آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,

بایدن: بر موضع خود برای بازگشت به برجام ایستاده‌ام

ستون‌نویس «نیویورک‌تایمز» از جو بایدن پرسید آیا هنوز به یادداشت خود مبنی بر اینکه اگر ایران به تبعیت از برجام بازگردد، آمریکا هم به توافق بازمی‌گردد، «البته به عنوان…


ریاض چگونه به صلح با تهران متمایل شد؟ / عربستان دو دوست مشترک را واسطه آتش بس با ایران کرده اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,ریاض
أمين حبلا در الجزیره نوشت: پس از حملات آرامکو، قیمتهای نفت جهش شدیدی داشت و نگاه همه متوجه ریاض شد؛ همگان نفس ها را حبس کرده و منتظر تصمیم عربستان ماندند و اینکه آیا به سمت جنگی با همسایه ایرانی خود می رود؟ 

به گزارش انتخاب ، در ادامه این مطلب آمده است: این انتظار چند روز به طول انجامید و تماس های خارجی زیادی با بن سلمان گرفته شد و بار دیگر، فیلم تبلیغاتی در اذهان تداعی شد که دو سال پیش رسانه های سعودی آن را منتشر کردند و مضمون آن، حمله موشکهای سعودی به ایران و اشغال تهران بود!

 

با وجود شدت ضربه ای که طی حمله آرامکو به اقتصاد عربستان سعودی وارد شد، مسئولان این کشور از متهم کردن ایران بعنوان مسئول مستقیم این ضربه، اجتناب نموده و تنها به تاکید بر مساله اکتفا کردند: حوثی ها مسئول این حمله نیستند؛ بلکه حمله مذکور با سلاح ایران انجام شده است.

 

اولین نشانه های تلاش سعودیها برای آتش بس پس از حملات ارامکو، زمانی پدیدار شد که ریاض با توقف محدود آتش افروزی در چهار منطقه یمن، موافقت نمود.

 

با اینکه این اقدام ظاهرا در پاسخ به اعلام حوثی ها در مورد توقف بمباران موشکی و پهپادی عربستان صورت گرفت، اما در عمق خود، پیام واضحی است مبنی بر اینکه سعودیها مایل به کاهش تنش با ایران هستند.

 

تلاش های آتش بس با ایران از سوی عربستان، به این پیامهای غیر مستقیم منحصر نمی شود؛ بلکه این تلاش ها وارد کانال مستقیمی شده و عربستان سعودی رسما از یکی از نزدیکترین دوستان مشترک خود با ایران، برای دخالت رسمی و میانجی گری بین دو همسایه، درخواست کمک کرده است. در همین رابطه، عمران خان، نخست وزیر پاکستان به تازگی از درخواست ولی عهد سعودی از او، برای ایفای نقش میانجی با ایران، در راستای کاهش تنش ها در منطقه، پرده برداشته است.

 

پس از صحبتهای عمران خان در این باره در نیویورک، نخست وزیر عراق در گفتگو با الجزیره از این موضوع خبر داد که به دنبال راهی برای تحقق صلح و آتش بس است. وی خاطر نشان کرد که سفرش به عربستان، با هدف آرام کردن اوضاع بوده و حل بحران یمن می تواند کلیدی برای حل بحران خلیج فارس باشد. عبدالمهدی همچنین تاکید کرد که تمام دولتهای درگیر در بحران خلیج فارس، از جمله آمریکا، در مورد مذاکره صحبت می کنند و ایران و عربستان هم برای مذاکره آماده هستند.

 

به نظر می رسد این پیامها به رئیس جمهور ایران رسیده است؛ همانطور که به گفته علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، حسن روحانی پیامی را از سوی عربستان دریافت کرده است. وی افزود: در صورتی که ریاض رفتار خود در منطقه را تغییر دهد، تهران اماده مذاکره است.

 

علاوه بر این، صحبتهای ولی عهد سعودی در گفتگو با شبکه «سی بی اس»، در مورد اینکه حملات ارامکو به منزله اعلان جنگ بود، اما عربستان راه صلح را ترجیح می دهد، جالب توجه بود.

 

وی طی این مصاحبه تاکید کرد که ریاض و واشنگتن از دیدار ترامپ با روحانی استقبال می کنند؛ اما ایرانی ها با این مساله مخالفت می نمایند. بنابراین، ولی عهد سعودی به هر شکل، متمایل به صلح است؛ چرا که کشتی طمع های سعودی، به تنگه ای رسیده است که عبور ایمن از آن، ممکن نیست.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------