آخرین اخبار سیاست خارجی


بنی گانتز،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی

وزیر دفاع اسرائیل: مانع از انتقال قابلیت‌های پیشرفته ایران به منطقه می‌شویم

وزیر دفاع اسرائیل روز دوشنبه در سخنانی مدعی شد که این رژیم مانع از انتقال قابلیت‌های پیشرفته ایران به منطقه که تهدیدی برای اسرائیل خواهد بود، می‌شود. به گزارش فارس،…

آخرین جزئیات از توافق احتمالی در مذاکرات وینمذاکرات وین ,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

 

روزنامه «فرهیختگان» در شماره امروز خود از آخرین تحولات وین گزارش داد و مدعی شد که آمریکا برای ارائه تضمین به ایران چراغ سبز نشان داده است.

 

در بخشی از این گزارش آمده:

* آن‌طور که یک منبع مطلع از فضای مذاکرات گفته است مناقشات طرفین مذاکره بر سر مدت زمان راستی‌آزمایی از یک روز که در وین ۶ مورد پذیرش قرار گرفته بود، مقداری فراتر رفته و طرف غربی تاکنون مدت زمان 10‌روزه را پذیرفته است. این منبع اما گفته است مطالبه طرف ایرانی خیلی بیشتر از این زمان است.

 

* آنچه در مورد مدت زمان 10روزه گفته می‌شود یک بازه زمانی 10‌روزه پیاپی نیست، بلکه قرار است 10 روز مشخص تعیین شود و در فرآیندی مرحله‌به‌مرحله در هریک از این روزها دسته‌ای از اقدامات مورد توافق طرفین اجرایی شود.

 

* در مورد ارائه تضمین از جانب طرف آمریکایی نیز آنچه در 6 دور اولیه مذاکرات در رسانه‌ها مطرح می‌شد، این بود که آمریکا نه‌تنها تعهدی به ارائه تضمین بعد از دوره بایدن ندارد، بلکه این تهدید مطرح می‌شد که آمریکا حتی تضمین نمی‌کند خود بایدن از این توافق خارج نشود.

 

* در شرایط فعلی اما همه طرف‌ها ازجمله آمریکایی‌ها لزوم ارائه تضمین را پذیرفته‌اند و بحث اصلی در مورد مکانیسم ارائه تضمین است.

 

* آنطور که این منبع آگاه به فرهیختگان گفته است ایران چهارنوع تضمین را از طرف غربی مطالبه کرده است؛ تضمین اول مرتبط با حفظ دستاوردهای هسته‌ای ایران، به این معنی که سانتریفیوژهای ایران بدون تخریب و به‌طور مهروموم شده به‌طور مشترک زیرنظر آژانس و ایران قرار بگیرد تا اگر توافق از بین رفت ایران در حوزه هسته‌ای متضرر نشود.

 

* تضمین دوم مورد مطالبه ایران، تضمین تجاری است، یعنی وزارت خزانه‌داری آمریکا باید به همه شرکت‌ها دستورالعملی ارسال کند، مبنی‌براینکه چه برجام باشد و چه نباشد شرکت‌های تجاری چهار تا 6 سال بتوانند با ایران کار کنند.

 

* بحث سوم ارائه تضامین حقوقی از سوی اتحادیه اروپا و آمریکا به ایران است.

 

* چهارمین مورد نیز بحث ارائه تضمین سیاسی است، یعنی رئیس‌جمهور آمریکا و روسای اتحادیه اروپا به‌صورت مکتوب تعهد بدهند که از برجام خارج نمی‌شوند.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------