آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبار,اخبار سیاست خارجی,ویروس کرونا

اطلاعیه فوری دفتر رایزنی علمی ایران در مسکو در رابطه با شیوع ویروس کرونا

دفتر رایزنی علمی و سرپرستی دانشجویان ایرانی در کشورهای روسیه، بلاروس و آسیای میانه به دانشجویان ایرانی مقیم روسیه توصیه کرد که با توجه به شیوع ویروس کرونا در روسیه…


پامپئو: شاید ایرانی‌ها اندکی سر و صدا کنند/ آمریکا به فعالیت‌های خود در عراق ادامه میدهداخبار,اخبار سیاست خارجی,پامپئو
وزیر خارجه آمریکا با بیان این ادعا که اقدامات واشنگتن زمینه را برای ثبات در غرب آسیا فراهم کرده، مدعی شد که پاسخ ایران به ترور سردار سلیمانی «اندکی سر و صدا» خواهد بود.

به گزارش فارس، «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه مدعی شد اقدامات این کشور، از جمله ترور سردار «قاسم سلیمانی»، زمینه را برای ثبات در غرب آسیا فراهم کرده است. 

 

پامپئو که برای دفاع از اقدام غیرقانونی این کشور در ترور یک فرمانده نظامی خارجی امروز در ۶ مصاحبه جداگانه با رسانه‌های آمریکایی حضور یافته، در تمام این مصاحبه‌ها ادعا کرد که واشنگتن در تلاش است تا آرامش را به منطقه بازگرداند.

 

وی در مصاحبه با شبکه «ان‌بی‌سی»، در پاسخ به این سؤال که آیا اطمینان دارد با این ترور امنیت آمریکایی‌ها افزایش یافته، گفت: «قطعا... ما قطعا امروز امنیت بیشتری داریم.»

 

او در پاسخ به سؤال «چاک تاد» مجری برنامه در مورد تضاد میان این گفته او، با افزایش حضور نظامی آمریکا در منطقه و هشدار وزارت خارجه این کشور به اتباع آمریکا برای خروج فوری از عراق، گفت: «چاک، تو بر الان متمرکز هستی، اما نگاه رئیس‌جمهور [دونالد] ترامپ عمیق و بر حفظ امنیت مردم آمریکا در بلندمدت است.»

 

پامپئو افزود: «حفظ و حفاظت از آمریکا، مأموریتی است که ما داریم. شاید فعلا کمی سر و صدا باشد و ایرانی‌ها تصمیم به پاسخ بگیرند. امیدوارم که این کار را نکنند. رئیس‌جمهور ترامپ به صراحت گفته است که اگر آن‌ها پاسخ دهند، ما هم پاسخ می‌دهیم و این پاسخ قاطع و شدید خواهد بود، همانطور که تا الان بوده است.»

 

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: «اما ما تمام اقدامات لازم را، نه فقط در عراق، بلکه در سرتاسر منطقه انجام می‌دهیم، تا از آمریکایی‌ها، از شهروندان آمریکایی و همینطور دیپلمات‌هایمان و نیروهای نظامی خود که خارج از کشور در حال خدمت هستند، محافظت کنیم.»

 

پامپئو در مصاحبه با شبکه «ای‌بی‌سی» هم به دفاع از عملیات تروریستی ارتش این کشور پرداخت و گفت: «کاملا روشن است که جهان اکنون امن‌تر است، چراکه قاسم سلیمانی دیگر روی این کره راه نمی‌رود.»

 

او سپس تمام ناآرامی‌های منطقه را به سردار سلیمانی نسبت داد و مدعی شد که ایران در صدد انجام حمله‌ای قریب‌الوقوع بوده است. 

 

وزیر خارجه آمریکا زمانی که از سوی مجری برای ارائه مدارکی دال بر در پیش بودن حمله‌ای با برنامه‌ریزی سردار سلیمانی تحت فشار قرار گرفت، گفت: «سران ارشدی که به اطلاعات دسترسی داشتند، هیچ تردیدی در این مورد نداشتند. اگر ما این حمله را انجام نداده بودیم، به شدت ملاحظه‌گی کرده بودیم.»

 

وی مدعی شد که ریسک عدم ترور سردار سلیمانی، از ریسک ترور او بیشتر بوده و آمریکا با این حمله، «ریسک را کاهش داده است.»

 

در ادامه برنامه، از پامپئو در خصوص توییت‌های صبح امروز ترامپ سؤال شد. رئیس‌جمهور آمریکا در این توییت‌ها تهدید کرده است که در صورت پاسخ ایران به ترور سردار سلیمانی، آمریکا ده‌ها هدف مهم از جمله مراکز فرهنگی ایران را مورد حمله قرار می‌دهد. مجری با بیان اینکه چنین اقدامی جنایت جنگی خواهد بود، نظر پامپئو را جویا شد. 

 

وی خارجه آمریکا گفت: «ما قانونی عمل خواهیم کرد. ما در چارچوب سیستم عمل خواهیم کرد. ما همواره اینطور رفتار کرده‌ایم و همواره همینطور رفتار خواهیم کرد.»

 

او در پاسخ به سؤال مجری که پرسید «یعنی حرف رئیس‌جمهور نادرست بوده»، گفت: «ببین، من کاری که در زمینه برنامه‌ریزی در مورد مجموعه اهداف انجام می‌دهیم را شاهد بوده‌ام. اطمینان دارم که وزارت دفاع همچنان در حال تدوین گزینه‌هاست. مردم آمریکا باید بدانند که هر هدفی که ما مورد حمله ما قرار دهیم، هدفی قانونی خواهد بود و هدف از این کار تنها حفاظت و دفاع از آمریکا خواهد بود. رئیس‌جمهور ترامپ کاملا در این رابطه هوشیار است. او جنگ نمی‌خواهد و با بی‌میلی در این وضعیت قرار دارد. اما همواره تصریح کرده است که از محافظت از مردم آمریکا کوتاه نمی‌آید.»

 

پامپئو در مصاحبه‌ای دیگر، این بار با شبکه «سی‌ان‌ان» ادعا کرد ترور سردار سلیمانی و دیگر اقدامات دولت ترامپ، باعث ثبات در غرب آسیا است.

 

وی در پاسخ به این سؤال که کاخ سفید چطور مدعی است که اکنون امنیت افزایش یافته، گفت: «خاورمیانه بی‌ثبات بوده است. ما داریم فضا و فرصتی برای ثبات ایجاد می‌کنیم. ما با ائتلاف‌سازی این کار را کرده‌ایم، ما این کار را با همراهی دوستان و شرکای خود انجام داده‌ایم، ما این کار را با تصریح بر اینکه بر خلاف دولت سابق، رفتار سرکشانه ایران را نمی‌پذیریم، انجام داده‌ایم.»

 

پامپئو افزود: «ما از مردم آمریکا دفاع و حفاظت خواهیم کرد... ما به این اقدامات برای کاهش ریسک برای مردم آمریکا ادامه می‌دهیم. اطمینان دارم که به واسطه اقداماتی که رئیس‌جمهور و دولت ترامپ در سه سال گذشته انجام داده، در طولانی‌مدت، ریسک پیش روی مردم آمریکا به مراتب کمتر خواهد بود.»

 

او در مورد اینکه آیا این بدان معنی است که اقدامات ایران متوقف می‌شود، گفت: «ما برای هر آن چیزی که جمهوری اسلامی ایران ممکن است انجام دهد، آمادگی داریم. قطعا بازیگرانی فراتر از سلیمانی هم وجود دارند و به همین دلیل هم هست که ما هنوز آماده هستیم. به همین دلیل است که داریم به آن منطقه نیرو اعزام می‌کنیم. تمام آنچه که ما انجام می‌دهیم... داریم برای شرایطی آماده می‌شویم که سران جمهوری اسلامی ایران تصمیم بدی بگیرند».

 

 ادامه حضور نیروهای آمریکایی به نفع عراق است

«مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه در واکنش به احتمال اخراج نیروهای آمریکایی از عراق، مدعی شد که ادامه حضور آمریکا در عراق به نفع عراقی‌ها و آمریکایی‌هاست.

 

پامپئو که همزمان با جلسه پارلمان عراق، با شبکه «سی‌بی‌اس» گفت‌وگو می‌کرد، در مورد احتمال اخراج نیروهای آمریکایی، گفت: «نمی‌خواهیم در مورد اینکه رهبری عراق چه می‌کند، گمانه‌زنی کنیم. ما آنچه در پارلمان عراق در حال انجام است را با دقت رصد و دنبال می‌کنیم.»

 

وی که کشورش در روزهای اخیر بارها با حملات هوایی یکجانبه آشکارا حاکمیت عراق را نقض کرده، در ادامه مدعی شد که مردم عراق به «دخالت ایران» اعتراض دارند و به حضور نیروهای آمریکایی در عراق معترض نیستند.

 

پامپئو در ادامه در مورد اینکه آیا واشنگتن اخراج از عراق را می‌پذیرد، افزود: «ایالات متحده آماده است به مردم عراق کمک کند به آنچه استحقاق آن را دارند، دست یابند و به مأموریت خود برای شکست دادن تروریسم، از داعش گرفته تا گروه‌های دیگر در منطقه، ادامه دهد. این برای مردم عراق و آمریکا خوب است.»

 

در بخش دیگری از این مصاحبه، مجری از پامپئو این سؤال را پرسید که آیا واشنگتن در پشت صحنه برای کاهش تنش با ایران اقدامی انجام داده است؟

 

پامپئو گفت: «در پشت صحنه نبوده است، بلکه داریم بخشی از این کار را به صورت علنی انجام می‌دهیم. سران ایران، از جمله همتای من دقیقا می‌داند که رئیس‌جمهور ترامپ چه فکر می‌کند، چه می‌خواهد و چه درخواستی از سران ایران دارد.»

 

وی در مور اینکه آیا با ترور سردار «قاسم سلیمانی» دیگر امکان گفت‌وگو با ایران وجود دارد، گفت: «بستگی به این دارد که آن‌ها پیام‌های رئیس‌جمهور ترامپ را چقدر جدی بگیرند. اگر بخواهند کار درست را انجام دهند، نه فقط ایالات متحده، بلکه کل منطقه را تهدید نخواهند کرد.»

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------