آیا گهواره برقی برای کودک خوب است؟ نکات خرید گهواره برقیویژگی های مهم گهواره برقی , نکات مهم هنگام خرید گهواره برقی , مزایای گهواره برقی

گهواره برقی نوزادان

 

گهواره یا تاب برقی چیست و چه مزایا، کاربرد و معایبی دارد؟ 

گهواره وسیله ای که از دیر باز برای خواباندن و آرام کردن نوزادان از آن استفاده میشود. خرید هر وسیله ای در سیسمونی بنا به دیدگاه شما از بچه داری و نوع نگهداری شما از کودک بستگی دارد. البته مساله مالی و اقتصادی هم حائز اهمیت است. گهواره برقی هم از این قاعده مستثنی نیست و مشتریان خاص خودش را دارد. در این مطلب از بیتوته سعی شده است مطالب مفیدی جهت خرید گهواره برقی با شما به اشتراک بگذاریم.

یکی از وسایلی که مادران برای خواباندن نوزادان به آن احتیاج دارند گهواره است. یکی از انواع پرطرفدار این گهواره ها، گهواره برقی یا تاب برقی است. گهواره ها از جهت امکانات ، جنس و کیفیت با یکدیگر متفاوت میباشند. در ادامه به ویژگی های انواع گهواره ها و گهواره برقی می پردازیم.

 

انواع گهواره 

برای اینکه بتوانیم مقایسه بهتری از گهواره داشته باشیم و بتوانیم انتخاب درستی در هنگام خرید گهواره انجام دهیم بهتر است ابتدا با انواع گهواره ها آشنا شویم.

 

• گهواره سنتی نوزاد:

گهواره های سنتی گهواره های رایج در قدیم بودند که از پارچه ، چوب ، فلز ساخته میشدند و به اصطلاح به آنها ننو نوزاد میگفتند که امروزه بنابر استاندارد نبودن و پیشرفته شدن وسایل سیسمونی از رده خارج شده اند. البته در بعضی نقاط هنوز کاربری سابق را دارند.

 

• گهواره معمولی نوزاد:

گهواره معمولی نوزاد در دو نوع ثابت و متحرک ساخته میشود. گهواره های متحرک در این نوع ، دارای چرخ است و جابه جایی آنها راحتر می باشند. جنس این گهواره ها از چوب و فلز ساخته میشود.

 

• گهواره چند منظوره نوزاد:

گهواره های چند منظوره از چوب و فلز ساخته میشود. از مزایای گهواره های چند منظوره می توان به قابلیت تبدیل شدن به تخت کنار مادر ، موزیکال بودن ، قابلیت ثابت و متحرک شدن ، قابلیت تنظیم ارتفاع و قابل حمل بودن آنها اشاره کرد.

 

• گهواره تختخواب شو:

این گهواره ها از جنس چوبی تا فلزی ساخته میشوند و از امکانات آنها تبدیل به تختخواب شدن است. این گهواره ها ساختاری سخت و محکم دارند.

 

• گهواره های مسافرتی :

خانواده هایی که مدام در مسافرت هستند بهترین گزینه برای نگه داشتن نوزادشان این نوع گهواره  میباشد. این گهواره ها سبک و فضای کمکی را اشغال میکنند .

 

• گهواره برقی:

گهواره های برقی از جدیدترین نوع گهواره ها هستند. این گهواره ها با برق وباتری حرکت میکنند و دیگر نیاز نیست که شما برای اینکه کودکتان بخواب برود گهواره را تکان دهید. کافی است که کودک را در گهواره بگذارید و سرعت آن را تنظیم کنید. حرکات موزون گهواره های برقی تداعی کننده آغوش مادر برای کودک شما است.

 

گهواره های برقی میتوانند در سه جهت حرکت کنند. همچنین اهرم به کار رفته در آن به راحتی قابل تنظیم است از این رو میتواند آرامش بیشتری را برای نوزاد شما  تامین کند. از مزایای دیگر گهواره این است که  با تنظیم  زاویه قرار گرفتن نوزاد در گهواره ، از رفلاکس نوزاد جلوگیری میشود و نوزادانی که از بدو تولد دچار کولیک نوزادی هستند در این گهواره ها راحت تر بخواب میروند.

  

استانداردهای یک گهواره برقی , نکات خرید گهواره برقی , انواع گهواره

حرکت گهواره برقی کودکان قابل تنظیم است

 

ویژگی های مهم گهواره برقی 

- فلش خور بودن برای پخش موزیک

- ضد آنتی رفلاکس و کولیک بودن 

- کنترل از راه دور

- قابلیت جدا شدن تشک از گهواره 

- داشتن تایمر

- امکان تکان خوردن به جهات مختلف 

- قابلیت کار با برق و باتری 

- داشتن بلوتوث

- امکان ماساژ نوزاد

- قابلیت تنظیم سرعت حرکت

 

نکات مهم هنگام خرید گهواره برقی 

لازم به یادآوری است که خوابیدن نوزاد تا 6 ماهگی در گهواره هیچگونه خطری برای او ندارد. اما زمانی که کودک شروع به غلت خوردن و جنب و جوش می کند باید مراقبت بیشتری در هنگام استفاده از گهواره نوزاد بعمل بیاورید. در هنگام خرید گهواره برقی بهتر است به نکات زیر توجه نمایید.

 

• ابعاد گهواره: ابعاد خرید گهواره به فضایی بستگی دارد که میخواهید گهواره در آنجا قرار گیرد پس پیشنهاد ما به شما خرید گهواره های برقی سبک برای نوزادتان است، زیرا جابه جایی اش برای شما آسانتر است.

 

• بررسی حرکات گهواره: گهواره برقی باید بدون صدا باشد و حرکات نرم و روانی  داشته باشد پس در هنگام خرید از فروشنده تقاضا کنید که گهواره را برای شما روشن کند تا بتوانید مقدار صدا را بررسی کنید.

 

• گارانتی: وسایل برقی  باید داری گارانتی معتبر باشند زیرا کالایی که دارای گارانتی باشد از کیفیتی بهتری برای تهیه آنها استفاده شده است و همچنین در صورت بروز مشکل میتوان به نمایندگی مراجعه کنید.

 

نکات مهم هنگام خرید گهواره برقی , مزایای گهواره برقی

گهواره برقی نوزادان باید بدون صدا باشد

 

مزایای گهواره برقی نسبت به انواع دیگر گهواره 

- گهواره های برقی با داشتن نوسانات یکنواخت باعث  زودتر به خواب رفتن نوزاد میشود.تحقیقات انجام شده نشان میدهد که خوابیدن نوزاد در گهواره های برقی 2 تا 4 دقیقه زودتر از گهواره های معمولی است. 

 

- گهواره های دستی به دلیل اینکه حرکت درآنها تنظیم نیست و گاهی سریع و گاهی تند است نوزاد شما را عصبی میکند ولی گهواره های برقی به دلیل داشتن تنظیمات یکسان خواب راحتتری را برای نوزاد شما فراهم میکند.

 

- گهواره های دستی به علت یکسان نبودن حرکات باعث سرگیجه و برگرداندن شیر نوزاد میشوند. ولی گهواره  برقی حرکات منظم و آرامی را دارند و از رفلاکس نوزاد جلوگیری میکند.

 

 - والدین با داشتن گهواره برقی وقت و زمان بیشتری برای استراحت کردن دارند ولی در گهواره های دستی باید مدام در حال تکان دادن گهواره باشند.

 

استانداردهای یک گهواره برقی  

 - طراحی گهواره باید به صورتی باشد که به هیچ عنوان گوشه های خالی تشک بیشتر از 5 سانتیمتر نشود.

 

- شکل و تشک گهواره برقی را هنگام خرید بررسی کنید اگر شکل گهواره بیضی و یا گرد است باید تشک هم ،به همان شکل تهیه گردد.

 

- اگر شما قصد خرید گهواره برقی قدیمی و دست دو را دارید ممکن است اشکالاتی از دید شما پنهان بماند و برای نوزاد شما خطر آفرین باشد پس هنگام خرید گهواره دست دوم از تمام زوایا، گهواره را مورد بررسی قرار دهید.

 

 مزایای گهواره برقی , استانداردهای یک گهواره برقی , نکات خرید گهواره برقی

گهواره برقی نوزادان باعث سرگرمی و آرامش کودک می شود

 

نکات کلی خرید در مورد انواع گهواره

- کیفیت جنس 

جنس گهواره نوزاد شما با توجه به سلیقه شما انتخاب میشود پس هنگام خرید از کیفیت جنس مرغوب آگاهی لازم را داشته باشید زیرا اگر جای خواب کودک شما راحت نباشد استخوان بندی کودک شما به درستی شکل نخواهد گرفت و موجب آسیب رسیدن به بدن نوزاد میشود.

 

- امنیت گهواره 

کودکان در دوران نوزادی تحرک زیادی ندارند ولی با وارد شدن به سن 4 تا 6 ماهگی به محیط کنجکاو شده و جنب و جوش آنها بیشتر میشود که در صورت امن نبودن گهواره خطرات جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت. پس سعی کنید کودک خود را به مدت زیادی در گهواره نگذارید و هر نیم ساعت یکبار به نوزادتان سر بزنید و همیشه گهواره را روی یک تشک بزرگ قرار دهید که در صورت افتادن نوزاد از گهواره دچار آسیب زیادی نشود.

 

- اندازه استاندارد

اندازه گهواره نوزاد باید استاندارد باشد بطوریکه نه زیاد کوچک باشد که مانع جابه جایی  نوزاد در آن شود و نه انقدر بزرگ باشد که در آن زیاد غلت بخورد. یک گهواره استاندارد باید معمولا 95 سانتی متر طول و 48 الی 56 سانتی متر عرض داشته باشد.

 

 - ارتفاع مناسب 

ارتفاع مناسب برای گهواره های معمولی 77 سانتی متر و برای گهواره های سایبان دار 145 سانتی متر میباشد.

 

- ظرفیت وزنی 

ظرفیت وزنی در گهواره ها بنا به جنس و مدل آنها متفاوت است ولی یک گهواره مناسب باید تحمل وزن 9 تا 15 کیلو گرم را بتواند تحمل نماید.

 

- امکانات جانبی 

امکانات جانبی گهواره نوزاد باعث سرگرمی و امنیت کودک شما میباشد . برخی از این امکانات عبارتند از آویز عروسک ، قفل چرخ برای گهواره های متحرک ، فضایی برای پشه بند، روکش و زیپ برای بستن فضا ، قابلیت تنظیم ارتفاع ، چرخ برای حرکت گهواره ، قابلیت پخش موسیقی.

 

- قیمت گهواره 

قیمت گهواره برقی بستگی به جنس و امکاناتی که در ساخت آن استفاده شده است ، متفاوت است. 

 

استانداردهای یک گهواره برقی , نکات خرید گهواره برقی , انواع گهواره

گهواره برقی نوزادان سایزهای مختلفی دارد

 

نکات ایمنی مهم درباره گهواره برقی نوزاد

- گهواره کودک خود را کنار پنجره ، طاقچه ، کتابخانه نگذارید.

 

- گهواره نوزاد خود را در جایی که تابش مستقیم آفتاب است قرار ندهید.

 

- بهترین حالت خواباندن نوزاد شما در گهواره به پشت میباشد زیرا در این حالت نوزاد شما احساس امنیت بیشتری میکند.

 

- نوزاد خود را به روی شکم و پهلو نخوابانید زیرا ممکن است  دچار سندرم مرگ ناگهانی شود.

 

- نوزاد خود را در گهواره به آرامی تکان دهید و از تکان دادن سریع که موجب سرگیجه و برگرداندن شیر شود خوددرای کنید.

 

- به جای اینکه روی نوزاد پتو و لحاف ضخیم بگذارید سعی کنید لباس مناسب تری به او بپوشانید.

 

- داخل گهواره عروسک ، بالش ، پتو و لحاف ضخیم یا وسایل اضافی دیگر نگذارید با این کار ممکن است یا روی نوزاد بیفتند و نوزاد شما دچار خفتگی شود ویا ممکن است جای بچه تنگ شود و بیقراری کند.

 

- تشکی را که داخل گهواره می اندازید باید تمام حاشیه ها و کف گهواره را پرکند تا دست و پای نوزاد بین تشک و گهواره گیر نکند ، از تشک های مناسب برای درون گهواره استفاده کنید که نه زیاد سفت باشد و نه زیاد نرم.

 

- اگر از گهواره های دست دوم برای کودک خود استفاده میکنید نباید بالای 10 سال از ساخت آن گذشته باشد زیرا ممکن است به راحتی شکسته شوند.

 

- فاصله بین میله های گهواره یا تخت نباید بیشتر از 5 یا 6 سانتی متر باشد چون ممکن است نوزاد شما هنگام غلت زدن سرش میان میله ها گیر کند. 

 

- لوازمی که برای ساخت گهواره استفاده میشود مثل پیچ و مهره ها باید کاملا ایمن و پوشانده شده باشند که به نوزاد شما آسیب وارد نشود.

 

- گهواره های چوبی باید فاقد هر گونه ترک خوردگی باشند.

 

- گهواره های فلزی نباید لبهای تیز و برنده داشته باشند.

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------