آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبار,اخبار سیاست خارجی,میخائیل اولیانوف

واکنش مسکو به تصمیم اخیر مجلس درباره همکاری با آژانس: احساسات همیشه به یافتن تصمیم درست یاری نمی کند

میخائیل اولیانوف، نماینده دائم فدراسیون روسیه در سازمان های بین المللی در وین به تصمیم مجلس شورای اسلامی ایران واکنش نشان داد. به گزارش ایسنا، "میخائیل اولیانوف" نماینده…


ظریف احتمال دیدار روحانی و ترامپ را رد کرد/ توضیحات سخنگوی وزارت خارجهاخبار,اخبار سیاست خارجی,ظریف
وزیر امور خارجه کشورمان گفت که دیدار روحانی و ترامپ در نیویورک را محتمل نمی‌داند.

به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف هنگام خروج از سازمان ملل برای شرکت در مراسم استقبال از رییس جمهوری در فرودگاه نیویورک در پاسخ به خبرنگار ای بی سی که در مورد احتمال دیدار روحانی و ترامپ در جریان سفر رییس جمهور به نیویورک پرسیده بود گفت چنین دیداری را محتمل نمی‌داند.

 

سخنگوی دولت و وزیر امور خارجه امروز در اظهارنظر های جداگانه‌ای گفته بودند اگر ترامپ به توافق برجام برگردد امکان بازگشت آمریکا به نشست ۵+١ وجود دارد.

 

توضیحات سخنگوی وزارت خارجه درباره ابهامات سخنان ظریف در نیویورک

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان روز دوشنبه خاطرنشان کرد گفتگو بین ایران و آمریکا پس از خروج آمریکا از برجام به یک رویداد تقریباً محال بدل شده و تنها در صورتی امکان‌پذیر خواهد بود که آمریکا به برجام بازگردد تا مقامات این کشور بتواند در چارچوب دیدارهای مقامات کشورهای عضو برجام، با مقامات ایران دیدار داشته باشند.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه در این خصوص تصریح کرد: «ما فکر می‌کنیم که همان‌طور که همه مقامات کشور متفق‌القول هستند، ایده دیدار و مذاکره با آمریکایی‌ها پس از خروج آنها از برجام تقریباً خیلی سخت یا از محالات شده است، مگر اینکه به گفته مقام معظم رهبری،‌ آنها توبه کنند و دست از فشار و تحریم بردارند، دست از تروریسم اقتصادی علیه ملت ما بردارند و برگردند به تعهداتی که داشته‌اند. در این صورت می‌شود در چارچوب سازوکارهایی که در خود برجام دیده شده است، در سطوح مختلف اعم از کارشناسی و وزرا یا اگر دیداری بین سران کشورهای عضو برجام هست، آنها [آمریکایی‌ها] نیز حضور داشته باشند. ولی تا این شروط تأمین نشود، قطعاً این [دیدار] اتفاق نخواهد افتاد.»

 

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی همچنین در خصوص طرح ایران برای شکستن بن‌بستی که اخیراً به دلیل دخالت‌های آمریکا در منطقه اتفاق افتاده است، اعلام کرد: «همان‌طور که جناب آقای دکتر ظریف اخیراً این را مطرح کردند و قبلاً هم به نوعی مطرح کرده بودند، جمهوری اسلامی ایران در هر شرایطی ابتکارات دیپلماتیک خود را دارد. این ابتکارات برای بن‌بست شکنی است و برای اینکه نشان دهیم جمهوری اسلامی ایران ایده دارد و ابتکار دارد و همواره در دیپلماسی باز است.»

 

وی افزود: «مخاطب این سخنان در حال حاضر افکار عمومی در خارج از کشور و مخاطبان خارجی به‌ویژه در آمریکا هستند و باید صبر کنیم تا ببینیم ایده‌هایی که جمهوری اسلامی ایران دارد در مقابل ایده‌های غیرعملی به کجا خواهد رسید.»

 

موسوی که با خبرنگار صدا و سیما گفتگو می‌کرد،اظهار داشت: «ما معتقدیم ایده‌های جمهوری اسلامی ایران در چارچوب برجام و در چارچوب توافقات موجود است و عملی خواهد بود؛ اگر بپذیرند و اگر صداقت داشته باشند. متأسفانه نه این پذیرش و نه این آمادگی و نه این صداقت در طرف مقابل به‌ویژه آمریکایی‌ها نیست که اگر چنین بود، آنها می‌توانستند این ابتکارات را مورد بررسی قرار دهند تا از این بن‌بستی که به دست خودشان ایجاد کرده‌اند، خارج شوند.»

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------