آخرین اخبار سیاست خارجی


رافائل گروسی,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

مدیرکل آژانس اتمی: در چند روز آینده به تهران می‌روم

«رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در واشنگتن ابراز امیدواری کرد که ظرف چند روز آینده به تهران سفر و با مقام‌های ارشد ایران دیدار کند. به گزارش فارس؛…

آمریکا: ایران و حشد شعبی تهدیدی برای عراق هستند | تهران به دنبال حضور دائمی نظامی در سوریه، بی ثبات سازی یمن و تهدید اسرائیل است حملات در بغداد,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی
والر سرکنسول آمریکا در اربیل با بیان اینکه بیشتر حملات در بغداد علیه سفارت ایالات متحده توسط جناحهای مسلح انجام می شود، اظهار داشت: گروههای مسلح شبه نظامی وابسته به ایران ابدا در چارچوبِ حمایت (و محافظت) از نمایندگی های کشورها نیستند. 

سرکنسول آمریکا در اربیل عراق با طرح ادعا بر علیه ایران و جریان مقاومت عراق از ترویج ناهنجاری‌های جنسی در این کشور اسلامی هم دفاع کرد!

 

والر در گفتگو با شبکه کردی رووداو درباره وقایع اقلیم کردستان عراق، منطقه و جهان سخن گفت.

 

به گزارش ایرنا، سرکنسول آمریکا جریان مقاومت نزدیک به ایران را خطری برای عراق عنوان کرد.

 

والر با بیان اینکه بیشتر حملات در بغداد علیه سفارت ایالات متحده توسط جناحهای مسلح انجام می شود، اظهار داشت: گروههای مسلح شبه نظامی وابسته به ایران ابدا در چارچوبِ حمایت (و محافظت) از نمایندگی های کشورها نیستند.

 

وی که در این گفتگو همواره از موضع بالا و برتر سخن می گفت، با اظهار اینکه دولت آمریکا وضعیت مطبوعات در عراق را دنبال می کند توصیه های غیر اخلاقی و جنسی هم برای این کشور داشت.

 

والر گفت: اعمال قانون مطبوعات و پیگیری قوانین حقوق بشر از برجسته ترین وظایفی است که سرکنسول ایالات متحده در منطقه کردستان بر روی آن کار می کند و دولت رئیس جمهور بایدن این امور را بسیار به طور جدی دنبال می کند.

 

سرکنسول آمریکا نظر کشور خود ، به ویژه دولت جدید آمریکا به ریاست جو بایدن ، در مورد مسئله آزادی مطبوعات را اعلام کرد و گفت: "آزادی بیان مسئله بسیار جدی در دوره دولت رئیس جمهور بایدن است و ما این موضوع را از نزدیک دنبال می کنیم و در اقلیم کردستان به طور فعال در حال بحث در مورد این موضوع هستیم".

 

والر گفت: ما فعالیت هایی با هدف شناخت بیشتر از اوضاع مطبوعات در اقلیم کردستان انجام داده ایم.

 

وی درباره قوانین مطبوعات در اقلیم کردستان گفت: ما شنیدیم که قانون خوبی وجود دارد اما آنچه برای ما سوال برانگیز است این است که مفاد آن تا چه حد در حال اجرا است".

 

سرکنسول ایالات متحده علاوه بر آزادی مطبوعات، بر آزادیها و حقوق بشر از جمله مسئله همجنس بازان تأکید کرد.

 

والر در مورد دستگیری افرادی در سلیمانیه به اتهامات "غیراخلاقی" گفت: کنسولگری آمریکا در اربیل در این باره موضع دارد و موضعش اینست که ما بین قاچاق انسان و اعطای حقوق همجنسگرایان تمایز قائل می شویم.

 

سرکنسول آمریکا تقویت روابط اقتصادی بین آمریکا و اقلیم کردستان را مورد توجه آمریکا برشمرد اما به گفته وی موانعی برسر راه شرکت های آمریکایی و اروپایی برای ورود به اقلیم کردستان وجود دارد.

 

والر ادامه داد: اربیل برای شرکتهای آمریکایی بسیار مهم است بنابراین دولت اقلیم کردستان باید از آن حمایت و همچنین همکاری کند تا موجب تسهیل امور شرکتهای خارجی و از بین بردن پرونده اداری شود.

 

راب والر در پایان در مورد روابط احزاب سیاسی در اقلیم کردستان با آمریکا بر اهمیت نزدیکی احزاب سیاسی و ارتباط آنها با روابط نزدیک تاکید کرده این روابط را "مهم" برشمرد.

 

ادعای مقام اطلاعاتی آمریکا: عراق در سال آینده میدان جنگ اصلی نفوذ ایران خواهد بود / تهران به دنبال حضور دائمی نظامی در سوریه، بی ثبات سازی یمن و تهدید اسرائیل است

ایرنا: مدیر اطلاعات ملی آمریکا در حالیکه چین را اولویت بی‌نظیر برای جامعه اطلاعاتی خود برشمرد و در عین حال ادعاهای امنیتی را علیه ایران مطرح کرد.

 

 حملات در بغداد,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

آوریل هینز روز چهارشنبه در نشست کمیته اطلاعات سنای آمریکا که با حضور چند مقام امنیتی دیگر از جمله مدیر اف بی آی و رئیس سیا برگزار شد، این ادعا را مطرح کرد.

 

وی افزود: تهران به دنبال طرح قدرت در کشورهای همسایه ، منحرف کردن فشار بین‌المللی و به حداقل رساندن تهدیدهای ثبات رژیم است.

 

مدیر اطلاعات ملی آمریکا ادامه داد: عراق در سال آینده میدان جنگ اصلی نفوذ ایران خواهد بود اما تهران همچنین به دنبال حضور دائمی نظامی در سوریه، بی ثبات سازی یمن و تهدید اسرائیل است.

 

هینز همچنین به کره شمالی اشاره و اضافه کرد: کره شمالی ممکن است اقدامات تجاوزکارانه و بالقوه بی‌ثبات‌ساز را برای تغییر دادن به فضای امنیتی خود انجام دهد و به دنبال ایجاد فاصله بین ایالات متحده و متحدانش باشد.

 

وی اظهار کرد: این تلاش‌ها می‌تواند شامل از سرگیری سلاح‌های هسته‌ای و آزمایش موشک بالستیک قاره‌پیما باشد.

 

مدیر اطلاعات ملی آمریکا در بخش دیگری از اظهارات خود به درگیری های منطقه‌ای هم پرداخت و توضیح داد: این درگیری‌ها همچنان به بحران‌های انسانی دامن می‌زند، ثبات را تضعیف و افراد و منافع ایالات متحده را تهدید می‌کند.

 

هینز گفت: درگیری‌ها در افغانستان، عراق و سوریه یک پیامد مستقیم برای نیروهای آمریکایی دارد در حالیکه تنش‌ها بین هند و پاکستان مجهز به هسته‌ای همچنان یک نگرانی برای جهان است.

 

وی افزود: خشونت‌های تکراری بین اسرائیل و ایران، فعالیت قدرت‌های خارجی در لیبی و درگیری‌ها در مناطق دیگر از جمله آفریقا و خاورمیانه، ممکن است تشدید یا گسترش یابد.

 

مدیر اطلاعات ملی آمریکا در تشریح گزارش سالانه تهدیدهای پیش‌رو در سال آینده گفت: چین برای جامعه اطلاعاتی یک اولویت بی نظیر است و من جنبه های خاصی از تهدید پکن را برجسته می‌کنم.

 

هینز افزود: چین به طور فزاینده‌ای رقیب نزدیک و فعالی است که ایالات متحده را در چندین صحنه به چالش می‌کشد، در حالیکه تلاش می‌کند تا هنجارهای جهانی را به شیوه‌هایی که از سیستم اقتدارگرا چین حمایت می‌کند، اصلاح کند.

 

وی ادامه داد: چین از یک رویکرد جامع استفاده می‌کند تا قدرت روزافزون خود را نشان دهد و همسایگان منطقه‌ای را وادار به پذیرش ترجیحات پکن از جمله ادعاهای خود در مورد سرزمین‌های مورد اختلاف و ادعای حاکمیت بر تایوان کند.

 

مدیر اطلاعات ملی آمریکا اضافه کرد: این برنامه همچنین دارای قابلیت‌های سایبری قابل توجهی است که در صورت استقرار، حداقل می‌تواند باعث ایجاد اختلالات موقتی و محلی در زیرساخت‌های مهم داخل ایالات متحده شود.

 

هینز مدعی شد: در حالی که چین به طور فزاینده‌ای چالش جدی برای نقش ایالات متحده در امور جهانی به وجود می‌آورد، لازم به ذکر است که آسیب‌پذیری‌های اقتصادی، زیست محیطی و جمعیتی این کشور توانایی مدیریت انتقال به نقش اصلی را که در دهه‌های آینده آرزو دارد، پیچیده تر می‌کند.

 

وی همچنین به روسیه اشاره کرد و گفت: مسکو همچنان از روش‌های مختلفی برای تضعیف نفوذ ایالات متحده و از بین بردن اتحادهای غربی استفاده خواهد کرد.

 

این مقام کاخ سفید افزود: در حالیکه روسیه خواهان درگیری با ایالات متحده نیست، مقامات روسی مدت‌ها بر این باور بودند که واشنگتن به دنبال تضعیف روسیه است و مسکو از طیف وسیعی از ابزارها از جمله عملیات اجیر، ترور و فروش اسلحه برای دستیابی به اهداف خود استفاده خواهد کرد.

 

هینز ادامه داد: همچنین، از سلاح‌های جدید و قابلیت‌های سایبری برای تهدید ایالات متحده و متحدانش استفاده خواهد کرد و تلاش می‌کند از کمپین‌های نفوذ بدخواهانه از جمله در زمینه انتخابات ایالات متحده برای تضعیف موقعیت جهانی ما، ایجاد اختلاف و تفرقه استفاده کند و در تصمیم‌گیری ایالات متحده تأثیر بگذارد.

 

وی اضافه کرد: روسیه به طور فزاینده‌ای در استفاده از توانایی فناوری خود برای توسعه گزینه‌های نامتقارن در هر دو حوزه نظامی و سایبری مهارت می‌یابد تا به خود توانایی عقب نشینی و مجبور کردن ایالات متحده برای تأمین منافع روسیه را بدهد.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------