آخرین اخبار سیاست خارجی

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی

آمریکا: برنامه‌ای برای دور دیگری از مذاکرات با ایران نداریم

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شامگاه سه‌شنبه گفت که واشنگتن در حال حاضر برنامه‌ای برای برگزاری دور جدیدی از مذاکرات با ایران را ندارد. به گزارش ایرنا، ند پرایس سخنگوی وزارت…

سخنگوی اتحادیه اروپا: مذاکرات وین به پایان خود نزدیک شده است/ مقام نظامی اسراییل: خروج آمریکا از برجام اشتباه بودسخنگوی اتحادیه اروپا،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی
«لوئیس میگل بوینو» سخنگوی اتحادیه اروپا در خاورمیانه و شمال آفریقا گفت: «مذاکرات وین به پایان خود نزدیک شده است اما کار روی رفع شکاف های باقی مانده همچنان ادامه داد».

به گزارش شفقنا، بوینو در پاسخ به این سوال که توافق هسته ای ایران به کجا رسیده؟ آیا امضای این توافق نزدیک است یا هنوز با آن فاصله داریم؟» به روزنامه العربی الجدید گفت: «مذاکرات به پایان خود نزدیک شده اما کار روی رفع شکاف های باقی مانده هنوز ادامه دارد. در حال حاضر نمی توانیم حزئیات بیشتری را به صورت علنی منتشر کنیم اما همه سخت تلاش می کنند تا مذاکرات وین به نتیجه برسد».

 

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که اتحادیه اروپا موضع مشخصی در قبال ترور شیرین ابوعاقله اتخاذ کرد. آیا این موضع در چارچوب بیانیه باقی خواهد ماند یا در این زمینه تماس هایی با اسرائیل در کار خواهد بود؟ بیان کرد: واکنش اتحادیه اروپا به قتل ابوعاقله کاملا آشکار بود و این اقدام را به شدت محکوم کردو خواستار تحقیقات مستقل و دقیق درباره چندو چون این ترور و تحویل عاملان آن به عدالت شده است.

 

سخنگوی اتحادیه اروپا با اشاره به ایکه این اتحادیه انتظار دارد که تحقیقات دقیق و مستقلی درباره پرونده ترور ابوعاقله انجام شود، تصریح کرد: اتحادیه اروپا طرفی در این موضوع نیست بلکه این به دست اندرکاران مربوطه مرتبط می شود که بهترین راه را برای پاسخ گویی به این خواسته پرتقاضا و پر سروصدای بین المللی بیابند.

 

این مقام اتحادیه اروپا در ادامه این گفتگو با اشاره به اینکه موضع این اتحادیه درخصوص سورریه تغییری نکرده است، مدعی شد: «خطوط قرمز ما تغییری نکرده است. گر پدرسن نماینده سازمان ملل در حال رایزنی برای ایجاد زمینه انتقال سیاسی واقعی در سوریه است اما رفتار رژیم سوریه متاسفانه تغییری نکرده و به همین دلیل موضع ما هم تغییری نکرده است.

 

بوینو در پاسخ به اینکه آیا اتحادیه اروپا، اتحادیه عرب را نسبت به توقف گفتگوهای نهادی میان طرفین در صورت بازگشت سوریه به اتحادیه عرب تهدید کرده است، ابراز کرد: «چنین ادعایی را به شدت تکذیب می کنم. اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب دارای روابط مستحکمی در زمینه های مختلف هستندو گفتگوهای ما قطعا ادامه خواهد داشت و این موضوع با موضع ما در قبال سوریه تناقض ندارد.

 

***

 

مقام نظامی اسراییل: خروج آمریکا از برجام اشتباه بود

یک مقام ارشد نظامی اسراییل هفته گذشته در نشستی با همتایان آمریکایی خود گفته است خروج دولت ترامپ از برجام اشتباه بوده و وضعیت را بدتر کرده است.

 

اخبار,اخبار امروز,خبرهای جدید

به گزارش عصرایران، وب سایت " آکسیوس" به نقل از منابع دیپلماتیک فاش ساخت سرتیپ بازنشسته " درور شالوم" - که اکنون رییس دفتر سیاسی-نظامی وزارت دفاع اسراییل است و پیشتر بخش تحقیقات و تحلیل اطلاعات نظامی ارتش اسراییل را رهبری می کرد- هفته گذشته در نشستی خصوصی با مقامات وزارت دفاع و خارجه آمریکا در واشنگتن، خروج دولت ترامپ از برجام را اشتباه دانسته است.

 

او در یک نشست خصوصی با همتایان آمریکایی گفته است: خروج از توافق ایران (برجام) یک اشتباه بود.. (چون) ایران را به سلاح هسته‌ای نزدیک‌تر کرد و وضعیت بدتری را ایجاد کرد."

 

اظهارات شالوم در تضاد با موضع رسمی دولت اسراییل است که همواره طی سال های گذشته از مخالفان برجام بوده است؛ اما در عین حال موضع شالوم همراستا با موضع بسیاری از مقامات ارشد امنیتی و نظامی اسراییل است که اخیرا گفته اند خروج از برجام یک اشتباه بوده و احیای دوباره برجام را به نفع امنیت اسراییل دانسته اند.

 

سرلشکر "تامیر هیمن" مدیر سابق اطلاعات نظامی اسراییل این هفته در مصاحبه ای با روزنامه راستگرای "اسراییل هیوم" گفت که پیوستن مجدد ایالات متحده به این توافق، منافع اسراییل را تامین خواهد کرد.

 

او گفت:" وضعیتی که پس از پایان توافق هسته‌ای (در سال 2030) اتفاق می‌افتاد، به‌اندازه وضعیت کنونی بد نخواهد بود، زیرا ایران مواد غنی‌شده زیادی ذخیره کرده است و توانایی‌هایش فراتر از آنچه توافق برجام اجازه داده بود پیشرفت کرده است."

 

او افزود:" بنابراین، نتیجه گیری من این است که در واقعیت اینجا و اکنون، دستیابی به یک توافق کار درستی است."

 

هیمن همچنین گفت که احیا برجام "میزان اورانیوم غنی‌شده ایران را کاهش می‌دهد. آن را عقب می‌اندازد و برای مدت بسیار طولانی زمان می‌خرد زیرا غنی‌سازی زمان زیادی می‌برد."

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------