آخرین اخبار سیاست خارجی


مذاکرات وین،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی

آمریکا: مذاکرات وین به مرحله پایانی نزدیک شده است/ منبع ایرانی: روند گفت‌وگوها سازنده و رو به جلو بوده

وزارت خارجه آمریکا می گوید که مذاکرت وین به مرحله پایانی و اتخاذ تصمیمات سیاسی نزدیک شده است. به گزارش باشگاه خبرنگاران، وزارت خارجه آمریکا مدعی شد که مذاکرات وین در…

گروسی: بدون توافق هسته ای ایران، آژانس یک کور سرگردان است ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل
مدیرکل آژانس بین المللی اتمی با تاکید بر لزوم احیای برجام، اهمیت این توافق برای نظارت بر برنامه هسته ای ایران را حیاتی توصیف کرد. 

به گزارش مهر، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفتگو با وبگاه آکسیوس از توافق هسته ای با ایران به عنوان یک ضرورت نام برد.

 

وی در توضیح این مطلب مدعی شد: بدون این توافق، ما (در ارتباط با برنامه هسته ای ایران) مثل یک کور سرگردان خواهیم بود.

 

گروسی به این واقعیت اذعان کرد که در حال حاضر، هیچ اطلاعاتی وجود ندارد که نشان دهد ایران به دنبال برنامه ساخت تسلیحات هسته ای است. با این حال، وی درباره افزایش سطح غنی سازی ایران ابراز نگرانی کرد و مدعی شد: این مسئله بسیار جدی است. وقتی غنی سازی را به ۶۰ درصد برسانید؛ به (توانایی ساخت بمب) نزدیک می شوید. از نظر فنی، این روند قابل تمایز از مواد غنی شده با درجه تسلیحاتی نیست. بنابراین، وقتی این موضوع را در کنار این واقعیت قرار می دهیم که توانایی بازرسان آژانس هم محدود شده است؛ نگرانی من آغاز می شود.

 

پیش از این هم گروسی با ادعای شفاف نبودن اعلامیه‌های پادمانی ایران، مدعی شده بود که این مسئله بر توانایی آژانس جهت اطمینان حاصل‌کردن از ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران تأثیر می‌گذارد. وی همچنین در نشست شورای حکام مدعی شده بود که انتظاراتش درباره مسائل پادمانی ایران برآورده نشده است.

 

ایران نیز در مقابل، از مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست از هرگونه دستور کار سیاسی فاصله بگیرد و با اتخاذ رویکرد یکطرفه، در مسیر تعاملات آتی مانع تراشی نکند.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------