آخرین اخبار سیاست خارجی


رئیسی ,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

رئیسی: سیاست ایران توسعه روابط با کشورهای آمریکای لاتین به ویژه ونزوئلا است

رئیس جمهور روابط با کشور ونزوئلا را دوستانه و رو به توسعه توصیف کرد و گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران توسعه معنادار روابط با کشورهای در حال توسعه بخصوص کشورهایی که به…

نیویورک تایمز: حادثه اخیر نطنز، غنی سازی هسته ای ایران را 9 ماه عقب انداخت نطنز,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی
روزنامه نیویورک تایمز آمریکا به نقل از 2 مقام اطلاعاتی آمریکا و اسراییل که نامشان را فاش نکرده مدعی شده دلیل قطع برق گسترده روز یکشنبه در سایت غنی سازی نطنز ایران، یک انفجار بزرگ در اثر یک عملیات خرابکارانه و عمدی بوده و به پروژه غنی سازی هسته ای این کشور آسیب های جدی زده و جبران خسارات آن دستکم 9 ماه زمان خواهد برد.

به گزارش عصرایران، این روزنامه آمریکایی در گزارشی با اشاره به قطع برق سایت نطنز نوشت این رویداد طبیعی نبوده و به احتمال زیاد حاصل عملیات خرابکارانه اسراییل در این تاسیسات بوده است.

 

عملیات هایی که سابقه دار است و سال گذشته نیز اسراییل در اقدامی مشابه مرکز مونتاژ سانتریفوژهای پیشرفته در سایت نطنز را منفجر کرده بود.

 

 

نیویورک تایمز درباره حادثه روز یکشنبه نطنز نوشت: مقامات ایرانی آن را اقدامی "خرابکارانه" خوانده اند که به نظر آنها توسط اسرائیل انجام شده است.

 

این رویداد می تواند تردیدها و شبهات بیشتری را در رابطه با تلاش‌های دیپلماتیک برای بازگشت آمریکا به برجام پدید آورد.

 

ایران به طور دقیق نگفته که چه عواملی باعث قطع برق سایت نطنز شده است، اما مقامات اطلاعاتی آمریكا و اسرائیل گفتند كه این رویداد حاصل عملیات خرابکارانه اسراییل بوده است.

 

دو مقام اطلاعاتی که در جریان خسارات وارده هستند به نیویورک تایمز گفتند که این انفجار بزرگ باعث انهدام کامل سیستم برق داخلی و مستقل - و به شدت محافظت شده - سانتریفیوژهای زیرزمینی غنی سازی اورانیوم شده است.

 

این مقامات گفتند که این انفجار ضربه شدیدی به توانایی ایران در غنی سازی اورانیوم وارد کرده و بازیابی تولید نطنز ممکن است حداقل 9 ماه طول بکشد.

 

نیویورک تایمز: حادثه اخیر نطنز، غنی سازی هسته ای ایران را 9 ماه عقب انداخت

 

در این صورت، اهرم های ایران در مذاکرات جدیدی که برای بازگشت آمریکا به برجام در جریان است، می تواند به طور قابل توجهی به خطر بیفتد. ایران گفته است تا زمان لغو تحریم های اعمال شده توسط ترامپ حاضر به هیچ گفتگو و مذاکره ای با آمریکا نیست.

 

گفتنی است حادثه جدید در سایت نطنز همزمان با سفر وزیر دفاع آمریکا به اسراییل در روز یکشنبه انجام شده است.

 

مقامات اسراییلی بارها نگرانی و ناراحتی خود از تصمیم دولت بایدن درباره احیای برجام را اعلام کرده اند و تاکید کرده اند فشارهای اقتصادی و تحریمی علیه ایران باید همچنان به شدت سابق ادامه یابد.

 

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ، دیروز حادثه در سایت نطنز را یک اقدام در راستای "تروریسم هسته ای" توصیف کرد و گفت جامعه جهانی باید با این تهدید مقابله کند. 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------