راهنمای خرید کالسکه و صندلی ماشین کودک خريد كردن يكي از لذت‌بخش‌ترين كارهاست. اين را پژوهشگران ثابت كرده‌اند که مي‌گويند براي رها شدن از احساس پوچي و افسردگي مي‌توانيد دست به دامان مراكز خريد شويد. اما گروه ديگري از پ‍ژوهشگران هم معتقدند خريد كردن به خودي خود مي‌تواند شما را مضطرب و حتي افسرده كند. آنها مي‌گويند قرار داشتن در معرض انتخاب‌هاي زياد ممكن است شما را كلافه كند و آخر هم با حالي پريشان دست خالي به خانه برتان گرداند. حالا تصور كنيد پاي خريد براي كسي به ميان بيايد كه خودش هنوز به دنيا نيامده است. وقتي قرار است براي جنيني كه هنوز در رحم‌تان چرخ مي‌زند خريد كنيد و بدون آنكه او را ديده باشيد، نيازها و راحتي‌اش را در نظر بگيريد، كار از آنچه محققان تصور مي‌كنند هم سخت‌تر مي‌شود. به همين دليل است كه در اين مطلب مي‌خواهيم همه‌چيز را در مورد تهيه صندلي اتومبيل و كالسكه كودك با شما در ميان بگذاريم و اين خريد دشوار را براي‌تان آسان‌تر كنيم.

راهنماي خريد صندلي ماشين


به دردم می‌خوره؟

چه خودتان صاحب اتومبیل باشید و چه نه، باید قبل از اینکه فرزندتان به دنیا بیاید، صندلی ماشین را بخرید. حتی برای رساندن فرزند تازه متولد شده‌تان از بیمارستان به خانه به صندلی ماشین نیاز خواهید داشت. پس اگر بودجه‌تان محدود است، خرج‌هاي غيرضروري ديگر را فاكتور بگيريد اما از خرید اين صندلي صرف‌نظر نكنيد.

اينترنتي بخرم؟
درست است كه در ماه‌هاي آخر بارداري كه حسابي سنگين شده‌ايد خريد رفتن براي‌تان سخت است اما نمي‌توانيد به اين بهانه خريد صندلي را به ديگران واگذار كنيد يا آن را اينترنتي سفارش دهيد. هر صندلی ماشینی در هر اتومبیلی به خوبی نصب نمی‌شود. پس اگر صاحب ماشین هستید، قبل از خریدن صندلی حتما آن را در خودروی خود امتحان کنید و در غير اين صورت، خودروهايي كه بيشتر ممكن است با آنها تردد كنيد را به‌عنوان پيش‌فرض در نظر بگيريد. البته ديدن علامت «universal» روي جعبه صندلي به شما مي‌گويد براي همه خودروها مناسب است. 

راهنمای خرید کالسکه و صندلی ماشین کودک

دست دوم بخرم؟
اين روزها بازار لوازم دست دوم سيسموني در سايت‌ها داغ است. شايد براي صرفه‌جويي بتوانيد بسياري از لوازم مربوط به كودك‌تان از قبيل كمد و ... را دست دوم بخريد اما از قرض گرفتن صندلی ماشین یا دست دوم خریدن آن پرهیز کنید. شما باید مطمئن باشید این صندلی سالم بوده و هیچ آسیبی ندیده است و البته هنگام تهيه آن به سال ساختش هم توجه كنيد. صندلي‌اي كه بيشتر از 6 سال از زمان توليدش گذشته باشد، ممكن است دچار فرسودگي شده باشد و در زمان خطر از پس محافظت از فرزندتان برنيايد.

چطور نصبش كنم؟
در دفترچه راهنماي داخل جعبه همه نكات لازم براي قرار دادن درست صندلي آورده شده و فروشنده هم مي‌تواند در اين زمينه شما را راهنمايي كند. بعد از تهيه صندلي اتومبيل، از درست نصب شدن آن مطمئن شوید. صندلي ماشين كودك‌تان نبايد بيشتر از يكي، دو سانت سرجايش لق بزند. گذشته از اين،‌ کمربند اتومبیل شما باید کاملا صندلی را در خود بگیرد و نباید بعد از بستن کمربند در جایش تكان بخورد. البته ‌صندلي ماشيني كه مي‌خريد بايد به كمربند نرمي كه بدن كودك‌تان را آزار ندهد، مجهز باشد.

كرير بخرم يا صندلي ماشين؟
بسیاری از والدین ترجیح می‌دهند به جای خرید دو وسیله از کریری که روی پایه صندلی ماشین نصب می‌شود، استفاده کنند. این کریرها را می‌توان با خروج از اتومبیل از روی پایه برداشت و به عنوان ابزار حمل کودک از آنها استفاده کرد. اگر سراغ چنین صندلی اتومبیلی می‌روید تا زمانی که وزن فرزندتان از 10 کیلوگرم بیشتر نشده، می‌توانید از این وسیله استفاده کنید. گرچه با سنگين‌تر شدن فرزندتان مجبور به پرداخت هزينه ديگري براي تهيه صندلي بزرگ‌تر مي‌شويد اما اين كريرهاي قابل نصب روي پايه بهتر مي‌توانند نوزاد چند روزه شما را در خود جا دهند و تا حدود يك سال و نيمگي هم قابل استفاده هستند.

صندلي را جلو بگذارم يا عقب؟
بهتر است صندلي كودك‌تان را درست وسط صندلي‌هاي عقب اتومبيل بگذاريد و تنها در صورتي كه خودروي شما به ايربگ مجهز نباشد قرار دادنش روي صندلي جلو هم ايرادي ندارد و به شما كمك مي‌كند كه مدام چشم‌تان به فرزندتان باشد. بله، درست خوانده‌ايد! كيسه هواي اتومبيل گرچه از جان بزرگ‌تر‌ها محافظت مي‌كند اما مي‌تواند در صورت باز شدن به خفگي نوزادان منجر شود.

چقدر هزينه كنم؟
شايد راحتي و امنيت كودك‌تان تا اندازه‌اي به برندي كه انتخاب مي‌كنيد، وابسته باشد اما تعارف نداريم! اين جيب شماست كه مشخص مي‌كند تا چه اندازه براي خريد سيسموني هزينه كنيد. اگر مي‌خواهيد با هزينه حدود 200 هزار تومان سراغ جنس‌هاي ايراني برويد، برند‌هايي مثل دليجان اين روزها حسابي پرفروش شده‌اند و حتي با هزينه‌اي كمتر هم قابل خريداري هستند اما اگر محدوديت مالي نداريد، مي‌توانيد با انتخاب صندلي‌هاي ماكسي كوزي، گركو يا ديگر برندهاي مطرح بين‌المللي هزينه‌اي در حدود يك ميليون تومان يا كمي بيشتر بپردازيد.

تا چه سني؟ تا چه وزني؟
قرار نيست هر سال صندلي ماشين فرزندتان را عوض كنيد اما نمي‌توانيد در تمام سه،چهار سالي كه از آن استفاده مي‌كند، به خريدن يك صندلي اتومبيل اكتفا كنيد.

براي روزهاي اول
بسته به نوع صندلي كه انتخاب مي‌كنيد كودك‌تان تا قد و وزن خاصي توانايي استفاده از آن را خواهد داشت.  صندلي‌هايي كه به گروه +0 تعلق دارند معمولا تا رسيدن فرزندتان به 13 كيلو وزن مي‌توانند از او مراقبت كنند. پيش از 9ماهگي مهم‌ترين نكته‌اي كه در انتخاب صندلي بايد به آن توجه كنيد، محافظت از سر و گردن كودك است پس تصور نكنيد با خريد يك صندلي بزرگ كه نوزادتان در آن وول مي‌خورد، عاقبت‌انديشي كرده‌ايد. فرزند شما قرار نیست همیشه زیر 01 کیلو بماند و با سنگین‌تر شدنش، شما باید به طور کامل قید كرير را بزنید و برای تهیه گزینه‌ای دیگر هزینه کنید. این صندلی‌های به قول جوان‌ها شاسی‌بلند ارتفاع فرزندتان را بالا می‌آورند و به فرزندتان اجازه دیدن نمای بیرون از ماشین را می‌دهند؛  این صندلی‌ها که زاویه‌شان هم قابل تنظیم است، بسته به نوع‌شان و اطلاعاتی که روی بسته‌شان نوشته شده، فرزند 02 کیلویی شما را  در خود جای می‌دهند اما برای نوزادان تازه متولد شده، چندان امن به نظر نمی‌رسند.

براي سال‌هاي آخر
اگر مي‌خواهيد فرزندتان راحت‌تر باشد، بعد از گذشتن وزنش از 9 كيلوگرم مي‌توانيد سراغ صندلي‌هاي گروه 1+ برويد. توصيه مي‌كنيم تا زماني كه نزديك به پنج سانتي‌متر از بالاي سر فرزندتان روي صندلي خالي است از آن استفاده كنيد و با كمتر شدن اين فاصله به فكر تعويض صندلي بيفتيد. بعيد است كودك 10 كيلويي‌تان در همان كريري كه روي پايه صندلي اتومبيل قرار گرفته احساس راحتي كند و اگر تا آن زمان يكي از صندلي‌هاي بلند مخصوص اتومبيل را تهيه نكرده باشيد،‌ احتمالا بايد براي خريدنش دست به كار شويد. اگر صندلي كودك‌تان آفتابگير دارد، يك راه ديگر اندازه‌گيري اين است كه تا زماني كه گوش فرزندتان پايين‌تر از لبه بالايي صندلي قرار مي‌گيرد، از آن استفاده كنيد.

راهنماي خريد كالسكه

كي بخرم؟
قانون كلي وجود ندارد. اگر زياد اهل بيرون رفتن نيستيد و پیاده تردد نمي‌كنيد، يك سبد يا ساك حمل كودك هم در ماه‌هاي اول كارتان را راه مي‌اندازد؛ چند ماه بعد هم مي‌توانيد از آغوشي براي همراه كردن فرزندتان با خود كمك بگيريد و خريد كالسكه را به بعد از 6 ماهگي موكول كنيد. مثل بسياري از تجهيزات حمل و نقل ديگر، توجه به سن نوزاد شما مي‌تواند در انتخاب كالسكه بهتر ياري‌تان دهد. اگر براي فرزند تازه متولد شده‌تان كالسكه مي‌خريد، به قابليت كالسكه در تنظيم زاويه دقت كنيد. در ماه‌هاي اوليه نشستن براي نوزادتان سخت و حتي آزاردهنده خواهد بود پس چاره‌اي جز انتخاب كالسكه‌اي كه 180 درجه تخت شود، نخواهيد داشت. كالسكه‌هايي كه صندلي‌شان تا اين اندازه مي‌خوابد يا اينكه كرير روي‌شان نصب مي‌شود، بهترين انتخاب براي شروع روزهاي مادري‌تان است. 

راهنمای خرید کالسکه و صندلی ماشین کودک

ست بخرم؟
اگر فرزندتان هميشه همراه خودتان است، چاره‌اي جز انتخاب يك ست سبك نداريد چراكه گذشته از كالسكه و كرير بايد ساك و لوازم كودك را هم با خود ببريد. شايد يك كالسكه كومبوي سبك كه كرير يا ساك بچه روي آن نصب مي‌شود و ساك كودك هم در آن جا مي‌گيرد بتواند به شما كمك كند.

عصايي بخرم يا بزرگ؟
به ظرافت كالسكه‌هاي عصايي نگاه نكنيد؛ آنها به اندازه كافي محكم هستند. اين كالسكه‌ها به راحتي جمع و كوچك مي‌شوند و حتي در هواپيما هم مي‌توانيد آنها را با خود ببريد. اگر راهی طولاني را مي‌خواهيد با كالسكه همراه شويد، عصايي‌ها به‌دلیل سبك بودن‌شان بهترين انتخاب برای شماست.

آلومينيومي يا آهني؟
انتخاب كالسكه مناسب به قيمت آن بستگي ندارد بلكه به استفاده‌اي كه شما از آن مي‌كنيد، ارتباط دارد. اگر شما تنها قرار است چند ساعت در هفته از كالسكه در پياده‌روي هموار استفاده كنيد، قطعا نيازي به خريدن يك مدل گران‌قيمت نداريد. كالسكه‌هاي گران ظاهري زيبا‌تر دارند، از آلومينيوم سبك‌تري ساخته شده‌اند و به همين دليل مقاومت بالاتري دارند. عمر چرخ‌ها و ترمز اين كالسكه‌هاي مرغوب بيشتر است اما خودتان قضاوت كنيد كه بر اساس ميزان و نوع استفاده‌تان به كدام‌يك از اين برتري‌ها نياز داريد.

ارتفاعش چقدر باشد؟
كالسكه‌اي كه ارتفاع دسته آن قابل تنظيم است را انتخاب كنيد تا شما و همسرتان كه قدي متفاوت داريد به راحتي قادر به راندن آن باشيد اما اگر قرار است تنها يكي از شما از آن استفاده كنيد، يك كالسكه با دسته‌هاي ثابت هم مي‌تواند براي‌تان كافي باشد.

كالسكه مارك‌دار بخرم؟
نمي‌خواهيم شما را به خريد كالسكه‌اي از برند‌هاي گران‌قيمت ترغيب كنيم اما بايد سراغ كمپاني‌هايي برويد كه در ايران خدمات پس از فروش ارائه مي‌دهند. شايد يك برند تازه‌وارد يا گمنام با وجود كيفيت خوبش قيمت پايين‌تري به نسبت همتايانش داشته باشد اما احتمالات را هم در نظر بگيريد. اگر چرخ اين كالسكه مرغوب اما كمياب شما شكست، چطور مي‌خواهيد نمونه‌اش را گير بياوريد؟

امكانات جانبي مهم است؟
كالسكه‌هايي كه اين روز‌ها در بازار پيدا مي‌كنيد، امكانات جانبي زيادي دارند كه بسياري از آن امكانات چندان به كار شما نمي‌آيد. اگر فرزندتان بهار و تابستان به دنيا مي‌آيد، سايبان‌دار بودن كالسكه را مورد توجه قرار دهيد و اگر در روزهاي پاييز و زمستان قرار است در كالسكه بنشيند از مدل‌هايي كه سايبان ضدآب يا چتر دارند استفاده كنيد. سبد زيرين كالسكه هم براي قرار دادن ساك كودك و حتي كيف خودتان به كارتان مي‌آيد. پس ترجيحا يك كالسكه سبد‌دار انتخاب كنيد.

كدام كالسكه امن‌تر است؟
امن بودن كالسكه به وضعيت چرخ‌ها، نوع ترمز و البته كمربند و جنس پارچه آن بستگي دارد. هنگام خريد از محكم بودن و البته زبر نبودن كمربند كالسكه مطمئن شويد و دقت كنيد نگهدارنده‌اي كه قرار است بين پاهاي نوزادتان قرار گيرد، راحت و متناسب باشد. نوزاد شما در ماه‌هاي اول توانايي نگهداشتن خودش را ندارد پس هم به وجود تجهيزات ايمني توجه كنيد و هم از سر نبودن رويه كالسكه مطمئن شويد.

چقدر هزينه كنم؟
براي خريد يك كالسكه كومبو از برندهاي مطرح، بايد حدود چهار ميليون‌تومان يا كمي بيشتر هزينه كنيد و يك كالسكه عصايي از برندي مسل مكسي كوزي را مي‌توانيد با قيمت زير يك و نيم ميليون تومان پيدا كنيد. البته در برندهای معتبری مثل چیکو و پیرکاردین هم گزینه‌های خوبی با قیمت زیر 008 هزارتومان پیدا خواهید کرد. اگر قرار نيست زياد از كالسكه استفاده كنيد، دليلي براي پرداخت چنين هزينه‌هايي وجود ندارد. شما مي‌توانيد با كمتر از 300 هزار تومان يك كالسكه ايراني بخريد. البته قرار نيست انتظاري كه از ظاهر و كيفيت يك كالسكه سه ميليون تومانی داريد توسط يك كالسکه 300 هزار توماني برآورده شود.

دنبال چه مي‌گرديد؟
كالسكه‌هاي عصايي و كمبو را به شما معرفي كرديم اما اگر نظر شما را جلب نكرده‌اند، نگاهي به اين سه مدل بيندازيد.

كالسكه‌هاي سنتي 

راهنمای خرید کالسکه و صندلی ماشین کودک

 این کالسکه‌ها از سيني غذا گرفته تا سايبان و سبد قرار دادن وسايل، همه را در خود دارند و در برخي از انواع‌شان كريري جداگانه روي كالسكه نصب مي‌شود. برخي از انواع‌شان را مي‌توانيد از همان روزهاي بعد از تولد استفاده كنيد. اما اگر می‌خواهید در سال‌هاي بعد كالسكه ديگري نخريد، مدلي جادار انتخاب كنيد كه فضاي ميز غذايش جاي كودك دو، سه ساله شما را با وجود لباس‌هاي زمستاني‌اش تنگ نكند.

كالسكه‌هاي مسافرتي 

راهنمای خرید کالسکه و صندلی ماشین کودک

 با خريد آنها سه نشان را با يك تير زده‌ايد و كافي است وقت سفر، كرير را از روي پايه‌اش جدا كنيد و روي بند كالسكه بگذاريد تا بي‌نياز از داشتن دو وسيله مجزا، فرزندتان را با خود همراه كنيد و بعد هم آن را روي پايه صندلي ماشين بگذاريد و در داخل اتومبيل از آن استفاده كنيد. اين كالسكه گرچه از نظر قيمت مقرون به صرفه است اما كمي جاگير و سنگين است پس اگر زياد از كالسكه استفاده مي‌كنيد و چندان اهل سفر نيستيد، خريد آن را فراموش كنيد.

كالسكه‌هاي ورزشي 

راهنمای خرید کالسکه و صندلی ماشین کودک

 شما مي‌توانيد حتي در كنار نوزادتان به پياده‌روي برويد و آرام بدويد. اگر مي‌ترسيد بودن با بچه پويايي‌تان را بگيرد يا اينكه بي‌تحركي شما را از قيافه بيندازد، مي‌توانيد اين سه چرخه را انتخاب كنيد. البته اين كالسكه را تا قبل يك سالگي يا حداقل 8 ماهگي فرزندتان نمي‌توانيد استفاده كنيد و بعد از اين سن هم اگر قصد دويدن با آن را داريد، بايد به‌خاطر حفظ امنيت كودك‌تان چرخش را روي حالت غير چرخان قفل كنيد.

 

منبع:مجله سیب سبز

برترین ها

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------