راکر کودک چیست و انواع آن کدامند؟راکر کودک چیست

راکر کودک 

 

فواید استفاده از راکر کودکان 

صندلی‌های گهواره‌ای یا راکر نوزاد، برای فرزندان شما مزایای فراوانی دارند. تکان دادن کودک یک اقدام غریزی و حسی است که از نسل به نسل منتقل شده است و بسیاری از والدین پس از تولد فرزندانشان، آن‌ها را در آغوش گرفته و تکان می‌دهند. این اقدام به آرامش کودک کمک می‌کند و بسیاری از والدین‌ها معتقدند که این امر به فرزندانشان کمک می‌کند تا آرام و خواب آلوده شوند.

راکر کودک

راکر کودک از دوران‌های گذشته جزء اسباب‌بازی‌های اصیل برای کودکان بوده است. این اسباب‌بازی سنتی، برای سرگرمی، آموزش و ورزش کودکان خردسال بسیار مناسب است. از لحظه‌ای که کودک به دنیا می‌آید، مادران در سراسر جهان او را تکان می‌دهند.

 

برای تکان دادن کودک، روش‌های مختلفی وجود دارد، از جمله در آغوش گرفتن، تاب خوردن، سوار شدن بر اسب گهواره‌ای و غیره. گرچه کودکان در دنیای فناوری و ارتباطات زندگی می‌کنند و بیشتر به اسباب‌بازی‌های الکترونیکی و حتی گوشی‌های هوشمند و تبلت علاقه دارند، اما راکر کودک با وجود سادگی خود، همچنان توانایی جذب توجه کودکان را دارد.

 

راکر کودک چیست؟

راکر کودک یک صندلی با حالت گهواره‌ای است که به عنوان صندلی الاکلنگی هم شناخته می‌شود. این وسیله جذاب و دوست‌داشتنی برای کودکان چند ماهه تا یک یا دو ساله است و با نشستن روی آن، کودکان احساس شادی می‌کنند و رشد فکری و دهنی آن‌ها را تحریک می‌کند. راکر از جمله بازی‌هایی است که می‌تواند در داخل خانه، محیطی شبیه به پارک بازی برای کودکان ایجاد کند.

 

اطلاعات تاریخی نشان می‌دهد که راکرهای امروزی نسل جدیدی از راکرهای قرن هفدهم میلادی هستند که با هدف سرگرم‌کردن فرزندان اعیان، شوالیه‌ها و شاهان ساخته می‌شدند.

 

مزایای استفاده از راکر بسیار زیاد است. اگر در خرید راکر برای کودک خود شک دارید، می‌توانید به برخی از مزایای کمتر شناخته‌شده آن توجه کنید. به عنوان مثال، راکر کودک می‌تواند بهبود تعادل و حرکت‌های کودک، تقویت عضلات شکمی و پشتی، افزایش تمرکز و توجه کودک، کمک به آرامش و خواب آسان‌تر کودک و حتی کمک به ارتقای قدرت تنفس کودک کمک کند.

 

انواع راکر کودک

راکر کودک چیست

 

مزایای راکر کودک در رشد آنها

 

تعادل و مهارت های حرکتی را بهبود می بخشند

مهارت‌های حرکتی کودک برای کشف و تعامل با دنیای اطرافشان بسیار مهم است و ارزش راکرها و سایر اسباب‌بازی‌های گهواره‌ای در رشد کودکان بسیار بالاست.

 

استفاده از راکر به کودک کمک می‌کند تا فقط به جلو و عقب تکان نخورد، بلکه در حال تمرکز روی فرمان و قرار دادن اندام‌های خود در کنار هم برای ایجاد حرکت باشد. حرکاتی که هنگام استفاده از راکر تجربه می‌شود، به تحریک سیستم دهلیزی در داخل گوش میانی کمک می‌کند و هنگامی که تحریک شود، تعادل کودک را بهبود می‌بخشد. همچنین، قرار دادن اعضای بدن کودک در محل مناسب راکر، همگی هماهنگی بین دست‌ها، بازوها و پاها را تقویت می‌کند و برای حفظ تعادل ضروری است.

 

استفاده از راکر به کودک کمک می‌کند تا به آموزش بخش‌های عضلانی بزرگ‌تر، به‌ویژه قدرت بالاتنه‌شان برای ایستادن بر روی اسباب‌بازی راکر بپردازد.

 

در ابتدا، به والدین توصیه می‌شود که تا زمانی که بدن کودک شروع به یادگیری چگونگی تعادل می‌کند، به کودک خود کمک کنند تا نحوه استفاده از راکر را بیاموزد. بهتر است به آنها کمک کنید تا تمرین کنند تا زمانی که بتوانند به تنهایی راکر را کنترل کنند.

 

به آرامش کودکان کمک می کنند

تکان دادن به کودک به طور غریزی انجام می‌شود و به دلیل اینکه باعث ایجاد ضربان قلب سالم و گردش خون خوب می‌شود، احساس امنیت به کودک می‌دهد و اثر آرام بخشی دارد. به همین دلیل، راکر کودک یک گزینه عالی برای کمک به آرامش کودکان بیش‌فعال و بی‌قرار است، به خصوص کودکان مبتلا به اختلالات حسی یا اوتیسم.

 

راکر کودک می‌تواند به طور باورنکردنی در آرام کردن کودکان مؤثر باشد و به آن‌ها کمک کند ورودی‌های روزشان را سازماندهی کنند و آرامش داشته باشند. این اثر تسکین‌دهنده به ویژه برای کودکان با اختلالات حسی و اوتیسم مفید است. برای این دسته از کودکان، اسباب‌بازی‌هایی که بتوانند به تنهایی و بدون نیاز به تعامل اجتماعی با آن بازی کنند، لذت‌بخش هستند. یک راکر اسب چوبی خوب می‌تواند در مواقعی که بیش از حد تحریک شده و تحت استرس هستند، این پناهگاه را به آنها بدهد.

 

آنها به تشویق بازی خلاقانه و مستقل کمک می کنند

یک راکر کودک خوب می‌تواند نقطه عطف دکوراسیون اتاق کودک باشد و بخشی از تجهیزات اتاق کودک را تشکیل دهد. این اسباب بازی همچنین می‌توانند به کودکان کمک کنند تا با دنیای تخیل خود ارتباط برقرار کنند و به آنجا سفر کنند. بازی با راکر کودک، کودکان را به دنیای تخیلی خود متصل می‌کند و می‌تواند تخیل و خلاقیت آن‌ها را تقویت کند.

 

استفاده از راکر کودک می‌تواند به کودکان کمک کند تا به تخیل خود پرداخته و شخصیت‌های مختلفی را برای بازی تصور کنند، مانند گاوچران سوار بر اسب یا غارنشینان سوار بر دایناسور گهواره‌ای. این بازی‌ها نه تنها به خلاقیت کودک کمک می‌کنند، بلکه مهارت‌های مختلفی را نیز تقویت می‌کنند.

 

به طور کلی، راکر کودک می‌تواند یکی از اسباب بازی‌های پرطرفدار و مفید برای کودکان باشد. این بازی‌ها به کودکان کمک می‌کنند تا به تخیل خود پرداخته و خلاقیت و مهارت‌های مختلفی را تقویت کنند، همچنین می‌توانند به آن‌ها کمک کنند تا آرامش بیشتری در زمان بازی داشته باشند.

 

آنها به کودک شما کمک می کنند تا حس ریتم را ایجاد کند

استفاده از راکر کودک می‌تواند به کودکان کمک کند مهارت‌های ظریف حرکتی را تقویت کنند و با مغز برای ایجاد حس ریتم همکاری کنند. ریتم حرکات آهسته و سریع کودکان را در حین استفاده از راکر حس می‌دهد و با گذشت زمان، کودکان می‌آموزند که چگونه حرکت آن‌ها بر حرکت راکر تأثیر می‌گذارد و می‌توانند سرعت حرکت را با استفاده از ریتم بدن خود کنترل کنند.

 

این مهارت ضروری برای رشد است، زیرا درک و هماهنگی بخش‌های مختلف بدن یک مهارت فوق‌العاده مفید است که در تمام زمینه‌های زندگی مانند تعادل، ورزش و رقص قابل استفاده است. همچنین، حس ریتم باعث تحریک احساسات بصری کودکان می‌شود و بازی با راکر کودک می‌تواند توسعه مهارت‌های تعادلی و حرکتی آنها را تسهیل کند.

 

از دیدگاه کودکان 6 ماهه، شاید نفهمند چه کاری انجام می‌دهند ولی از دیدگاه متفاوتی که از طریق حرکت راکر ارائه می‌شود، لذت می‌برند. بازی با راکر کودک همچنین برای توسعه مهارت‌های بصری و حرکت در فضا کودکان بسیار مفید است. به طور کلی، راکر کودک می‌تواند به کودکان کمک کند تا از سرگرمی و بازی‌هایی که توسعه فیزیکی و روانی آن‌ها را تقویت می‌کند، لذت ببرند.

 

آنها مهارت های اجتماعی را از طریق همکاری، اشتراک گذاری و بازی نوبتی بهبود می بخشند

ما همیشه در فلسفه خود، تشویق به خلاقیت و بازی مستقل را از طریق اسباب بازی هایمان داریم. راکر کودک به کودک شما این امکان را می‌دهد که دنیای کابوی‌ها یا داستان‌های پرنسس خود را تصور کند و بازی مستقل را تجربه کند. یک راکر خوب و با کیفیت می تواند به راحتی بهترین دوست و همراه در اتاق خواب کودک شما باشد. همه اینها به ایده بازی مستقل و خلاقیت کودک کمک می‌کند.

 

مهارت‌های اجتماعی نیز از مهارت‌های اساسی و یکی از شاخص‌های مهم موفقیت در مدرسه و زندگی هستند. راکر کودک می‌توانند به رشد این مهارت‌ها کمک کنند، به طور فعال به ترویج بازی‌های مشارکتی و نوبتی کمک می‌کنند و به کودکان در مورد اشتراک‌گذاری و انتظار برای نوبت آموزش می‌دهند. این مهارت‌ها مانند گوش دادن، همکاری و به اشتراک گذاری، به طور طبیعی به وجود نمی‌آیند و به زمان و تشویق نیاز دارند تا در آن‌ها رشد کنند. این تنها با قرار دادن فعالانه کودک شما در موقعیت‌هایی با همسالانش انجام می‌شود.

 

از سوی دیگر، زمانی که کودک شما در حال بازی با خواهر و برادر خود یا سایر کودکان است، یک اسباب بازی بزرگتر و دوست‌داشتنی مانند راکر کودک، می‌تواند به او اشتراک گذاری و همکاری را آموزش دهد. به این ترتیب، راکر کودک نه تنها به توسعه مهارت‌های فیزیکی کودک کمک می‌کند، بلکه به رشد مهارت‌های اجتماعی و خلاقیتش نیز کمک می‌کند.

 

انواع راکر کودک از نظر جنس

راکر بازی چوبی

چوب یکی از جنس‌هایی است که به فراوانی در دسترس است و بیشتر اسباب بازی‌های کودکان از چوب ساخته می‌شوند. این جنس به خوبی به شکل‌های مختلف در می‌آید و در برابر وزن و فشار هم مقاومت بالایی دارد. در قرن هفدهم میلادی، اکثر راکرها از جنس چوب تهیه می‌شدند و معمولا به شکل صندلی و حیوانات مختلف ساخته می‌شدند.

 

راکر کودک

راکر بازی چوبی 

 

راکر بازی پلاستیکی

با اختراع پلاستیک، صنعت ساخت اسباب بازی به سمت مواد پلاستیکی رفت. این جنس به علاوه از وزن کم، از مقاومت بالایی هم برخوردار است و به هر شکل و رنگی که می‌خواستند ساخته می‌شود. پلاستیک یک ماده ارزان و قابل بازیافت است و برای کودکان کمترین اثرات منفی را دارد. راکرهای ساخته شده از جنس پلاستیک هم دارای نمونه موزیکال و هم نمونه معمولی می‌باشند.

 

انواع راکر کودک از نظر جنس

راکر بازی پلاستیکی

 

راکرهای اسکلت چوبی

برای اینکه راکر مورد نظر به حیوان مورد علاقه کودک نزدیک‌تر باشد، معمولا با استفاده از پارچه مخمل و الیاف ساخته می‌شوند. به دلیل اینکه پارچه و الیاف شکل پذیری ندارند، معمولا اسکلت داخلی این وسیله از چوب ساخته می‌شود تا وسیله فرم خود را حفظ کرده و با نشستن کودک روی آن، حالت یک حیوان واقعی را داشته باشد. فریم این مدل هم از جنس چوب ساخته می‌شود.

 

نواع راکر کودک از نظر شکل

راکر بازی اسکلت چوبی

 

راکرهای اسکلت فلزی

علاوه بر چوب، برای ساخت بدنه راکرها از فلز نیز استفاده می‌شود. فلز نسبت به چوب، مقاومت بالاتری دارد و برای ساخت این وسایل دیگر نیازی به قطع کردن درخت نخواهد بود. امروزه اکثر راکرهایی که در بازار مشاهده می‌شوند، دارای بدنه و فریم فلزی می‌باشند. اگر کودک شما وزن بالایی دارد، به شما پیشنهاد می‌کنم راکر اسکلت فلزی را خریداری کنید. این مدل هم مانند نمونه قبلی در دو نوع موزیکال و غیر موزیکال موجود می‌باشد و این وسیله از پارچه مخمل قابل شستشو تهیه می‌شود.

 

مزایای راکر کودک در رشد آنها

راکر بازی اسکلت فلزی

 

انواع راکر کودک از نظر شکل

در بازار انواع مختلفی از راکر کودک موجود است که بیشتر از نظر ظاهر با یکدیگر تفاوت دارند. این انواع به چند دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 

راکر چرخدار کودک

این نوع راکر برای کودکان 6 ماه به بالا مناسب است و دارای چرخ‌های سیلیکونی است که کودک می‌تواند با کمک آنها در داخل خانه حرکت کند. این نوع راکر از امنیت بالایی برخوردار است و معمولاً از مواد قابل شستشو ساخته می‌شود.

 

مزایای راکر کودک

راکر بازی چرخدار

 

راکر عروسکی کودک

این نوع راکر از مواد نرم و ضد حساسیت ساخته شده و به شکل انواع اسباب بازی‌ها و حیوانات طراحی می‌شود. همچنین این نوع راکر دارای یک صندلی نرم و پهن است که کودک به راحتی می‌تواند روی آن بنشیند و با گرفتن دسته‌های اطراف، آن را مثل یک الاکنگ به حرکت در بیاورد.

 

راکر کودک چیست

راکر عروسکی 

 

راکر موزیکال کودک

این نوع راکر وسیله‌ای مناسب است که در حین سرگرم کردن کودک، باعث تقویت حس شنوایی او می‌شود. برخی از انواع آن نیز دارای چراغ‌های رنگی با نورهای مختلفی هستند که دنیای کودکان را بیش از پیش زیباتر می‌کنند.

 

راکر کودک

راکر موزیکال

 

راکر صندلی کودک

راکرهای صندلی کودک یا راکر نوزاد، بیشتر برای نوزادان کم سن و سال مناسب هستند. راکرهای صندلی کودک به خوبی کودک را در میان خود می‌گیرند و می‌توان آنها را به حالت‌های مختلفی از جمله نشسته یا خوابیده تنظیم کرد.

 

انواع راکر کودک

راکر صندلی

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------