دلایل بی قراری نوزاد هنگام شیر خوردن چیست؟دلایل بی قراری نوزاد هنگام شیر خوردن,بی قراری نوزاد هنگام شیر خوردن,علت پیچ خوردن نوزاد هنگام شیر خوردن چیست

دلایل بی قراری نوزاد هنگام شیر خوردن

 

علت بیقراری و گریه نوزاد هنگام شیر خوردن چیست؟

اگر نوزاد شما هم هر بار هنگام خوردن شیر کلافه و بی قرار است و بدنش را پیچ و تاب می دهد و یا گریه های نوزادتان شیردهی به او را سخت می کند، این شرایط به جز ناراحتی نوزاد برای مادر هم خیلی آزاردهنده است. چنانچه می خواهید بدانید که دلیل پیچ خوردن نوزاد موقع شیر خوردن چیست و چه عواملی باعث پیچ خوردن نوزاد موقع شیر خوردن می شوند. در ادمه همراه بیتوته باشید.

دلایل بی قراری نوزاد موقع شیر خوردن

اشکال در گرفتن سینه مادر

شیردادن به نوزادی که در حال گریه و بی قراری است امکان دارد خستگی زیاد، تحریک پذیری بیش از اندازه و یا فقط احساس گرسنگی باشد قادر به گرفتن سینه مادر نخواهد بود.

 

در این وضعیت شیردهی را وقتی انجام دهید که نوزاد در شرایط آرام و نسبتا راحتی باشد. یعنی اینکه قبل از آنکه نوزاد بیش از اندازه گرسنه شده و شروع به گریه کند شیردهی به او را انجام دهید. نسبت به پیدایش علائم زودرس گرسنگی نوزاد مثل نق زدن، لیسیدن لب ها، مکیدن انگشتان دست، چسبناک بودن زبان و یا بیدار شدن او از خواب هوشیار باشید. در حقیقت گریه آخرین علامت گرسنگی نوزاد است.

 

پیچیدن نوزاد در یک قنداق، در آغوش گرفتن، کم کردن نور چراغ و شیردهی در یک محیط ساکت و بی صدا می تواند در آرام کردن نوزاد خیلی اثر گذار باشد.

 

برفک دهان نوزاد

ابتلا به برفک دهان هم از موارد گریه نوزاد موقع شیرخوردن به حساب می اید. بعضی اوقات نوزاد از برفک دهان رنج می‌برد. برفک دهان یک شرایط دردناک است که ماده‌ای شبیه پنیر در داخل دهان نوزاد وجود دارد که سبب درد در موقع مکیدن می‌شود. چنانچه شما به وجود چنین چیزی در دهان نوزادتان مشکوک هستید، بهتر آن است که بلافاصله نوزاد را به پزشک نشان دهید.

 

دلایل بی قراری نوزاد هنگام شیر خوردن,بی قراری نوزاد هنگام شیر خوردن,گریه نوزاد هنگام شیرخوردن به چه علت است

بی قراری نوزاد هنگام شیر خوردن

 

مسدود بودن بینی نوزاد

چنانچه نوزاد شما دچار سرماخوردگی یا آنفولانزا شده، احتمالاً از مسدود بودن راه‌های هوایی بینی رنج می‌برد. بینی مسدود شده سبب سختی تنفس موقع شیر خوردن می‌شود و امکان دارد نوزاد در زمان شیر خوردن گاهگاهی دست از شیر خوردن بکشد تا بتواند نفس بکشد. این شرایط نه فقط برای نوزاد آزار دهنده است بلکه خیلی ناراحت کننده هم هست.

 

گاهی وقت ها شرایط بدنی نامناسب مادر در زمان شیردهی هم امکان دارد راه بینی نوزاد را مسدود کند و نوزاد را مجبور به نفس کشیدن از راه دهان و در نتیجه قطع شیر خوردن کند. با پزشک خود مشورت کنید تا شرایط درست شیردهی را برای شما شرح دهد.

 

آهسته بودن جریان شیر

جریان آهسته شیر سبب می شود نوزاد هنگام شیرخوردن در انتظار جاری شدن شیر مادر بی قرار شود.  این جریان آهسته شیر می تواند به علل گوناگونی مثل رفلکس کند شیر باشد. جریان آهسته شیر می تواند سبب گریه نوزاد ما شود، چون نوزاد از دریافت شیر کافی ناامید می شود.

 

آلرژی یا حساسیت غذایی

بعضی از نوزادان مبتلا به آلرژی و یا حساسیتهای غذایی، دارای بد خلقی هایی هنگام شیر خوردن هستند. در این وضعیت معمولا زمانی که حساسیت به چیزی در رژیم غذایی مادر وجود دارد، نوزاد گرسنه به طرف سینه می آید، ولی زمانی که مزه یا بوی چیزی که به آن حساس است، در شیر حس کند، سرش را به سمت عقب و جلو می برد.

 

دلایل بی قراری نوزاد هنگام شیر خوردن,بی قراری نوزاد هنگام شیر خوردن,دلیل اصلی عصبی بودن نوزاد هنگام شیر خوردن

علت پیچ خوردن نوزاد هنگام شیر خوردن چیست

 

گرسنه نبودن نوزاد

نوزادانی که گرسنه نیستند امکان دارد هنگام شیر دادن گریه کنند، چون به خوردن شیر احتیاج ندارند. گریه یک وسیله ارتباطی برای نوزاد است که به کمک آن سیر یا گرسنه بودن خود را نشان می دهد.

 

ابتلاء نوزاد به رفلاکس اسید معده

نوزادانی که مشکل ریفلاکس معده دارند بعد از هر بار شیر خوردن دچار استفراغ می شوند.. ابتلاء نوزاد به این مشکل به درمان های تخصصی نیاز دارد.

 

دندان در آوردن

دندان در آوردن می تواند در زمان شیردهی سبب بیقراری نوزاد شود و او را کلافه کند. این کودکان همراه با بیقرار شدن زمان شیر خوردن، گریه هم می کنند.

 

دلایل بی قراری نوزاد هنگام شیر خوردن,بی قراری نوزاد هنگام شیر خوردن,دلیل بی قراری نوزاد هنگام شیر خوردن چیست

گریه نوزاد هنگام شیرخوردن به چه علت است

 

پرقدرت آمدن شیر از سینه مادر

برخی از نوزادان چنانچه بعد از چند دقیقه مکیدن با جریان قوی شیر روبرو شوند، به سرعت سینه را رها می کنند. کودک امکان دارد از جریان بیش از اندازه شیر کلافه شود. پرقدرت بودن شیر می تواند گاز بیش از اندازه و یا حالت تف کردن و استفراغ را در کودک به وجود آورد.

 

کثیف بودن پوشک نوزاد

اگر پوشک نوزاد شما کثیف باشد اذیت می شوند و بی قراری می کند. کثیف شدن پوشک، یعنی کثیف شدن لباس نوزاد و این مساله نیز مثل تغذیه از نیاز های اولیه ای است که باید رفع شود. برطرف کردن گرسنگی کودک و تعویض به موقع پوشک و لباس کثیف کودک، برای کودک به این معناست که دنیایی که وارد آن شده است امن هست و افرادی هستند که به او کمک کنند و این شرایط می تواند به داشتن کودک با نشاط تر کمک کند.

 

گره خوردن زبان نوزاد

گره خوردن زبان موقع شیر خوردن یکی دیگر از عوامل بیقراری نوزاد است. این نوزاد تسلط کافی روی نگه داشتن زبان در یک وضعیت مناسب برای شیر خوردن ندارند و همین مورد، او را عصبانی می کند.

 

دلایل بی قراری نوزاد هنگام شیر خوردن,بی قراری نوزاد هنگام شیر خوردن,گریه یا بد خلقی نوزاد هنگام شیر خوردن

دلیل بی قراری نوزاد هنگام شیر خوردن چیست

 

نیاز نوزاد به آروغ زدن

گریه نوزاد زمان شیر خوردن بیشتر نوزادان به ویژه در ماههای اول بعد از تولد باید در هنگام شیرخوردن آروغ بزنند. نوزادانی که با شیرخشک تغذیه می شوند اغلب بیشتر از نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند آروغ می زنند. چون سرعت تغذیه با شیرخشک خیلی بیشتر از تغذیه با شیر مادر است. در نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند باید بین فواصل تغذیه فاصله فاصله به وجود آورید.

 

واکسن زدن

واکسن زدن می تواند سبب درد، تب و بی قراری نوزادان شود. پس گریه ی نوزادانی که به تازگی واکسن زده اند، نگران کننده نیست.

 

نوزاد یکی از سینه ها ترجیح می دهد

همان گونه که قبلاً گفته شد بعضی وقتها نوزادان به علت دیر دریافت کردن شیر و یا دریافت پرقدرت یا کم آن یکی از سینه ها را به دیگری ترجیح می دهند. این چیزی است که نوزاد کم کم احساس می کند که با کدام سینه مادر راحت تر است.

 

خستگی نوزاد

بعضی نوزادان به راحتی شیر می‌خورند و به خواب می‌روند، ولی بعضی دیگر موقع خستگی و خواب آلودگی از خوردن شیر خودداری می‌کنند. فراموش نکنید که هر نوزادی خلق و خوی خاص خود را دارد و آگاهی از آن‌ سبب می‌شود تا موقع بی قراری او، رفتار مناسبی داشته باشید.

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------