استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی در دوران شیردهیآیا استفاده از لوازم آرایشی در دوران شیردهی مضر است, آرایش در دوران شیردهی به نوزاد, مراقبت از پوست در دوران شیردهی

تاثیر آرایش کردن در دوران شیردهی بر نوزاد

 

آیا استفاده از لوازم آرایشی در دوران شیردهی مضر است؟

در دوران شیردهی به نوزاد هم یکی از دوران مهمی است که مادران در چیزی که می‌خورند، می‌نوشند و برای پوستشان استفاده می‌کنند برای نوزاد خود هم اثر گذار است. به علت جذب خیلی از لوسیون‌ها و لوازم آرایشی از راه لایه‌های پوستی و در آخر راه پیدا کردن مواد اولیه به جریان خون و سپس به شیر مادر، خیلی مهم است. اگر این مواد شیمیایی باشند، در موارد حاد می‌توانند باعث آلرژی یا بیماری های دیگر شوند.

در این مطلب به بعضی از عناصری که نباید در دوران شیردهی از آنان استفاده کنید خواهیم پرداخت:

رتینوئیدها یا رتینول

رتینول نخستین عنصری است که باید از استفاده آن خودداری کرد. رتینول یکی از مشتقات ویتامین A است. هر چند برای ضدپیری اثرگذار است و مزیت ضدآکنه بودن دارد محققان پی برده اند که در بارداری تاثیر بد می‌گذارد و عاملی است که باعث صدمه رساندن به جنین می‌شود.

 

پس بانوان باید در موقع شیردهی هم از استفاده از این ماده خودداری کنند. خیلی از اسکراب‌ها یا لایه‌بردارهای گلیکولیک درای رتینوئیدها هستند. بنابراین چنانچه در زمان شیردهی هستید و روی برچسب محصولات این اسامی را که مربوط به رتینوئید هستند دیدید از خرید آن محصول خودداری کنید:

 

- رتینول

- اسید رتینوئیک

- دیفرین (آداپالن)

- رتین، رنوا (ترتینوئین)

- رتینیل پالمیتات

- تازوراک و آویج (تازاروتن)

- رتینیل لینولیت

 

آیا استفاده از لوازم آرایشی در دوران شیردهی مضر است, آرایش در دوران شیردهی به نوزاد,استفاده از محصولات آرایشی در دوران شیردهی

آیا استفاده از لوازم آرایشی در دوران شیردهی مضر است

 

هیدروکینون

هیدروکینون را می‌توان در محصولات روشن‌کننده لکه‌های تیره پوستی پیدا کرد. هیدروکینون رنگدانه‌ها را کم میکند اما بررسی هایی که ایمنی این ماده در زمان بارداری یا شیردهی را نشان بدهد به اندازه کافی انجام نگرفته است. پس، حواس خود را جمع کنید و همیشه برچسب مواد محصولاتی را که برای درمان رنگدانه‌ها خریداری می‌کنید بخوانید.

 

پارابن ها

پارابن‌ها یکی از شایع ترین مواد نگهدارنده در خیلی از محصولات مراقبتی فردی هستند. در شامپوها، نرم‌کننده‌ها، وسایل شستشوی بدن و لوسیون‌ها می‌توان این ماده را پیدا کرد. چه شما و چه نوزاد شما از محصولات دارای پارابن استفاده کنند، قدری از آن می‌تواند جذب پوست شود. نوزادان امکان دارد به پارابن‌ها آلرژی داشته باشند. در موارد حاد پارابن‌ها می‌توانند روی سیستم غدد درون‌ریز اثر بگذارند. هر چند اثرات جانبی پارابن‌ها هنوز در دست بررسی است از محصولات بدون پارابن برای مراقبت از پوست خود در دوران شیردهی استفاده کنید. اسامی پارابن را می‌توانید در زیر ببینید:

 

- پروپیل پارابن

- بوتیل پارابن

- اتیل پارابن

- ایزوبوتیل

- متیل پارابن

- ایزوپروپیل

 

آیا استفاده از لوازم آرایشی در دوران شیردهی مضر است, آرایش در دوران شیردهی به نوزاد,آیا عطر زدن در دوران شیردهی برای مادر و کودک خطرناک است

مراقبت از پوست در دوران شیردهی

 

ضدآفتاب های شیمیایی

مواد فعال در ضدآفتاب‌های شیمیایی اشعه‌های UVA و UVB آفتاب را جذب می‌کند و آنگاه آن‌ها را می‌شکند و گرما آزاد می‌کند. با این فرآیند از آفتاب‌سوختگی و صدمه از سوی آفتاب در امان خواهید ماند. هر چند روزانه بهتر است از ضدآفتابی با SPF +30 استفاده کنید ولی برای دوران شیردهی یک ضدآفتاب معدنی را استفاده کنید. ضدآفتاب‌های شیمیایی می‎توانند باعث  یک واکنش آلرژیک شوند. همین طور در تولید هورمون و استروژن اخلال به وجود آورند.

 

ضدآفتاب‌های شیمیایی دارای عناصر زیر هستند:

- اکسی بنزون

- اکتی سالات

- هوموسالات

- اکتینوکسات

- آووبنزون

 

عطر مو یا خوشبو کننده مو

عطر مو با ترکیبات مصنوعی در مراقبت از مو استفاده وسیعی دارند. عطرهای مو ترکیبی شیمیایی از چندین عنصر مانند فتالات‌ها و حلال‌های صنعتی هستند. اکنون چطور بفهمیم عطر مو از چه موادی تشکیل شده است؟ شناسایی عناصر مصنوعی عطر مو در محصولات مو کار دشواری است زیرا خیلی از برندها مواد تشکیل‌دهنده‌ی بوی مخصوص خود را افشا نمی‌کنند.

 

به برچسب محصول توجه کنید که دارای عناصر عطر طبیعی است یا نه. زمانی که در این مورد شک داشتید از بینی خود کمک بگیرید. چنانچه محصول بویی مانند موادی داشت که از دل طبیعت بیرون نمی‌آیند به احتمال زیاد مصنوعی است. نیاز به گفتن است که خیلی از محصولات مو دارای عطرهای مصنوعی نیستند و از گیاهان طبیعی برای عطردارشدن استفاده می کنند.

 

آیا استفاده از لوازم آرایشی در دوران شیردهی مضر است, آرایش در دوران شیردهی به نوزاد,استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی در دوران شیردهی

آیا عطر زدن در دوران شیردهی برای مادر و کودک خطرناک است

 

اسپری عطر مو

توجه داشته باشید که در دوران شیردهی از عطر موی طبیعی استفاده کنید.

 

فتالات ها

این مواد شیمیایی استفاده زیادی در محصولات مراقبت از مو دارند. این مواد در اسپری‌های مو برای حفظ انعطاف‌پذیری و در عطر مو وجود دارند. مادرانی که به نوزاد خود شیر می‌دهند مستعد آسیب از سوی فتالات‌ها هستند. فتالات با اسامی DEP، DBP و DEHP در برچسب‌های محصولات قابل دیدن هستند. ولی گفتن این نکته اهمیت دارد که زمانی که فتالات‌ها در ترکیبات عطر مصنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرند به بیرون نفوذ خواهند داشت بنابراین مراقبت باشید.

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------