کیست تخمدان به سراغ چه زنانی می رود؟علائم حاد كیست تخمدان شامل حس درد ناگهانی شكم، تهوع و استفراغ است

 

دلایل مختلفی میتواند سبب پیدایش كیست تخمدان شود كه اكثراً علت آن عدم تخمک گذاری است. کیست تخمدان درموئید در تخمدان ها و بر اثر بقاياي ماده های ژنتیک یا همان سلول های بنیادی به وجود می آید که منشا آن به زمان جنینی برمیگردد.

بسياري از خانم‌ها دچار کیست تخمدان هستند بدون این که اطلاعی در این مورد داشته باشند. احتمالا شما هم با خانمهای متعددی روبرو شده باشید كه از اختلال های دوره ماهیانه شكایت دارند و نمی دانند چه کاری انجام دهند و اما در این بین حتی بعضی از دختران به علت بي اطلاعي از اهمیت مسئله آنرا با مادرشان هم در بین نمی گذارند تا چه برسد به مراجعه به پزشك متخصص. برخی ديگر از خانم ها هم از وجود موهای زائد صورت ناراحتند و نمی دانند براي رفع این مشكل چه باید بكنند.بعضی به پزشك مراجعه می كنند و برایشانبرای آنها تشخیص كیست تخمدان داده ميشود.
با توجه به اهمیت این مسئله و رابطه سلامت تخمدانها با سلامت« زنان» ما در این مبحث به بررسی سوالات و موضوعات مرتبط با کیست تخمدان می پردازیم.

كیست تخمدان چیست و آیا خطرناك است؟
كیست تخم دان عبارت است از توده های تخمدانی معمولاً خوش خیم كه اکثر از نسج تخمدان تولید ميشود و در بسياري از موارد از فولیكول های سطح تخم دان سرچشمه می گیرد. در واقع كیست تخمدان از توده های كیسه مانندي كه دارای یك جدار است و اندکی مایع ساده درون آن جمع شده، تشكیل شده است.

چه عواملی سبب پیدایش كیست تخم دان می شود؟
دلایل مختلفی میتواند سبب پیدایش كیست تخمدان شود كه اكثراً علت آن عدم تخمک گذاری است، زیرا فولیكولی كه قرار است« تخمک» را ایجاد كند و معمولاً در روز چهاردهم پس از آغاز عادت ماهیانه، پارگی طبيعي پیدا كرده و تخمک را ازاد می كند، این اتفاق در این فرد رخ نمی دهد و با تجمع آب در درون خویش، تبدیل به كیست می شود. گاهی چند تخمک چند كیست تولید می كنند و این عمل تكرار شده، تعداد زيادي كیست كوچك در تخمدانها به وجود می آید كه آن ها را به نام تخمدانهای« پلی كیستیك» می شناسیم.

كیست تخم دان چند نوع است؟ آیا کلیه كیست ها خطرناكند؟
کیست لوتئینی: کیست هایی که جدار نازک و صاف دارند، ساده هستند و در درون آن ها مایع صاف بدون هیچگونه نسج اضافی ملاحظه ميشود اینها کیست های« فونکسیونل» هستند و اغلب خود بخود برطرف میشوند ، بنابراين به درمان خاصی احتیاج ندارد

کیست پلی کیستیک: کیست های متعدد( پلی کیستیک) نسبتاً خوش خیم هستند ولی درمان آن ها در بیماران گوناگون بر حسب وضعیت مریض مانند وزن واینکه ازدواج نموده یا نه و یا بچه می خواهد یا نمی خواهد کاملا متفاوت است و به بررسی ها و آزمایشهای دقیقتر و مراجعه های گوناگون به پزشک احتیاج دارد.

کیست درموئید: کیست های درموئید در تخمدان ها و بر اثر بقاياي ماده های ژنتیک یا همان سلول های بنیادی به وجود می آید که منشا آن به زمان جنینی برمیگردد .
گاهی وقت ها در درون این کیست ها، ماده های استخوانی مثل دندان، ناخن، غضروف و عصب یا چربی و همچنين مو یافت میشوند .

کیست آدنوما: کیست آدنومای سروزی و موسینوس رایج ترین نئوپلاسم های خوش خیم اپی تلیان تخمدان هستند. این مدل کیست از سلولهای پوشش روی تخمدانها حاصل می شود و نوع خطرناک نیست لکن بسیار عظیم و پرحجم ميشود . گاهی که در اخبار از بزرگ ترين کیستها گزارش می‌دهند از این قبیل است.

کیست اندومتریوما: درصورتی که پوشش داخلی رحم روی تخمدان قرار گیرد بهمراه رشد ماهانه آندومتر هر ماه این سلولهای پوشش رشد ميکنند مانند حالت قاعدگی ولی راه به خارج ندارند.کیستهایی را در تخمدان بوجود می آورند که آندومتریوزو آندومتریوما گویند که هر ماه درهنگام قاعدگی به دلیل دردی که ایجاد می نماید یادآور وجود آن میباشد.

 

 كیست تخم دان عبارت است از توده های تخمدانی معمولاً خوش خیم كه  نسج تخمدان تولید ميشود

 

معمولاً بیمارانی كه كیست تخمدان دارند، با دارو درمان می شوند؟
همان طور كه گفته شد، كیست هایی كه جدار نازك و صاف دارند، ساده هستند و در درون آن ها مایع صاف بدون هیچگونه نسج اضافی ملاحظه ميشود اینها كیست های« فونكسیونل» هستند و اكثراً خود بخود برطرف میشوند ، بنابراين به درمان خاصی احتیاج ندارد. ولی گاهی همین كیست ها، كمی بزرگ تر شده و میتوانند علائمی مانند درد در زیردل و اختلال در دوره ماهیانه بیمار تولید كنند. گاهی هم لكه بینی در این بیماران دیده ميشود كه با استفاده از قرص های ضدبارداری به آسانی درمان میشوند و با یك سونوگرافی ساده هم تشخیص داده میشوند .

چه كیست هایی به جراحی احتیاج دارند؟
در بیماري كه كیست تخمدان دارد، درصورتی که علائم غیرعادی رخ دهد، ممكن است كار به جراحی بكشد، به عنوان مثال كیست پاره شود و یا دردهای شكمی و لگنی حاد و علائم خون ريزي داخل شكمی پیدا شود، اكثراً كار به جراحی می كشد.

* در برخی موردهای هم ممكن است كیست دچار پیچ خوردگی شود و این پیچ خوردگی ادامه یافته منجر به تحریك پریتون و كیست دچار كم خونی شود. در اینصورت هم درصورتی که علائم با جابه‌جایي و استراحت تغيير نكند و درد و استفراغ ادامه پیدا كند، باید جراحی شود.

* در حالتی كه كیست خيلي بزرگ شود و یا آنكه بعد از چند دوره درمان طبی به درمان پاسخ ندهد( باید جراحی شود) معمولاً تخمدانهای با كیست های متعدد به جراحی احتیاج ندارند ولی مریض باید با دقت تحت نظر باشد و ممكن است سالها به درمان طبی احتیاج داشته باشد كه بر حسب وضعیت سنی، شرایط كیست ها و شرایط زناشویی و وزن مریض، درمانها متفاوت خواهد بود.

 

  بیشتر بخوانید: درمان کیست تخمدان 


كیست تخم دان معمولاً چه علائمی ایجاد می كند؟
علائم حاد كیست تخمدان شامل: حس درد ناگهانی شكم، تهوع و استفراغ، تغييرات نبض، حس ضعف كه ممكن است به دلیل خون ريزي داخلی باشد. برخی وقتها با خون ريزي مختصر پریتون علائم شدت پیدا نمی كند و با استراحت در بیمارستان علائم بهبود پیدا كرده و نیاز به عمل ندارد.

آیا این كیست تخمدان قابل پیشگیری هستند؟
پيش‌گيري بدون استفاده از دارو براي كیست تخمدان وجود ندارد صرفا تجربه نشان داده كه افرادی كه از قرصهای ضد حاملگی استفاده می كنند، كمتر دچار كیست تخمدان میشوند و در بارداری و شیردهی هم به دلیل مهار فعالیت تخمدان كیست های تخمدان كمتر مشاهده ميشود و چنانچه وجود داشته باشد در دوره بارداری و شیردهی خود بخود پس رفت پیدا می كند. معمولاً خانم هایی كه دیر ازدواج می كنند و دیر باردار میشوند ، بیش تر در معرض این كیست ها قرار می گیرند، ولی كاملاً نمی توانیم بگوییم كه براي جلوگيري از كیست تخمدان قرص ضد بارداری بخورند زیرا همه خانم ها كیست تخمدان پیدا نمی كنند بنابراین توصیه می کنیم با مراجعه منظم سالیانه به پزشك متخصص زنان مشاوره و معاینه شوند و هر موقع دردهای مبهم لگنی، لكه بینی و یا بی‌نظمی در قاعدگی پیدا كردند.

 

باید با متخصص زنان مشورت كنند و بموقع سونوگرافی انجام دهند تا در صورت كیست، نوع آن مشخص شود و درمان به شیوه درست صورت گیرد. زیرا اغلب این كیست ها در صورت تشخیص به موقع با درمان دارویی برطرف خواهند گردید ( استفاده از هورمون ها) و به ندرت كار به جراحی می كشد.

معمولاً دختر خانمهایی كه كیست تخمدان دارند، از اینكه در آينده بار دار نشوند، نگران هستند، آیا كیست تخمدان مانع بارداری می شود؟
در تخمدانهای پلی كیستیك باتوجه به اینكه كاملاً وضع آندوكرینولوژی زن به هم می خورد و از تخمدانهای كیستیك و بدون تخمک گذاری هورمونهای مردانه ترشح ميشود همچنين پرمویی( هیرسوتیسم) و اختلال های شدید دوره ماهیانه دیده ميشود ( به عنوان مثال هر شش ماه یا هر سه تا چهار ماه یكبار پریود میشوند ) شخص دچار« الیگومنوره» شدید ميشود ، در نتيجه با شرایط بارداری سخت روبرو است و به كمك پزشك احتیاج دارند.

علاوه بر این افرادی كه هنوز ازدواج نكردند، هم نباید رها شوند زیرا اختلالات و تغييرات هورمونی ایجاد عوارض می كند و حتی میتواند حالتی مثل دیابت در بیماران ایجاد كند.

 آیا دختر خانمهایی كه به خاطر درمان كیست تخمدان از قرصهای ضدبارداری استفاده می كنند، براي حاملگی در آينده با مشكلی روبرو نخواهند شد؟
اثر قرصهای ضدبارداری در عقیم كردن خانم ها علمی نیست، مگر اینكه به مدت خيلي طولانی قرص بخورند، به طوری كه اندومتر خيلي نازک شود، ولی اصلاً منبعی ننوشته است كه قرص ضد بارداری كسی را براي ابد عقیم می كند. ممكن است حاملگی را چند وقتی به تاخیر بیندازد، ولی عقیم و نابارور نمی كند. حتی برخی خانم ها كه قرص استفاده می كنند، هنگامی که آنرا قطع می كنند، دچار آمنوره (قطع پریود) میشوند .توصیه می شود كسانی كه قرص استفاده می كنند، پیش از پنج سال دوباره بازنگری كنند و با نظر پزشك معالج قرص را ادامه دهند.

 

افرادی كه از قرصهای ضد حاملگی استفاده می كنند، كمتر دچار كیست تخمدان میشوند

 

كسانی كه كیست تخمدان دارند و تحت درمان هستند، چه نكاتی را باید رعایت كنند؟
خانمهایی كه كیست تخم دان دارند و دارو استفاده می كنند، باید از حركات ورزشی جهشی و كششی، دو و ميداني، آب تنی، یوگا و مانند آن خودداری كنند. در واقع هر كاری كه فشار به لگن بیاورد ممنوع است. بعد از دوره درمان هم كه پزشك تعيين می كند، مجدد مراجعه كنند تا از علاج كامل خود باخبر شوند و در صورت پاسخ ندادن درمان و بهبود نیافتن، بررسی های آزمایشگاهی دقیقتر از آن ها به عمل آید.

اصولاً خانم ها براي آگاهی از شرایط سلامت خویش هر چند وقت یكبار باید به متخصص زنان مراجعه كنند؟
تمام خانم ها باید سالی یكبار به متخصص زنان مراجعه كنند و تحت معاینه قرار گیرند. به ویژه بعد از سن 50 سالگی كه مشكلات خطرناك تخمدانی( سرطانها) شایعتر است و از این سن باید هر شش ماه یكبار حتماً مورد معاینه دقیق قرار گیرند. كلاً براي رفع كیست ها ساده ترین و كم خرج ترین علاج همان قرص های ضد حاملگی است ولی مریض نباید سرخود عمل كند، بلكه باید تحت نظر متخصص زنان باشد و فرمهای مقاوم به درمان را جدّي بگیرد.

 

ساده اندیشی هیچوقت در هیچ مسئله پزشكی جایز نیست، به ویژه در مورد مسئله تخمدان كه عضوی كلیدی است و سلامتی و شادابی و زایندگی زن مستقیماً با آن در رابطه است. خانم ها باید حساس باشند و مانند یك نگین اَلماس آنرا گران قیمت بدانند. مشكلات تخمدانی از جنین درون شكم مادر تا صد سالگی میتواند ظهور كند بنابراين در هر مرحله ای از زندگی حتی در كودكی باید مراقب این عضو حساس باشیم كه جانشین ندارد.

رژیم غذایی براي درمان کیست تخمدان
سبزیجات، میوه ها و حبوبات را به رژیم غذایی روزانه خویش اضافه نمایید زیرا دارای فیبر زيادي ميباشند در کاهش وزن هم بسیار مؤثر مي باشند.

از چربی های اشباع شده در رژیم غذایی کاملاً پرهیز نمایید زیرا سبب ميشود شما دچار بیماري کیست تخمدان شوید.

قند خون را در بدن با خوردن غذای کمتری کنترل نمایید. تلاش کنید در خوردن مواد غذایی توجه نمایید تا قندخون بدنتان بالا بروید.

ورزش گزینه بسیار مناسبی براي جلوگيري از پیدایش بیماري کیست تخمدان می باشد از غذاهای آماده در حد ممکن پرهیز نمایید. ماهی را هفته ای ۲ تا ۳ مرتبه به رژیم غذایی خویش اضافه کنسد تا امگا۳ وارد بدنتان شود.

درصورتی که قند خون شما ثابت بماند بهتر است روزانه یک وعده از پروتئین در غذاهای خود استفاده نمایید. تا حد امکان از لبنیاتی که چربی اندکی دارند استفاده نمایید.

نکته پاياني که مادران در رابطه با دختر خانمهایشان باید به آن توجه كنند:
تمام مادران عزیز درصورتی که دختر خانمی دارند كه چاق است، اختلال قاعدگی دارد و به ویژه موی اضافی غیرعادی در بدن دارد( هیرسوتیسم) این سه نشان را جدّي بگیرند وحتماً به پزشك متخصص زنان مراجعه کنند. نكته مهم ديگر اینكه به دختران خویش تفهیم كنند كه بخاطر سلامتی ازدواج كنند، نه بخاطر خودرو و ساختمان و ویلا زیرا دیر ازدواج كردن سبب كیست تخمدان، فیبروم رحم، زایمانهای با سزارین، شیردهی ناموفق، آندومتریوز و... ميشود .
امروز علم ميگويد :بهترین تخمک مربوط به سن زیر 24 سال است یعنی بین 20 تا 24 سالگی.

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------