آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,کاردار موقت سفارت فرانسه

احضار کاردار موقت سفارت فرانسه به وزارت خارجه

روز گذشته در اعتراض به اصرار مقامات فرانسوی به حمایت از انتشار کاریکاتورهای اهانت‌آمیز نسبت به ساحت پیامبر اکرم (ص)، فلوران ایدالو، کاردار موقت سفارت فرانسه در تهران در…


روسیه: تصمیم کشورهای اروپایی اجرای برجام را با چالش مواجه می کند اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,روسیه
وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که تصمیم کشورهای اروپایی در اجرایی کردن مکانیسم موسوم به ماشه، اجرای برجام را با مشکلات و چالش های بیشتر روبرو می کند. 

به گزارش مهر به نقل از روسیا الیوم، روسیه ابراز امیدواری کرد که نشست آینده کمیته اجرایی برجام که قرار است ماه فوریه برگزار شود به جلوگیری از تشدید تنش پیرامون این توافق کمک کند.

 

وزارت خارجه روسیه در واکنش به این نشست اعلام کرد: امیدواریم که نشست آتی کمیته مشترک اجرای برجام که قرار است در ماه فوریه برگزار شود به جلوگیری از افزایش تنش پیرامون توافق هسته‌ای و اتحاد کشورهای عضو بینجامد. ما کشورهای اروپایی را به تمرکز بر روی این امر دعوت می‌کنیم.

 

وزارت خارجه روسیه با اشاره به اجرایی کردن مکانیسم موسوم به ماشه توسط کشورهای اروپایی، می‌افزاید: مایلیم به وجود دشواری‌های خطرناک که از این اقدام کشورهای تروئیکای اروپایی ناشی می‌شود، اشاره کنیم. این اقدام مشکلات و چالش‌های بیشتری در اجرای توافق هسته‌ای ایران ایجاد می‌کند.

 

گفتنی است که کشورهای انگلیس، آلمان و فرانسه به تازگی با انتشار بیانیه‌ای در بروکسل فعال شدن مکانیسم ماشه را اعلام کردند.

 

در مکانیسم ماشه به لحاظ حقوقی، ابتدا درخواست جلسات حل اختلاف خواهد شد و با قانع نشدن احتمالی اروپایی‌ها، نهایتاً با ارجاع موضوع به شورای امنیت، تحریم‌های سازمان ملل بازخواهد گشت.

 

در مکانیسم ماشه برجام، شورای امنیت در مورد قطعنامه ادامه لغو تحریم‌های ایران رأی‌گیری می‌کند. فقط کافی است یکی از سه کشور آمریکا، فرانسه یا انگلیس این قطعنامه را وتو کند و طی ۳۰ روز به تصویب نرسد، آنگاه به شکل خودکار، تمامی تحریم‌ها علیه ایران به کار می‌افتد.

 

این روند ذیل بند ۳۶ و ۳۷ برجام اینگونه تعریف شده که هر یک از طرف‌های برجام می‌توانند در صورتی که طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکرد، موضوع را در کمیته حل اختلاف مطرح کنند.

 

این کمیته ۱۵ روز فرصت حل اختلاف را دارد و اگر به نتیجه نرسد با ورود وزیران امور خارجه ۱۵ روز دیگر زمان وجود خواهد داشت. البته در اینجا امکان افزایش زمان رسیدگی نیز پیش‌بینی شده است.

 

به طور همزمان امکان طرح شکایت در شورای مشاوران وجود دارد و آنها باید تا ۱۵ روز بعد نظر غیر الزام آور خود را ارائه کنند.

 

چنانچه اختلافات در ۳۰ روز حل نشود؛ گام سوم، فرصت پنج روزه برای کمیته مشترک است که با کمک شورای مشاوران راه‌حلی بیابد.

 

اما اگر همچنان اختلافات پابرجا باشد، طرفین می‌توانند تعهدات خود را به طور کامل یا گام به گام متوقف کنند و موضوع را با ۱۵ عضو شورای امنیت در میان بگذارند.

 

در مرحله پنجم، پس از ارجاع موضوع به شورای امنیت، اعضای آن ۳۰ روز فرصت رأی‌گیری دارند. تا بدون رأی وتوی اعضای دائم این شورا- آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین- قطعنامه به تصویب برسد.

 

پس از این پنج مرحله، اگر شورای امنیت در مدت یک ماه قطعنامه‌ای صادر نکند، مکانیسم ماشه به کار می‌افتد و تحریم‌ها به طور خودکار بازمی‌گردند.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------