آخرین اخبار سیاست خارجیآمریکا افراد و نهادهایی در چین و ترکیه را بابت حمایت از ایران تحریم کرد

وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه از تحریم ۱۳ فرد و نهاد خارجی در چین، عراق، روسیه و ترکیه ذیل یک قانون مرتبط با ایران خبر داده است. به گزارش فارس، «مایک پامپئو»، وزیر خارجه…


آتلانتیک: با وضع فعلی برجام، یک رئیس جمهور دموکرات هم به آن برنمی گردد اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,
نشریه «آتلانتیک» در گزارشی در مورد وضعیت توافق هسته‌ای با ایران و سیاست واشنگتن در قبال آن، نوشته است که حتی اگر یک رئیس‌جمهور دموکرات روی کار بیاید، بعید است با وضع فعلی برجام حاضر به بازگشت به این توافق باشد. 

 به گزارش فارس، نشریه «آتلانتیک» روز یکشنبه در گزارشی مشروح به بررسی سیاست دولت کنونی آمریکا در قبال توافق هسته‌ای با ایران پرداخته و نوشته است که کاخ سفید با اعطای معافیت های تحریمی به واردکنندگان نفت از ایران، عملا در حال حفظ این توافق است.

 

نویسنده در گزارش خود به مصاحبه با مقام‌های مختلف دولت آمریکا از جمله سخنگوی وزارت انرژی آمریکا و همچنین «برایان هوک» نماینده ویژه رئیس‌جمهور آمریکا در امور ایران پرداخته که همگی متفق‌القول گفته‌اند به دنبال اعمال «فشار حداکثری» به ایران و نهایتا به صفر رساندن واردات نفت از ایران هستند.

 

با این وجود، به نوشته آتلانتیک، در داخل دولت ترامپ در مورد عملی بودن این هدف اختلاف نظر هست و واقعیات بازار از جمله تحریم‌ناپذیری چین موجب شده تا چشم‌انداز روشنی برای توقف صادرات نفت ایران وجود نداشته باشد. 

 

همین مسئله به صدور معافیت‌های تحریمی برای واردکنندگان نفت از ایران منجر شده و این معافیت‌ها هم «حتی اگر هدفشان این نباشد، در حال حفظ چارچوب اصلی توافقی هستند که [دونالد] ترامپ [رئیس‌جمهور آمریکا] وعده نابودی‌اش را داده بود.»

 

آتلانتیک سپس به جنبه دیگری از وضعیت توافق هسته‌ای پرداخته و نوشته است که با توجه به پایبندی ایران به توافق هسته‌ای با وجود احیای تحریم‌ها و در عین حال نزدیک شدن به تاریخ انقضای محدودیت‌های هسته‌ای برجام، حتی اگر در سال ۲۰۲۰ یک رئیس‌جمهور دموکرات روی کار بیاید، ممکن است به برجام بازنگردد.

 

 

 

نویسنده این گزارش نوشته است: «حتی اگر در سال ۲۰۲۰ یک رئیس‌جمهور دموکرات پیروز کاخ سفید باشد، ممکن است بازگشت به برجام با وضعیت فعلی آن را عاقلانه نداند.»

 

 

 

«رابرت اینهورن» از اعضای دولت سابق آمریکا که در مذاکرات هسته‌ای با ایران نقش داشت، می‌گوید محدودیت‌های کلیدی برنامه هسته‌ای ایران تنها اندکی بعد از آنکه رئیس‌جمهور آتی در سال ۲۰۲۱ قدرت را تحویل بگیرد، منقضی می‌شوند. علاوه بر این، ارزیابی‌ جامعه اطلاعاتی ایالات متحده نشان می‌دهد که با وجود بازگشت تحریم‌های آمریکا، ایران همچنان به توافق هسته‌ای پایبند مانده است، در این صورت «مزیت سیاسی دست برداشتن از اهرم تحریم‌ها در همان ابتدا، چه خواهد بود؟»

 

«ریچارد نفیو» از طراحان نظام تحریمی آمریکا و عضو تیم مذاکره‌کننده دولت سابق این کشور، می‌گوید حتی اگر رئیس‌جمهور دموکراتی بیاید و تصمیم به بازگشت به توافق هسته‌ای بگیرد، «ما باید در مورد این زمان از دست رفته، کاری کنیم»، چراکه مفاد کنونی برجام «به زودی دیگر ارزش آن را نخواهند داشت.»

 

آتلانتیک در پایان این گزارش پیش‌بینی کرده است که فارغ از رفتار ایالات متحده، ایران احتمالا دو سال آینده را نیز به امید پایان یافتن حضور ترامپ در کاخ سفید، به توافق هسته‌ای پایبند بماند.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------