آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبار,اخبار سیاست خارجی,سناتور آمریکایی

سناتور آمریکایی: توافق جدید با ایران بدون تصویب در سنا دوام نمی‌آورد

یک نماینده مجلس سنای آمریکا گفته که هر توافق جدیدی با ایران بدون تصویب در آن مجلس دوام نخواهد داشت. به گزارش فارس، «تام کاتن» نماینده جمهوری‌خواه مجلس سنای آمریکا در…


موگرینی: اقدامات برجامی ایران بازگشت‌پذیر هستنداخبار,اخبار سیاست خارجی,موگرینی
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا چهارشنبه اقدامات ایران برای کاستن از تعهدات خود ذیل برجام را «برگشت‌پذیر» توصیف کرد.

به گزارش فارس، «فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا چهارشنبه مدعی شد اقداماتی که ایران برای کاستن از تعهدات خود ذیل برجام برداشته برگشت‌پذیر هستند.

 

موگرینی که بعد از جلسه وزرای خارجه ایران و گروه ۱+۴ در نیویورک صحبت می‌کرد  گفت در این جلسه درباره اجرای توافق هسته‌ای رایزنی شده است. 

 

موگرینی گفت که این توافق پابرجا است و همه طرف‌ها به تلاش برای حفظ آن، علی‌رغم همه چالش‌ها ادامه خواهند داد. او گفت که حفظ این توافق دشوار است. 

 

او در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا به نظر او بعد از میانجی‌گری‌های اخیر، احتمال مذاکره میان ایران و آمریکا بیشتر شده یا خیر گفت: «من درباره ملاقات‌هایی که فعلاً جزو برجام نیستند اظهارنظر نمی‌کنم.»

 

موگرینی با وجود این گفت: «چیزی که می‌توانم بگویم این است که همه ما از تلاش‌های انجام‌شده برای گشودن کانال‌های گفت‌وگو استقبال می‌کنیم؛ واضح است از هر آن چیزی که مبتنی بر اجرای کامل برجام باشد و بتواند آن را مستحکم کند، بسیار استقبال می‌کنیم.»

 

موگرینی گفت همه طرف‌های شرکت‌کننده در نشست امروز در نیویورک تأکید کرده‌اند که برجام پابرجا است و طرف‌ها بدون نادیده گرفتن چالش‌ها به همکاری برای حفظ آن ادامه خواهند داد.

 

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه گفت: «همان‌طور که می‌دانید توافق دو ستون دارد:  تعهدات هسته‌ای و جوانب اقتصادی که به رفع تحریم‌ها [علیه ایران] مربوط می‌شوند.»

 

وی اضافه کرد: «در هر دو زمینه، عزم کامل برای تلاش در جهت حفظ توافق وجود دارد. در هر دو زمینه، چالش‌هایی وجود دارند، اما اراده برای تلاش جهت حفظ توافق وجود دارد.»

 

موگرینی، تصریح کرد: «این را پنهان نمی‌کنم که انجام این کار (حفظ توافق هسته‌ای) به نحو فزاینده‌ای دشوارتر شده. ما امروز درباره ادامه تلاش‌ها برای پابرجا نگاه داشتن توافق هسته‌ای و غلبه بر مشکلاتی که با آن مواجهیم، رایزنی کردیم.»

 

وی درباره اقداماتی که ایران برای کاستن از تعهدات خود ذیل برجام برداشته گفت: «معتقدم تمامی اقداماتی که ایران تا به حال برداشته، برگشت‌پذیر هستند.»

 

موگرینی گفت: «ما همواره از ایران خواسته‌ایم این اقدامات را به عقب برگرداند و به پایبندی کامل برگردد.»

 

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بخش دیگری از سخنانش گفت که پایبندی کامل ایران به برجام هم در راستای حفظ منافع امنیتی دنیا است و هم در راستای حفظ منافع اقتصادی ایران. 

 

او گفت: « این مسئله (پایبندی ایران به برجام) در راستای منافع امنیتی همه ما است؛ در راستای منافع اقتصادی ایران هم هست. بنابراین من امیدوارم که عقلانیت حکمفرما شود.»

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------