آخرین اخبار سیاست خارجی


مذاکره ایران و آمریکا،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی

ایران و آمریکا برای مذاکره مستقیم اعلام آمادگی کردند/ روسیه استقبال کرد

یک مقام آمریکایی بدون اعلام آمادگی برای عمل به تعهدات برجامی واشنگتن برای «مذاکره مستقیم با ایران» اعلام آمادگی کرد. به گزارش فارس، در حالی که پیشرفت مذاکرات رفع تحریم…

سید حسن نصرالله: ایران در نبرد با داعش در کنار لبنان و مقاومت ایستاد/ بارگیری نفتکش سوم در ایران برای لبنانسید حسن نصرالله،اخبار بین الملل،خبرهای بین الملل
سخنرانی سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان به مناسبت چهارمین سالروز آزاد سازی جرود، عرسال، راس بعلبک و... آغاز شد.

به گزارش ایسنا، دبیرکل حزب الله لبنان در آغاز سخنرانی خود با اشاره به اینکه این پیروزی رایگان به دست نیامده بلکه با جانفشانی و صبر و پایداری به ثمر نشسته است، گفت: پیروزی الجرود در 4 سال گذشته بخشی از جنگ جهانی علیه سوریه و از طرح‌های خطرناک برای منطقه بود.

 

سید حسن نصرالله افزود: داعش درصدد تسلط بر همه سوریه بود و لبنان نیز بخشی از طرح این گروه تروریستی بود. داعش درصدد وصل کردن تدمر به قلمون بود و اگر این کار را می‌کرد نبرد دشوارتر می‌شد چرا که این گروه از حمایت بین‌المللی و منطقه‌ای و تسهیلات زیادی برخوردار بود و هزاران مسلح خود را به منطقه آورده بود.

 

وی به اذعان مقامات آمریکایی به نقش این کشور در ایجاد داعش اشاره کرد و گفت: ترامپ و دیگر مقامات بلند پایه آمریکا بارها تکرار کردند که داعش دست پرورده باراک اوباما و هیلاری کلینتون بوده است.

 

به گزارش العالم، دبیرکل حزب‌الله خاطرنشان کرد: داعش تهدیدی دائمی برای الجرود، البقاع، بیروت و ارتش لبنان بود و در ویدئوهایشان نیز به تهدیدات خود اشاره کرده بودند. از سوی دیگر، دولت در مقابله با تروریست‌های داعشی و دفاع از مناطق و روستاها ناتوان بود و سفارت آمریکا هم دولت را با تهدید قطع کمک به ارتش لبنان، از مقابله با داعش بازداشته بود.

 

وی افزود: البته میشل عون، رئیس جمهوری لبنان در برابر فشارهای آمریکا مبنی برمداخله نکردن در مقابله با تروریسم، تسلیم نشد.

 

نصرالله تصریح کرد: مداخله حزب‌الله در این نبرد، در پاسخ به خواست مردم، مسلمانان و مسیحیان الجرود صورت گرفت.

 

وی با تاکید بر اینکه حزب‌الله پس از اقدام دولت در ترک مسئولیت آزادسازی منطقه و دفاع از مردم، به این نبرد وارد شد، افزود مقاومت، در نبرد آزادسازی الجرود جانفشانی‌های زیادی کرد و داوطلبان زیادی نیز در میان مبارزان بودند.

 

دبیرکل حزب‌الله گفت: این آزادسازی نتیجه جانفشانی‌های دو ارتش سوریه و لبنان و مردم دو کشور طی سالیان متمادی است.

 

وی همچنین به کمکها و نقش مثبت ایران در کمک به لبنان و سوریه در مبارزه با تروریسم اشاره کرد و افزود: نبرد آزادسازی الجرود، تجربه جدیدی بود و معادله جدیدی برای ارتش، مردم و مقاومت را ثبت کرد.

 

نصرالله خاطرنشان کرد: نبرد ما حفاظت از لبنان و آزادسازی سرزمین و مقابله با تجاوز بود و با این معادله سه وجهی توانستیم پیروز شویم.

 

دبیرکل حزب‌الله لبنان افزود: سلاح مقاومت در مقدمه پیروزی این معادله طلایی بود که برخی درصدد خلع سلاح کردن مقاومت هستند.

 

نصرالله خطاب به تروریست‌ها و تکفیریها گفت: اگر بازگردید ما نیز باز خواهیم گشت.

 

وی همچنین به حوادث اخیر در افغانستان واکنش نشان داد و افزود: حوادث افغانستان صحنه کامل شکست و ناکامی آمریکاست. تجربه افغانستان همچنین سقوط اخلاقی پرطنینی بود که در برخورد با افراد فراری فرودگاه کابل نیز منعکس شد.

 

وی گفت: هواپیماها و بالگردهای آمریکایی، سرکردگان داعش و نیروهایش را از سوریه به افغانستان منتقل کرد.

 

نصرالله هدف آمریکا از اقدامات اخیر خود در افغانستان را سردرگم کردن کشورهای همسایه افغانستان دانست و تصریح کرد داعش ابزار آمریکاست و تجربه افغانستان باید درسی برای همه کشورها باشد.

 

دبیرکل حزب‌الله افزود: اروپایی‌ها خود اعتراف کردند که امریکا درباره عقب نشینی از افغانستان با آنان رایزنی نکرده است.

 

وی از کسانی که به آمریکا اعتماد کرده‌اند خواست از روش برخورد واشنگتن با هم پیمانانش در افغانستان درس عبرت بگیرند.

 

دبیرکل حزب‌الله در ادامه سخنرانی خود به وضع کنونی لبنان اشاره کرد و گفت: لبنان با موانع اقتصادی در محاصره شدید قرار دارد، قانون سزار فقط برای سوریه نبوده بلکه محاصره لبنان نیز بود. این قانون همه درها را به روی بیشتر لبنانی‌هایی که در صدد سرمایه گذاری در سوریه بودند، بست و از ورود هرگونه تسهیلات به لبنان برای احیای اقتصاد جلوگیری کرد.

 

نصرالله افزود: اگر ممانعت و کارشکنی آمریکا نبود، می‌توانستیم بخش‌های برق و گاز لبنان را احیا کنیم.

 

نصرالله گفت: بالاخره حقایق درباره نفت کشهای منتقل کننده نفت از ایران به لبنان بر ملا خواهد شد. با برادران ایرانی توافق کردیم که کشتی سوم هم بارگیری شود و ما نیاز داریم به کشتی های چهارم و پنجم که در ماههای سرد رنج مردم لبنان را کاهش دهیم. 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------