استفاده از روروک یا واکر کودکاستفاده از واکر یا روروک کودک, استفاده از روروک یا واکر کودک, مفید یا مضر, واکر کودک یا روروئک

استفاده از واکر یا روروک کودک

 

روروک یا واکر کودک مفید یا مضر است؟

کودکان علاقه دارند که محیط اطراف خود را کشف کنند. استفاده از یک روروک یا واکر محکم با یکی از نیازهای مادران است که باید به آن دقت کرد. قدم‌ برداشتن برای هر کودکی لذت بخش است و همیشه برداشتن نخستین قدم‌ها نیز برای والدین نیز شیرین و به‌ یاد ماندنی است. کودکان اغلب میان 12 تا 17 ماهگی آغاز به راه‌رفتن می‌کنند؛ اما این فرایند در کودکان مختلف فرق می کند.

واکر یا روروک کودک

ایستادن و راه رفتن از مهم‌ترین قسمت رشد حرکتی در کودکان است. کودکان در گام های بعدی رشد حرکتی خود، بعد از سینه‌خیز رفتن و چهاردست و پا راه رفتن، به تدریج بلند می‌شوند و می‌ایستند. به آهستگی یاد می‌گیرند راه بروند تا بتوانند به دنیای بزرگسالان بیشتر نزدیک شوند.

 

واکر یا همان روروک کودک، وسیله‌ای است که کودک با استفاده از آن توانایی ایستادن و حرکت کردن را پیدا می‌کند. در حقیقت این وسیله، ابزاری است تا کودک بتواند بایستد، قدم بردارد و روش درست راه رفتن را بیاموزد.

 

این وسیله که کمکی برای آموزش مهارت‌های ایستادن و راه رفتن است، برای سرعت بخشیدن به رشد حرکتی در کودکان وارد بازار شد. البته این وسیله این روزها خیلی مورد انتقاد قرار گرفته است و خیلی ها آن را مضر می‌دانند. هرچند مزایای این وسیله هم کم نیست، ولی امکان دارد به نظر برسد معایب آن بیشتر است.

 

استفاده از واکر یا روروک کودک, استفاده از روروک یا واکر کودک, مفید یا مضر,استفاده از واکر

استفاده از روروک یا واکر کودک مفید یا مضر

 

روروک و واكر یک وسیله مناسب است كه براي تشويق کودک به ايستادن و استفاده از پاهايش برای حركت خیلی كارايي دارد. اغلب کودکان با پاهايي باز و دست هایی که به اطراف باز کرده اند قدم های بزرگی برمي‌دارند. آنها با اين کار تعادل شان را حفظ مي کنند.

 

سرعت اين قدم ها هنوز در اختيار آنها نيست و بعضی اوقات امکان دارد آنقدر تند راه بروند که نتوانند بايستند و بعضی اوقات نیز به قدری آرام که سبب گردد مرتب به زمين بخورند. در اين زمان چشم از فرزندتان برنداريد تا ایمنی او را تضمين کنيد.

 

اسباب‌بازی های چرخدار وسايل کمکی خوبی برای برداشتن قدم‌های اول کودک دلبندتان هستند. روروکهایی که قسمت پایین پهن‌تر و ضخامت بيشتري نسبت به دیگر روروکها دارند از نظر ایمنی در جايگاه بالاتري هستند. به جز کمک به راه رفتن روی میزهای روروک و واکرها تقریبا همه چیز برای آموزش کودک وجود دارد. از رنگ و چراغ گرفته تا کلیدهای پیانویی برای پخش ملودی و جغجغه و مهره‌های بازی که هرکدام از آن‌ها می‌توانند به تقویت قوای بینایی، شنوایی و لامسه کودک کمک کنند.

 

استفاده از واکر یا روروک کودک, استفاده از روروک یا واکر کودک, مفید یا مضر,آیا روروئک به راه رفتن کودک کمک می‌کند

واکر کودک یا روروئک

 

معایب استفاده از واکر کودک

با اینکه واکر کودک سال‌ها است که وسیله‌ای کاربردی و پراستفاده برای کودکان و والدین است، ولی امروزه معایبی را هم برای آن مطرح کرده اند. در طول چندسال اخیر استفاده از واکر کودک در چند کشور مثل کانادا ممنوع شده است. این مسئله برای این است که استفاده از واکر کودک خطراتی را هم باعث می‌شود.

 

هنگامی که کودک از واکر یا روروک استفاده می‌کند، سرعت بیشتری دارد. امکان دارد در استفاده از این وسیله، سرعت کودک به قدری بیشتر شود که والدین نتوانند او را کنترل کنند و با او همگام شوند تا از او مراقبت کنند. ضمن اینکه در موقع استفاده از این وسیله اغلب والدین کودک را رها می‌کنند. همین موضوعات باعث شده است تا واکر کودک خطرات و معایبی را هم داشته باشد.

 

معایبی که بعضی اوقات امکان دارد حتی جان کودک را هم تهدید کند. معایب دیگری مثل سقوط از پله، برخورد با اشیا تیز و سخت، دسترسی به وسایل خطرناک مثل پریز برق و خیلی از موارد دیگر هم می‌توانند جزئی از این گروه باشند.

 

بعضی دیگر هم اعتقاد دارند که واکر کودک به جای تسریع رشد حرکتی کودکان می‌تواند باعث به وجود آمدن مشکلاتی در رشد حرکتی آن‌ها شود. به این شکل که آن‌ها تنها از انگشتان پای خود استفاده می‌کنند و به صورت کامل از پای خود برای راه رفتن استفاده نمی کنند. به همین جهت امکان دارد کودک نتواند راه رفتن را به خوبی یاد بگیرد.

 

استفاده از واکر یا روروک کودک, استفاده از روروک یا واکر کودک, مفید یا مضر,راهنمای خرید روروک و واکر

راهنمای خرید روروک و واکر

 

نکات ایمنی که باید رعایت شود

- دسترسی کودک خود را به آشپزخانه و مواد قابل اشتعال کم کنید.

- تا جایی که ممکن است نوزاد را در دوره اولیه استفاده از واکر کودک، ترک نکنید.

- گوشه ها و لبه های تیز میزها، دیوارها و مبل ها را ایمن کنید.

- مطمئن شوید که هیچ چیز به کودک شما صدمه نمی‌رساند.به عنوان مثال آتش سوزی، بخاری، پله‌ها، مواد سمی و دیگر چیزهایی که ایجاد مسمومیت می‌کند.

- واکر کودک باید در یک منطقه امن و مسطح استفاده ‌شود.

- مطمئن شوید که واکر را تنها می‌توانید در یک سطح صاف استفاده کنید و دسترسی به پله‌ها را مسدود کنید.

- واکری را انتخاب کنید که دارای قفل باشد تا از حرکت آن در مواقع دلخواه پیشگیری شود و دارای مکانیزم ترمز باشد.

- پیش از اینکه کودک شما بنشیند یا بعد از اینکه کودک شما می‌تواند راه برود، از واکر استفاده نکنید.

- کودک خود را بیش از 15 دقیقه در واکر نگذارید.

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------