«سمورهای ماکسیماسوار» در تور قانونپلیس خراسان رضوی با همکاری سربازان گمنام امام زمان(عج) در استان قم به سرقت های سریالی ماموران قلابی از گردشگران خارجی پایان داد.

 معاون دادستان مرکز استان خراسان رضوی روز گذشته با تشریح این خبر در گفت وگو با خراسان گفت: بیستم تیر گذشته، مردی که خود را پزشک و گردشگر خارجی معرفی می کرد با تسلیم شکوائیه ای به مجتمع قضایی شهید بهشتی، مدعی شد وقتی در فرودگاه بین المللی مشهد به همراه خانواده ام از هواپیما پیاده شدیم یک راست به طرف تاکسی های زرد رنگ فرودگاه رفتیم تا به هتل محل اقامتمان برویم. رانندگی تاکسی پژو را نیز مردی به نام «م-ک» به عهده داشت و به طرف خیابان امام رضا(ع) حرکت کرد.

 

هنوز به مقصد نرسیده بودیم که ناگهان سرنشینان یک دستگاه خودروی ماکسیمای سفید رنگ تاکسی را متوقف کردند و یکی از آنان که لباس فرم پلیس با درجه سروانی  به تن داشت و خود را مامور مبارزه با مواد مخدر معرفی می کرد مدارک راننده را گرفت و سپس به بازرسی کیف و لوازم همراه همسر و فرزندم پرداخت. در همین حال جوان ماکسیما سوار مبلغ هفت هزار دلار ارز را از درون کیفم برداشت و با این بهانه که به شما مشکوک هستیم از راننده خواست تا پشت سر آن ها به مقر انتظامی برود! بعد از طی مسافتی کوتاه در میان کوچه های باریک، مدارک راننده تاکسی را به او بازگرداندند اما در یک لحظه با انداختن کیف خالی من به داخل کوچه، متواری شدند و ...

 

قاضی سیدجواد حسینی افزود: با توجه به اهمیت ماجرا و همچنین تامین امنیت گردشگران خارجی در مشهد، این پرونده به طور ویژه و با حساسیت خاص قضایی و پلیسی در دستور کار قرار گرفت چرا که گردشگران و زائران همواره از حمایت های قاطع قضایی در ایران برخوردارند و امنیت آنان از اولویت های اصلی در نظام جمهوری اسلامی است.

 

وی اضافه کرد: به همین دلیل قاضی ابوالفضل فرحبخش (بازپرس شعبه 401 دادسرای عمومی و انقلاب مشهد) رسیدگی به این پرونده حساس را عهده دار شد و بدین ترتیب تحقیقات غیرمحسوس و میدانی درباره این ماجرای تلخ با ارسال پرونده به پلیس آگاهی خراسان رضوی ادامه یافت.

 

سرپرست مجتمع قضایی شهید بهشتی مشهد تصریح کرد: در اولین مرحله از اقدامات عملیاتی که با راهنمایی های مستقیم قاضی پرونده صورت گرفت، گروهی از کارآگاهان با هدایت سرهنگ شفیع زاده (رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی) به تجزیه و تحلیل های کارشناسی پرداختند و برای عمل به دستورات ویژه قضایی رصدهای اطلاعاتی را در دستور کار قرار دادند.

 

حجت الاسلام والمسلمین قاضی حسینی با اشاره به بهره برداری و بزرگ نمایی رسانه های معاند نظام از وقوع چنین حوادثی در کشور که به دلیل بی توجهی برخی گردشگران به توصیه ها و هشدارهای پلیس رخ می دهد، خاطرنشان کرد: در عین حال با دستورات محرمانه قاضی فرحبخش و به کارگیری امکانات و تجهیزات علمی پلیس، شناسایی و دستگیری عاملان سرقت از گردشگر خارجی در حالی وارد مرحله جدیدی شد که بررسی های تخصصی پرونده های سرقت از وقوع چهار فقره دستبرد به اموال زائران شهرهای دیگر کشور و گردشگران خارجی کشورهای همسایه حکایت داشت.

 

وی یادآور شد: این گونه بود که پرونده «سارقان ماکسیماسوار» اهمیتی مضاعف پیدا کرد و تحقیقات کارآگاهان نشان داد: چهار فقره سرقت دیگر نیز توسط سرنشینان یک دستگاه ماکسیما و با همین شگرد انجام شده است.

 

معاون دادستان عمومی و انقلاب مشهد ادامه داد: کارآگاهان با فناوری های نوین پلیسی در نهایت شماره انتظامی خودروی ماکسیما را به  دست آوردند اما بررسی های بیشتر بیانگر آن بود که خودروی مذکور متعلق به زنی به نام پریسا است که از استان البرز سرقت شده است اما در همین حال کارآگاهان رد این خودرو را در شمال کشور زدند و وارد عملیات تعقیب و مراقبت شدند. تا این که مشخصات ماکسیما و تصویر چهره های فرضی ترسیمی متهمان با دستور قضایی در اختیار کلیه عوامل امنیتی و انتظامی قرار گرفت چرا که دستگاه قضایی اجازه عرض اندام به مخلان امنیت را به هیچ وجه نمی دهد تا همواره نور امید در دل های باورمندان به عدالت بدرخشد و گردشگران خارجی و داخلی با همه وجود «احساس امنیت» در کشور را تجربه کنند.

 

قاضی سید جواد حسینی افزود: ردزنی های اطلاعاتی ادامه داشت تا این که بیست و هفتم مهر، خودروی ماکسیما وارد تور اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان (عج) شد و آنان به تعقیب غیرمحسوس خودروی مذکور در اتوبان تهران – کرج پرداختند ولی بررسی ها نشان می‌داد که خودروی مذکور به سیستم های فرار با شیوه دودزایی مجهز شده است و احتمال مسلح بودن سرنشین آن نیز وجود داشت به همین دلیل تعقیب خودرو با رعایت موارد امنیتی به مرحله جدیدی رسید و نیروهای انتظامی با همکاری سربازان گمنام امام زمان (عج) مسیرهای حرکت ماکسیما را سد کردند و سرنشین آن را قبل از هرگونه اقدامی به دام انداختند.

 

این مقام ارشد قضایی خاطرنشان کرد: متهم دستگیر شده که دارای سوابق متعدد سرقت و جعل عنوان مامور انتظامی است با هماهنگی و دستورات دادستانی قم و با صدور قرار بازداشت موقت به مشهد انتقال یافت.

 

قاضی حسینی با قدردانی از قاضی شعبه 401 دادسرای عمومی و انقلاب مشهد و تلاش گسترده نیروهای انتظامی و سربازان گمنام امام زمان (عج) خاطرنشان کرد: تحقیقات بیشتر با انجام بازجویی های تخصصی از سرکرده این باند همچنان ادامه دارد و دستورات ویژه ای نیز برای شناسایی و دستگیری دیگر عوامل مرتبط با این باند مخوف صادر شده است.

 

معاون دادستان مرکز خراسان رضوی همچنین به گردشگران و زائران توصیه کرد: هنگامی که با افراد ملبس به لباس فرم پلیس روبه رو می شوند، ابتدا باید از آنان کارت شناسایی معتبر درخواست کنند و در صورتی که از نشان دادن کارت خودداری کردند بلافاصله با پلیس 110 تماس بگیرند. وی با اشاره به شگرد جاعلان عناوین انتظامی که گاهی کارت شناسایی قلابی را در جیب می گذارند و در یک لحظه آن را  مقابل چشم طعمه خود قرار می دهند و بلافاصله در جیب می گذارند، نیز گفت: شهروندان، زائران و گردشگران باید به این شگرد مجرمان توجه داشته باشند و با دقت کارت شناسایی را بررسی کنند.

 

قاضی سید جواد حسینی همچنین اضافه کرد: ماموران انتظامی و ضابطان دستگاه قضایی نیز موظف به ارائه کارت شناسایی هنگام ماموریت هستند و نشان ندادن کارت شناسایی و برگه ماموریت جرم انتظامی به شمار می رود و در صورت شکایت شهروندان برخورد قاطعی در این باره صورت می گیرد.

 

این مقام قضایی به رانندگانی که در فرودگاه و پایانه های مسافربری فعالیت می کنند نیز توصیه کرد: هنگام انتقال مسافران خارجی مواظب اطراف خود باشند و با مشاهده هرگونه موارد مشکوک یا  درخواست های غیرمنطقی توسط افراد ناشناس بلافاصله موضوع را به پلیس 110 گزارش بدهند.  وی در پایان گفت: گردشگران خارجی به توصیه‌های پلیس توجه بیشتری داشته با شند واز حمل زیاد وجه نقد یا ارزهای خارجی خودداری کنند.

 

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
   وب گردی