تبدیل غذا به شیر چقدر زمان میبرد؟/ راههای افزایش شیر مادرمادران شیرده حداقل 500 کالری بیشتر از حالت عادی در روز نیاز دارند

 

مادر باید به نوزاد خود اجازه دهد که هر موقع از شبانه روز، شیر او را بمکد. عمل مکیدن سبب تولید شیر بیشتر در مادر می شود.

شیر مادر دارای ترکیبی منحصر به فرد از اسیدهای چرب، لاکتوز، آمینو اسید، ویتامین، ماده های معدنی، آنزیم ها و ديگر عوامل مهم، میباشد . شیر مادر هر چیزی که بچه براي هضم اسان، رشد مغز و محافظت از بیماریها و عفونت ها را احتیاج دارد را دارا میباشد .


چقدر زمان می برد تا غذا به شیر تبدیل شود؟
زمان تبدیل غذا به شیر مادر حدود 4 تا 6 ساعت است. شیر مادر در سلول های بافت سینه ساخته میشوند که جریان خونش بسیار پرسرعت است. هنگامی که چیزی می خورید یا می نوشید( هر آنچه باشد، خوراکی، نوشیدنی یا حتی دارو)، بدن مواد را هضم ميکند و جذب جریان خون ميشود . بعد خون از سلول های سینه می گذرد. این سلول ها آب، پروتئین و مواد شیمیایی را از خون بیرون ميکند و آن ها را در شیر مادر متمرکز می سازد.


آنچه خورده اید، یک یا دو ساعت بعد از بلعیدن در جریان خون و چهار تا شش ساعت بعد از آن در شیرتان ظاهر ميشود . براي اغلب مادران و نوزادان، غذایی که مادر می خورد، به ندرت مشکل زا است. ولی درصورتی که هر بار که غذای خاصی می خورید و فرزندتان بدخلق ميشود ، باید به آن توجه کنید. چهار تا شش ساعت طول میکشد تا مواد شیمیایی غذا به شیر مادر انتقال یابد و غذا تبدیل به شیر مادر شود.


چگونه می‌توان فهمید نوزاد شیر کافی می‌خورد؟
در واقع اصلاً راهی براي تعيين اینکه در هر نوبت شیردهی نوزاد چه اندازه شیر می خورد، وجود ندارد؛ ولی با علامت های زیر میتوان مشخص کرد که آیا شیری که نوزاد می خورد برایش کافیست یا خیر:

- افزایش تدریجی وزن نوزاد بر اساس معیارهای علمی
- شنیدن صدای فرو بردن شیر به وسیله نوزاد موقع شیردهی
- شیردهی بین هشت تا دوازده نوبت در روز و سیر بودن نوزاد بین دفعات شیردهی
- دفع مدفوع مناسب با تعداد دفعات شیردهی
- حس پر بودن سینه ها قبل از شیردهی و حس سبکی آنها بعد از شیردهی


درصورتی که علائم و آثار حاکی از این باشد که شیر به میزان کافی تولید نمی شود، زنان ناچار هستند به دنبال راه‌های افزایش شیر خود باشند. درصورتی که کم بودن شیر سبب گرسنگی نوزاد شود، با افزایش شیر مادر بچه سالم تر و شاداب تر خواهد شد.
 

 افزایش مصرف میوه و سبزی های تازه به افرایش تولید شیر کمک زیادی می کند


نکاتی برای در مورد شیر مادر
1- مادر باید به نوزاد خود اجازه دهد که هر زمان از شبانه روز، شیر وی را بمکد. عمل مکيدن باعث تولید شیر بیش تر در مادر ميشود . هر چه مراتب مکيدن شیر به وسیله نوزاد بیش تر باشد، تولید شیر هم در مادر بیش تر خواهد بود.

2- مادر نباید خود سینه را از دهان نوزاد بگیرد و به وی شیر ندهد، بلکه باید به نوزاد مهلت دهد تا خود شیر خوردن را رها کند. گرفتن سینه از دهان نوازد، روی محرک های طبيعي تولید شیر تأثير منفی می گذارد.

3- مادران شیرده دست کم 500 کالری بیش تر از وضعیت معمولی در روز احتیاج دارند. درصورتی که کم تر از این اندازه کالری دریافت شود، ميزان شیر تولید شده در مادر هم کم تر خواهد بود. متأسفانه بعضی مادران بعد از زایمان، رژیم های سخت لاغري می گیرند و در نتيجه شیرشان کم ميشود .


4- به مادران شیرده توصیه ميشود اندازه مایعات دریافتی خود را افزایش دهند. افزایش استفاده از آبمیوه های تازه و استفاده میوه و سبزی های جدید به افرایش تولید شیر کمک زيادي ميکند .


غذاهایی برای افزایش شیر مادر
دانه رازیانه و افزایش شیر مادر
استفاده از دانه رازیانه سبب افزایش شیر مادر ميشود .


آب هویج افزاینده شیر مادر
نوشیدن یک لیوان آب هویج  در صبحانه یا ناهار به افزایش شیر مادر به طرزی عجیب کمک می کند، همچنین این نوشیدنی سرشار از ویتامین A است و دربهبود کیفیت شیر مادر تاثیری ویژه دارد.


افزایش شیر مادر با مصرف کدو
کدو یکی از سبزی ها با مقدار مواد مغذی بالایی است. کدو دارای مقدار زیادی آب است، بنابراین در تامین آب بدن مادر در دوران شیردهی موثر است.


دانه شنبلیله موثر در افزایش شیر مادر
قرار دادن دانه شنبلیله در وعده های غذایی مادران در دوران شیردهی برای افزایش شیر مادر  مؤثر است.


گردآوری: بخش کودکان بیتوته

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------