بندی و پاکت چند لایه مورد استفاده برای این محصول است که موجب حفظ سلامت محصول در طولانی مدت می‌شود.

 

وی اضافه کرد: علاوه بر هزینه‌های مربوط به بسته بندی محصول که با رشد قیمت بالا همراه بوده، سایر مواد اولیه تولید و هزینه‌های سربار تولید نیز طی سال گذشته افزایش قیمت را تجریه کرده‌اند.

 

بنی‌طبا با یادآوری اینکه 12 محصول لبنی هستند که شامل قیمت‌گذاری دستوری می‌شوند و این 12 قلم اصلی‌ترین کالاهای صنعت لبنیات هستند، اظهار کرد: این محصولات توسط ستاد تنظیم بازار قیمت‌گذاری می‌شوند و تولیدکنندگان نیز به‌رغم اینکه هزینه‌های تولید آنها افزایش چشمگیری داشته، به مصوبه ستاد تنظیم بازار تمکین می‌کنند.

 

وی تاکید کرد: بنا بر مستندات موجود و گزارش میدانی، صنعت لبنیات جزو معدود صنایع کشور بود که علی رغم افزایش قیمت سوخت، از آبان ماه گذشته تا به امروز افزایش قیمتی بر محصولات مشمول قیمت گذاری نداشته است.

 

  به گزارش ایلنا؛ گزارش وزارت صمت درباره تغیر قیمت سایر اقلام نوشته است؛ شیر خام ۲.۳ درصد چربی در بهمن ماه سال گذشته هر لیتر ۲۶ هزار و ۵۰۱ ریال بود و در مقایسه با دی ماه ۹۸ که ۲۶ هزار و ۵۵۲ ریال بود، ۰.۱۹ درصد افت کرد. علاوه بر این شیر کم چرب یک لیتری نیز در بهمن ماه به قیمت ۵۱ هزار و ۸۷۵ ریال بود که نسبت به قیمت دی‌ماه با ۵۱ هزار و ۵۷۹ ریال افزایش ۰.۵۷ درصدی داشت.

 

ماست دبه‌ای کم چرب پگاه در آمار مورد بررسی در بهمن به قیمت ۱۳۴ هزار و ۱۹۹ ریال عرضه شد و نسبت به قیمت دی ماه که ۱۳۴ هزار و ۸۶۹ ریال بود، ۰.۵۰ درصد رشد داشت.

 

ماست پاستوریزه ۹۰۰ گرمی پرچرب پگاه هم در بهمن ماه ۵۸ هزار و چهار ریال قیمت خورد که در مقایسه با قیمت ۵۷ هزار و ۹۶۷ ریال در دی ماه ۹۸ تفاوت معناداری نداشت.

 

کره پاستوریزه ۱۰۰ گرمی نیز در بهمن ماه به ارزش ۴۵ هزار و ۵۰ ریال بود و در مقایسه با دی ماه ۹۸ که ۴۵ هزار و ۶۱ ریال بود، تغییری محسوسی نداشت و نسبت به بهمن ۹۷ که ۴۵ هزار و ۱۱۱ ریال بود، افت ۰.۱ درصدی دارد.

 

پنیر تتراپک روزانه ۴۵۰ گرمی نیز بهمن ماه سال گذشته ۱۳۲ هزار و ۲۸۸ ریال قیمت خورد که در مقایسه با نرخ ۱۳۲ هزار و ۳۸۰ ریالی دی ماه ۹۸ تفاوت معناداری را نداشت.

 

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------